Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-10-2020 09:55   Güncelleme : 23-10-2020 09:55

Sabancı Holding’den satın alma! Temsa yeniden SAHOL bünyesinde!

Sabancı Holding TEMSA’yı yeniden satın aldı! Mayıs 2019 döneminde 182 milyon 693 bin TL bedelle İsviçreli True Value Capital Partners’a satılan TEMSA, yeniden SAHOL bünyesine döndü. SAHOL Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) duyurusu ile TEMSA’yı geri aldığını borsa yatırımcıları ile paylaştı. İşte SAHOL Temsa satın alma KAP bildirimi ayrıntıları…

Sabancı Holding’den satın alma! Temsa yeniden SAHOL bünyesinde!
Enis Mutlu

Sabancı Holding (SAHOL) TEMSA’yı geri aldı! Geride bıraktığımız yılın Mayıs ayında odaklanma stratejisi gereği İsviçreli True Value Capital Partners’a satılan TEMSA, geri alındı. SAHOL KAP bildirimi ile 22 Ekim 2020 tarihinde devrin gerçekleştiğini duyurdu.

TEMMUZ AYINDA REKABER KURUMU DEVİR İŞLEMİNE ONAY VERMİŞTİ!

Geride bıraktığımız Şubat ayında Skoda Transportation’ın ana ortağı olan PPF ile Sabancı arasında TEMSA için yüzde 50 – 50 ortaklık yapısını öngören niyet mektubu imzalanmıştı. Temmuz ayında ise Rekabet Kurumu devir işlemine onay vermişti. Devir işlemi ise KAP üzerinden resmen duyuruldu.

SAHOL TEMSA GERİ ALIM KAP DUYURUSU

22.05.2020 tarihli açıklamamızda, Temsa Ulaşım Araçları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Temsa)'nin sermayesini temsil eden paylarının tamamının iştirakimiz Exsa Export Sanayi Mamulleri Satış ve Araştırma A.Ş. (ExSA) ile PPF Group iştiraki PPF IndustryCo B.V. (Eski Ticaret Unvanı: PPF Beer Topholdco B.V.)'nin %50-50 ortaklığı ile satın alınacağı kamuya duyurulmuştu.

Söz konusu satın almaya ilişkin gerekli izin ve onayların alınmasını takiben kapanış işlemleri gerçekleştirilmiş ve pay devrine ilişkin işlemler tamamlanmış olup, Temsa'nın sermayesinin %50'sini temsil eden payları 22.10.2020 tarihi itibarıyla iştirakimiz ExSA tarafından devralınmıştır.

Bu satın almayla birlikte Sabancı Topluluğu ve PPF Group'un finansal ve operasyonel gücünü arkasına alan Temsa'nın elde edeceği yeni büyüme ivmesi sayesinde üretim faaliyetleri artarak devam edecek ve Temsa ülkemiz için değer yaratmayı sürdürecektir.