Gündem
Giriş Tarihi : 22-06-2020 18:00

American Airlines Kaynak Arıyor: Tam 34 Milyar Dolar Borcu Var!

ABD merkezli dev hava yolu şirketi American Airlines, Kovid-19 salgını sebebiyle yaşadığı ekonomik krizi atlatmak için kaynak arayışına başladı. Bozulan mali dengesi için 3.5 milyar dolarlık ek kaynak arayışına giren hava yolu devi    daha önce ABD hükümetinden 5 milyar dolar talep etmişti. 750 milyon dolar değerinde hisse senedi satacağı öğrenilen American Airlines’ın 34 milyon dolar borcu bulunuyor. 

American Airlines Kaynak Arıyor: Tam 34 Milyar Dolar Borcu Var!

Kovid-19 salgını nedeniyle birçok hava yolu şirketi iflas göstermeye devam ederken ABD merkezli American Airlines, krizi atlatabilmek için kaynak arayışına girdi. Mali dengesini tekrar toparlyabilmek için 3.5 milyar dolarlık ek kaynak arayan American Airlines’ın toplam 34 milyon dolar borcu var. 

Nakit İhtiyacı Olduğunu Daha Önce de Duyurmuştu 

Çin’de başlayan Kovid-19 salgınından en çok sivil havacılık sektörü olumsuz etkilendi. Dünyanın dört bir yanından hava yolu şirketleri nakit ihtiyaçlarını açıklarken ABD merkezli American Airlines da hükümetten 5 milyar dolar talep etmişti. Teminat olarak da sık uçan yolcu programını göstereceklerini açıklamışlardı. 

750 Milyon Dolarlık Hisse Senedi Satacaklar 

ABD merkezli dev hava yolu şirketi American Airlines, Kovid-19 salgınında yaşadığı ekonomik krizi tam anlamıyla hala atlatabilmiş değil. Şirket 3.5 milyar dolarlık nakit kaynağı arayışı içinde. American Airlines tarafından yapılan açıklamaya göre 750 milyon dolarlık hisse senedi de satışa çıkarılacak.

Diğer hava yolu şirketlerine göre daha fazla borcu olduğunu açıklayan şirket 2020 yılının ilk çeyreğinde toplam 34 milyar dolarlık borcunun olduğunu açıklamıştı. 

Nakit Krizi Üst Seviyede 

Son yıllarda agresif bir şekilde American Airlines tarafından yapılan hisse satın alımı, nakit krizinin üst seviyede yaşanmasına neden oldu. Bu sebeple de daha önce ABD hükümetinden 4.75 milyar dolarlık destek talebinde bulunmuştu.