Gündem
Giriş Tarihi : 14-06-2020 16:00

Otomotiv Sektörüne Yüzde 50 ÖTV İndirimi Gelebilir!

Kovid-19 salgını sonrasında artan ikinci el otomobil pazarındaki fiyatların önüne geçmek için 1 Temmuz 2020 tarihinden sonra otomobil sektöründe yeni kararlar alınacağı iddia edildi. Sosyal medyada dolaşan iddialara göre Temmuz ayında otomobil pazarına yüzde 50 ÖTV indirimi gelecek. Ancak konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama olmadığı gibi söylenenler de sadece iddia niteliği taşıyor.

Otomotiv Sektörüne Yüzde 50 ÖTV İndirimi Gelebilir!
Tolga Sarıkas

Sosyal medyada 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle ikinci el otomobil pazarındaki artan fiyatların önüne geçilmesi için ÖTV indirimi yapılacağı iddia edildi. Söz konusu ÖTV indiriminin ise yüzde 50 oranında olması iddia edildi. Ancak konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama olmadığı gibi haberler sadece iddia boyutunda kaldı.

ARAÇ ALMAK İSTEYENLERE TARİHİN EN DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLERİ SUNULDU

Tüm dünyada Kovid-19 ile mücadele devam ederken, Türkiye de bu mücadelede gerekli önlemleri aldı. Türkiye’de olası ekonomik krizlere karşı bir dizi önlem alınan çiftçi, KOBİ vb. sektörler için birbirinden farklı kredi imkanları sunuldu. 3 ay boyunca işten çıkarmalar yasaklandı ve tatile gitmek ya da araç satın almak isteyenler için tarihin en düşük faizli kredileri vatandaşlara sunuldu.

İKİNCİ EL SATIŞLARDA DEVLET YÜZDE 20 VERGİ ALACAK

Sosyal medyada yer alan iddialara göre 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren otomotiv sektöründe yeni kararlar uygulamaya alınıyor. İddialar göre sıfır araç satışlarında yüzde 50 ÖTV indirimi, şahıstan şahısa yapılan 3 araçlık vergisiz satış limiti kalkacak. Ayrıca artık alınan aracın yaşı ne olursa olsun sıfır ya da ikinci el farketmeksizin 5 yıl içerisinde satılan araçtan devlet yüzde 20 vergi alacak. Şahıstan şahısa yapılan satışlar ise minimum kasko bedelinden gösterilebilecek iddiası ortaya atıldı.