Gündem
Giriş Tarihi : 18-04-2020 13:05

Vergi Beyannameleri İçin Süre Uzatıldı

30 Nisan tarihine kadar verilmesi gereken kurumlar vergisi beyannameleri ve ödemelerin tarihi uzatıldı. 1 Hazirana kadar uzatılan vergi beyannameleri ve ödemeler, mücbir sebep kapsamında olan mükellefler için Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında verilmesi gereken muhtasar ve KDV beyanları 27 Temmuz tarihine kadar ötelendi. Ödemeleri ise 6 ay süreliğine ötelenmişti.

Vergi Beyannameleri İçin Süre Uzatıldı
Tolga Sarıkas

Vergi beyannameleri ve ödemelerinin tarihi 1 Haziran’a kadar uzatıldı. Bakanlıktan yapılan duyuruda, “30 Nisan 2020’ye kadar verilmesi gereken kurumlar vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri, 1 Haziran 2020 gün sonuna kadar uzatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

GELİR VERGİSİ BEYANNAMELERİ DE ERTELENDİ

Yaşanan Koronavirüs salgınının ardından Başkanlık, Mart ayında verilmesi gereken 2019 yılına ait gelir vergisi beyannamesinin verilme süresini 30 Nisan tarihine uzattı. Şubat dönemine ait KDV beyannamelerinin verilme süresi ise 24 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştı. Mart sonuna kadar verilmesi gereken Ba-Bs formlarının verilme süresi ile e-Defterlerin oluşturulma, imzalanma ve e-Defter beratlarının yüklenme süresi de 30 Nisan’a ertelenmişti.

65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN YASAK SONRASINA TARİH VERİLDİ

Koronavirüs salgını kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulanan 65 yaş üstü mükellef ve meslek mensupları ile bu meslek gruplarından hizmet alan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin beyan ve ödeme yükümlülüklerine ilişkin, sokağa çıkma yasağınnın bitişini takip eden 15.günün sonuna kadar ertelendi.

Mücbir sebep olarak görülen salgın kapsamında mükelleflerin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödemesi gereken muhtasar ve KDV beyanları 27 Temmuz tarihine kadar ötelenmişti. Bunlara ait ödemeler ise 6’şar ay ötelendi.