Gündem
Giriş Tarihi : 16-05-2020 19:25

Huawei’ye ABD’den Yeni Kısıtlamalar Geldi

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei’ye ABD’den yeni kısıtlamalar getirildi. ABD yönetimi Huawei’nin ABD teknolojisi ve yazılımının kullanıldığı yarı iletken çip alımlarını engelleyeceklerini kamuoyuna duyurdu. Söz konusu kısıtlama ABD Ticaret Bakanlığı’nca alınan karara ilişkin yazılı açıklamayı ABD Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo yaptı.

Huawei’ye ABD’den Yeni Kısıtlamalar Geldi

ABD Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Ticaret Bakanlığı’nca alınan kararı açıkladı. Söz konusu kararda ise Huawei’ye ABD teknolojisinin ve yazılımının kullanıldığı yarı iletken çip alımını engelleyecekleri duyuruldu. Böylelikle ABD, Çinli üreticiye yeni bir kısıtlama getirmiş oldu.

HUAWEİ’NİN ABD YASALARINI SAVUŞTURDUĞU SÖYLENDİ

Huawei, Mayıs 2019’da Ticaret Bakanlığı’nca ekonomik kara listeye alınmıştı. Mike Pompeo, şirketin ihtiyaç duyduğu yarı iletken çipi almaya devam etmesinin ABD yasalarını savuşturduğunu belirtti. ABD Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo ise şirketin üretimde ihtiyaç duyduğu yarı iletken çip alımını engelleyeceklerini duyurdu.

Huawei’nin yasaları bu şekilde savuşturmasının önüne geçeceklerini söyleyen Mike Pompeo, “Çin Komünist Partisinin vatandaşlarımızın mahremiyetini veya dünya çapında yeni nesil ağların bütünlüğünü baltalama çabalarına müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.

HUAWEİ SATMAK İSTEYEN FİRMALAR ABD’DEN LİSANS ALMAK ZORUNDA

Mike Pompeo, yaptığı açıklamalarda Huawei’nin ABD teknolojisini çalmak ve İran’ın yaptırımları delmesine yardımcı olmak gibi suçlardan sorumlu tutulduğunu belirtti. Çin hükümeti için çalıştığını düşündüklerini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Huawei’nin ABD ihracat sınırlama kurallarındaki boşluklardan faydalanmasını engelleyen bu karar, ayrıca ABD teknolojisi ve yazılımlarını kullanarak ürettiği yarı iletken çipleri Huawei’ye satan yabancı firmalara da sıkı ihracat kısıtlamaları uygulayacaktır. ABD teknolojisi ile üretilen ürünleri Huawei’ye satmak isteyen firmalar, artık ABD’den lisans almak zorundadır.”

İHRACAT KISITLAMALARI DEVAM EDECEK

Yaptığı açıklamalarla beraber Mike Pompeo, ABD ulusal güvenliğini ve uluslararası istikrarı tehdit edici faaliyetler sebebiyle Huawei ve ilişkili firmalara ihracat kısıtlamalarının uygulanmaya devam edeceğini söyledi.

ABD, uzun süredir 5G konusunda Avrupa’daki müttefikleriyle kendi ağlarını geliştirme çağrısında bulunuyor. ABD yönetimi bu doğrultuda Huawei şirketinin 5G ağları dışında tutulmasını istiyor.