Para Piyasaları
Giriş Tarihi : 22-02-2021 15:40   Güncelleme : 22-02-2021 15:40

Güney Kore Bitcoin Vergilendirmesini Resmen Duyurdu

Kripto para piyasalarında, özellikle de lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yeni rekor seviye fiyatlara ulaştıkça, ülkelerin de Bitcoin’e yaklaşımlarında değişiklikler gerçekleşiyor. Herhangi bir ülkeye bağlı olmayan Bitcoin, dünyanın her yerinde bağımsız olarak kullanılabiliyor. Fakat son günlerde ülkelerin Bitcoin’i regülasyon çalışmalarına dahil etme adımları gündeme gelmeye başlamıştı. Bu kapsamda geçtiğimiz dönemlerde konuyla ilgili açıklama yapan Güney Kore Maliye Bakanlığı, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren Bitcoin işlemlerinde vergilendirme yapılacağını resmen duyurdu.

Güney Kore Bitcoin Vergilendirmesini Resmen Duyurdu
Enis Mutlu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2009 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünde, kimse Bitcoin2in bu denli büyüyeceğini beklemiyordu. İlk kez 2011 yılında fiyat değeri kazanana Bitcoin, zaman içinde tüm dünya ülkeleri tarafından kullanılmaya başlandı ve kullanıldıkça da hem popülaritesi hem de fiyat değerinde artışlar yaşandı. Bitcoin’in yükselmeye başladığı ilk dönemlerde, değer artışı yaşayacağı aslında zaten tahmin ediliyordu ancak kimse 60 bin dolar gibi seviyelerden söz etmiyordu ya da bu seviyeler sadece hayal olarak görülüyordu. Şimdilerde Bitcoin neredeyse 60 bin dolara ulaştı ve bu yükseliş aşamasında, ülkelerin de Bitcoin’e yaklaşımında değişimler yaşanmaya başladı. Bitcoin’in değeri artış gösterdikçe, insanların kripto para piyasalarına girişi de hızlandı ve artış gösterdi bununla birlikte ülkelerin de kripto para birimleri ile ilgili regülasyon çalışmaları da hız kazandı. Konuyla alakalı olarak daha önce duyuru yapan Güney Kore Maliye Bakanlığı, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren Bitcoin kullanımlarından %20 vergi alacağını resmen açıkladı.

Yılda 2,5 Milyon Güney Kore Wonu’ndan Fazla Kazananlar Vergi Ödeyecek

Güney Kore Maliye Bakanlığı, daha önce Bitcoin işlemleri için regülasyon ve vergi çalışmalarının başlayacağını duyurmuştu. Yatırımcıları daha önce yapılan açıklamalar ile uyaran bakanlık, yeni duyurusunda (22 Şubat tarihli), henüz kapsamlı bir şekilde regüle edilmemiş olan Bitcoin işlemlerinden 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren vergi alınacağını duyurdu. Habere göre, bakanlık yılda 2,5 milyon Güney Kore Wonu (2 bin 200 dolar) ve daha fazla kazanan yatırımcılardan %20 oranında vergi alacak.

Kazanç Beyanında Bulunmayanlara Vergi Cezası

Güney Kore Maliye Bakanlığı, bu karar öncesine kadar Bitcoin’i finansal bir varlık olarak tanımlamamıştı ve kararnamelerde Bitcoin, “diğer gelirler” başlığı altında bulunuyordu. Bakanlık tarafından düzenlenen kararname ile birlikte, artık Güney Kore vatandaşı olan yatırımcıların, kripto para birimlerinden elde ettiği kazançlarını gelir tablolarında beyan etmeleri gerekecek. Yatırımcılar, yapılan düzenlemeye göre bu beyanlarını üç aylık ve yıllık olarak devlete sunacak. Kripto para kazançlarını, gelir tablosunda devlete beyan etmeyen vatandaşlara idari para cezası uygulanacak ve vergiler yılda 1 kez, Mayıs ayında ödenecek.

Güney Koreli Yatırımcılar Tepkili

Ayrıca hazırlanan kararnamede, Güney Kore merkezli kripto para borsalarında listelenmeyen veya merkezi olmayan borsalarda listelenen kripto para birimleri üzerinden yapılan işlemlerden de vergi alınacak. Bu karar, kısa sürede Güney Koreli yatırımcıların tepkisini çekti ve ilk olarak 10 Şubat tarihinde tanıtılan kararnameden sonra yatırımcılar imza toplamaya başladı. 2 haftadan kısa sürede imza sayısı 38 bini aştı ve eğer imza sayısı 200 bini aşarsa, devletin duruma ilişkin açıklama yapması gerekecek.