Gündem
Giriş Tarihi : 19-03-2020 11:59

TESK’ten Çağrı: Hijyen Ürünleri ve Su Faturalarında Vergiler Kaldırılmalı

Çin’de ilk kez Wuhan kentinde meydana gelen Koronavirüs salgını, küresel salgın olarak ilan edildi. Daha sonra Avrupa’ya ve Türkiye’ye de sıçrayan bu virüs sebebiyle vatandaşların hijyen ürünlerine ve suya olan talebinde ciddi oranda artış yaşandı. TESK’ten yapılan çağrıya göre ise su, hijyen ürünleri, kolonya ve maske gibi Koronavirüsten korunma amaçlı satılan ürünlerde vergilerin kaldırılması gerektiği söylendi.

TESK’ten Çağrı: Hijyen Ürünleri ve Su Faturalarında Vergiler Kaldırılmalı
Tolga Sarıkas

Dünyaya yayılmaya devam eden ve küresel salgın olarak ilan edilen Koronavirüs her gün can almaya devam ediyor. Türkiye’ye de yayılmaya başlayan Koronavirüs sebebiyle vatandaşların hijyen ürünlerine olan talebi arttı. Bunun üzerine ise TESK’ten vergilerin kaldırılması gerektiği yönünde bir çağrı yapıldı.

“HİJYEN ÜRÜNLERİNDE VERGİ SIFIRLANSIN”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hijyen ürünlerinde vergi sıfırlansın” açıklamasını yaptı. Koronavirüs sebebiyle maske, kolonya, dezenfektan ürünleri ve su gibi ürünlere olan talep ciddi oranda arttı. Herkesin faydalanması gereken bu önemli ürünlerin vergilerinin sıfırlanmasını savunan Palandöken, salgın sebebiyle hijyenin önemini de vurguladı.

“VERGİ ALINMAMASI HERKESİ RAHATLATACAKTIR”

Birçok farklı dezenfektan ürün grubuna olan talebin ciddi oranda arttığının altını çizen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Böyle zaruri bir durumda tüm hijyen ve dezenfekte ürünleri ile su faturalarındaki vergiler kaldırılmalıdır. Ülke olarak devletimizin sayesinde en başından beri Koronavirüse karşı iyi mücadele ve sıkı önlemler sonucunda başarılı bir politika izlendi. Bu başarının devam etmesi için vatandaşların ve esnafın kendi koruma yöntemleri için aldığı temizlik ve dezenfekte ürünleri ile su faturalarından bir süre hiç vergi alınmaması herkesi rahatlatacaktır.”