Gündem
Giriş Tarihi : 07-04-2020 15:00

Mart, Nisan ve Mayıs Ayı Primleri Ertelendi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Koronavirüs salgını sebebiyle mücbir sebep kararı aldı. Bu sektörlerde çalışan kişilere sokağa çıkma yasağı getirilmesi ile vergilerinin ardından primlerinin de ertelenmesine karar verildi. Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu kararı ile primlerin ertelemesinin ayrıntıları belli oldu.

Mart, Nisan ve Mayıs Ayı Primleri Ertelendi!
Tolga Sarıkas

Çin’den sonra Türkiye’ye de ulaşan Koronavirüs salgını sebebiyle mücbir sebep kararı alındı. Mücbir sebep kararıyla sektör çalışanlarına karantina ve sokağa çıkma yasağı uygulanırken, vergiler ve primlerin ödemelerinin de ertelenmesine karar verildi. Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamalarda, prim ertelemelerine ilişkin detaylar da belirlendi.

PRİMLER 6 AY ERTELENDİ

Koronavirüs salgını sebebiyle mücbir sebep ilan edilen ve sektörlerde sokağa çıkma yasağı alan kişiler için Türkiye’de geçtiğimiz günlerde vergilerin ertelenmesine karar verilmişti. Durumun ciddiyeti ve devam ederken yatırılması gereken primlerin de ötelenmesi gerektiğine karar verildi. Mart, Nisan ve Mayıs aylarının primleri 6’şar aylığına ertelendi. Sokağa çıkma yasağı sonlanan kişilerin prim borçları yasağın sona ereceği tarihi izleyen 15. güne kadar ödenebilecek.

PRİM ERTELEMESİNDEN HANGİ SEKTÖRLER FAYDALANABİLECEK?

Koronavirüs salgını sebebiyle uygulanan sokağa çıkma yasağı sebebiyle prim borçları da ertelendi. 6 ay boyunca ertelenecek olan bu imkandan faydalanabilecek sektörler ise aşağıdaki gibi belirlendi:

 • Alışveriş merkezleri dahil perakende,
 • Sağlık hizmetleri,
 • Mobilya imalatı,
 • Demir çelik ve metal sanayi,
 • Madencilik ve taş ocakçılığı,
 • Bina inşaat hizmetleri,
 • Endüstriyel mutfak imalatı,
 • Otomotiv imalatı ve ticareti ile otomotiv sanayi için parça ve aksesuar imalatı,
 • Araç kiralama,
 • Depolama faaliyetleri dahil lojistik ve ulaşım,
 • Sinema ve tiyatro gibi sanatsal hizmetler,
 • Matbaacılık dahil kitap, gazete, dergi ve benzeri basılı ürünlerin yayımcılık faaliyetleri,
 • Tur operatörleri ve seyahat acenteleri dahil konaklama faaliyetleri,
 • Lokanta, kıraathane dahil yiyecek ve içecek hizmetleri,
 • Tekstil ve konfeksiyon imalatı ve ticareti,
 • Halkla ilişkiler dahil etkinlik ve organizasyon hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulunan mükellefler,
 • Ana faaliyet alanı itibariyle İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilmesine karar verilen işyerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükellefler.

PRİM ÖDEMELERİ 31 ARALIK TARİHİNE ERTELENDİ

Mücbir sebep kabul edilen iş yerlerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından prim ödemeleri ertelendi. Çalışanlar için Mart ayına ait olup, Nisan ayının sonuna kadar yatırmaları gereken sigorta primleri 2 Kasım 2020 tarihinde ödenecek. Nisan ayına ait primler ise 30 Kasım 2020, Mayıs ayına ait olan primler ise 31 Aralık 2020 tarihinde ödenecek.

GECİKME CEZASI VEYA ZAMMI ALINMAYACAK

Zorunlu olarak bu durumu yaşayan vatandaşlardan primleri ile ilgili herhangi bir gecikme cezası veya zammı alınmayacak. Şubat ayına ait olan ve Mart ayının sonuna kadar ödenmesi gereken primler ise ertelenmeyecekler. Aynı zamanda 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlar da yaşadıkları sokağa çıkma yasağından dolayı Mart ayına ait olan primlerinin ödemeleri için erteleme imkanından faydalanabilecekler.

PRİM ÖDEMESİ YAPMAYANLARDAN TEŞVİKLER GERİ ALINACAK

Birçok bankanın sağlaığı teşviklerden yararlanabilmek için prim borcunun bulunmaması gerekmektedir. Yaşanan Koronavirüs salgını sebebiyle sokağa çıkma yasağı uygulanan kişiler için sağlanan Mart, Nisan ve Mayıs ayları dışında prim borcu olmayanlar teşviklerden yararlanmaya devam edecekler. Ancak ertelenen prim borçlarının belirtilen süre içerisinde ödenmemesi durumunda teşvikler, gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte geri alınacak.

65 YAŞ ÜZERİ VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DA PRİM ERTLEMESİNDEN YARARLANABİLECEK

Yaşanan Koronavirüs salgını kapsamında 65 yaş üzeri olan vatandaşlar ve kronik hastalığı olanlar da prim ertelemesi imkanından faydalanabilecekler. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarda prim ertelemesi için herhangi bir belge istenmeyecek. Ancak kronik hastalığı olanların başvuru yapmaları gerekecek.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde sayılan bağışıklık sistemi düşük ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar prim ertelemesinden faydalanabilmek için hastanelerden verilmiş raporları ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLAR FAYDALANAMAYACAK

Ev hizmetlerinde sigortalı çalıştıran iş verenler, isteğe bağlı sigorta primi ödeyenler prim ertelemesi hakkından faydalanamayacaklar. Ancak 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar, mücbir sebep hali sona erinceye kadar evde çalıştırdıkları sigortalılar için prim ödemesi yapmayacaklar.