Para Piyasaları
Giriş Tarihi : 12-02-2020 10:21

Capital Economics Şok Eden Dolar Kuru Tahmini: Dolar Yüzde 20 Yükselecek!

Merkezi Londra olan Capital Economics, şok eden dolar kuru tahmininde bulundu! Dolarda yüzde 20 artış bekleyen danışman şirket, kurda beklediği yükseliş nedenlerini belirtti! Capitals Economics üst düzey piyasa ekonomisti Jason Tuvey ise yılsonu dolar kuru tahmini için rakam verdi! Son dakika dolar kuru tahminleri ayrıntıları ve günün dolar kuru verileri haberimizde…

Capital Economics Şok Eden Dolar Kuru Tahmini: Dolar Yüzde 20 Yükselecek!

Londra merkezli ekonomik araştırma danışman şirketi Capital Economics, beklenmedik dolar kuru tahmini ile şaşırttı! Kuruluş dolar tahmini %20 Türk Lirası aleyhine değer kaybına işaret ederken, kurum bünyesinde üst düzey pozisyonda çalışan Jason Tuvey yılsonu kur tahmini beklenmedik bir rakama işaret etti! Bugün dolar ne kadar, dolar ne olur?

BUGÜN DOLAR NE KADAR, 1 DOLAR KAÇ TL?

12 Şubat canlı dolar kuru anlık 6,0130 seviyesinde bulunuyor. Piyasada  dolar 6,01 TL fiyattan satılırken 10 dolar için 60,13 TL; 100 dolar için 601,30 TL; 1.000 dolar için 6.013,00 TL ödeme yapılıyor.

ŞOK EDEN YILSONU DOLAR TAHMİNİ KAÇ TL?

Capital Economics kur tahmininde bulunurken, %20 artış beklediğini açıkladı. Kurum yılsonu dolar kuru tahmini yaklaşık 6,60 TL seviyesi ile Fitch yılsonu dolar kuru tahmini ile örtüşüyor.

Şok eden beklenti ise Capital Economics bünyesinde çalışan Jason Tuvey’den geliyor. Üst düzey ekonomis Tuvey, 2020 yılsonu dolar kuru tahmini için 7,50 TL açıklaması ile beklentilerin çok üzerinde bir veri paylaşıyor!

DOLARDA EN ÇOK KAÇ TL GÖRÜNDÜ?

Jason Tuvey tarafından dile getirilen 7,50 dolar kuru tahmini gerçekleşmesi halinde, rekor bir fiyatlama olacak. Dolar kuru İdlib gerilimi sonrası 6,05 TL seviyesini görmüş ve geri çekilmiş; Rahip Brunson krizinde ise en çok 7,20 TL’yi görmüştü.

Merkez Bankası ve önemli kuruluşların dolar kuru tahmini 6,40 – 6,60 TL seviyesinde yer alırken, Tuvey tahmini ile beklentilerin çok üzerinde bir seviyeye işaret etti.