Hibe-Tesvik-Destek
Giriş Tarihi : 06-10-2020 23:32   Güncelleme : 06-10-2020 23:32

SGK'lı herkesi ilgilendiriyor: Günlük 33 TL şeklinde hesabınıza yatmış olabilir, hemen kontrol et!

SGK'lılar için ödenen rapor parasını kontrol ettiniz mi? Günlük 33,34 TL şeklinde yapılan ödemeyi kontrol etmeniz gerekiyor. Rapor parası sorgulama, şartları ve başvurusuyla alakalı detayları haberimizden inceleyebilirsiniz. SGK'lılar için ödenen iş görmezlik ödeneği ile ilgili tüm ayrıntıları haberimizde hazırladık.

SGK'lı herkesi ilgilendiriyor: Günlük 33 TL şeklinde hesabınıza yatmış olabilir, hemen kontrol et!
Emre Hoca

Rapor parası  için sorgulama yöntemi olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen yollar öncelikle izlenmelidir. Bu yollar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • E-Devlet Kapısı
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Alo 170 Destek Hattı

E-Devlet sistemi rapor sorgulaması ise ilk işlem basamağı olarak kullanılır. Sonrasında E-Devlet sistemine girebilmek için giriş seçeneklerinden birine kayıtlı olmak gerekir. E-Devlet üzerinden rapor parası sorgulama işlemi yapılmayacaksa da, internet üzerinden başka resmi bir işlemde yapılabilir. Bu resmi işlemler ise 170 Destek Hattını aramak ya da Sosyal Güvenlik Kurum İl Müdürlüklerine gitmektir.

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama İşlemi

E-Devlet sistemi rapor parası alımında ilk tercih olmaktadır. E-devlet kapısı içerisinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu bulunur. Böylelikle Sosyal Güvenlik Kurumunun uzantısına internet ortamından ulaşılabilir. Ve rapor parası sorgulama işlemi bu sistem üzerinden gerçekleştirilir. E-Devlet rapor parası sorgulama işlemi yapmak için şu yollar izlenmelidir:

 • Sisteme girildiğinde ana sayfada ‘Kurumlar’ sekmesi bulunmaktadır. Buraya tıklayarak, E-Devlet sistemi üzerinden kurumları görüntülememiz gerekmektedir.
 • Daha sonra listelenen kurumlar arasından Sosyal Güvenli Kurumu’nu seçmemiz gerekir.
 • SGK’ya tıkladığımızda karşınıza online hizmetler çıkmaktadır. Bu hizmetler arasından “4A4B İş Göremezlik Ödemesi Görme” hizmetine tıklayarak rapor parası sorgulama işlemii gerçekleşmiş olur.

TC ile Rapor Parası Sorgulama İşlemi

TC kimlik no ile işgörmezlik parası sorgulama için ise ilk olarak olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilmelidir. Fakat gidilmek istenilmiyorsa bu durum zorunluluk gerektirmemektedir. Alo 170 Destek Hattını arayarak rapor parası için işlem gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra internet üzerinden online gerçekleştirmekte mümkündür. Bu platformda müşteri hizmetlerini arayarak yardım alarak işlem gerçekleşmesi söz konusu olur. Sosyal Güvenlik Kurumu Destek hattını kullanmak için izlenecek yollar ise şunlardır:

 • “http:www.alo170.gov.tr“ linkine tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumuna giriş yapmak,

sitede müşteri hizmetleri ile irtibata geçecek ‘online işlemler’ sekmesini bulmak ve tıklamak,

 • Daha sonra sayfada ’Canlı Destek’ hattına tıklayarak kişisel bilgilerimizi girmek,
 • Bilgileri girdikten sonra canlı destek başlamış olacaktır. İletişime geçilen müşteri temsilcisiyle rapor parası sorgulama işlemi yapılabilmektadır.
 • Talep edilecek belgeler ise şunlardır: İsim-Soyisim, Kimlik Numarası, İletişim Bilgisi, Talep edilen işlemdir.

Rapor Parasının Tanımı ve Alım Yolları

İşgörmezlik parasının tanımını yapmak gerekirse; geçici olarak kişinin iş görmezliği, sigortalı çalışanın, hastalık, iş kazası, doğum vb. gibi durumlarda Sosyal Güvenlik Kurum tarafından yetkili görünen sağlık kurumları ya da doktorlar tarafınca yazılan raporlarda, istiraat halinde geçici olarak iş yapmama halidir.

Sağlık kurumlarından alınan belge ile işe gidilmeyen gün için Sosyal Güvenlik Kurumunun kişiye ödediği ücret ve bundan rapor alımı demektir. Kişinin işgörmezlik parasının alımının gerçekleşebilmesi için öncelikle kurumlardan veya doktorlardan alınan raporun, işverene verilmesi gerekmektedir. Raporu alan işveren, bu belgeyi 5 gün içinde e-rapor sistemine girmesi gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenen bu belge; uygun ise onaylanmaktadır. Rapor onaylanır ise PTT’ye ödeme talimatı yapılır ve işçiye sms yoluyla bildirim olarak gönderilir. Ve son olarak; işçi PTT’ye giderek, rapor parasını bu bildirim sayesinde alabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Rapor Parası Sorgulama

SGK rapor parası için ise sorgulama işlemini E-Devlet, Ziraat Bankası ve PTT üzerinden yapılmaktadır. Fakat bunun öncesinde yapılması gereken hususlar bulunur. Bu hususlardan biri ise raporun kaç günlük olduğuna bakılması ve 3 günden fazla ise kişinin tarafına rapor parası yatırılmasıdır. Ancak 3 günün altındaysa sigorta tarafından ödeme yapılır. SGK rapor parası sorgulama işlemi, E-Devlet üzerinden TC kimlik numarası ile ücretsiz olarak da yapılabilir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için iki resmi internet sitesi bulunmaktaydı fakat E-SGM(Sosyal Güvenlik Merkezi) resmi internet sitesi kapatıldıktan sonra işlemler yalnızca E-Devlet üzerinden yapılmaya başlanmıştır.

Rapor Parası Ödeneği Alım Zamanı

Rapor parası ödemesininin yapılması için kişinin gittiği sağlık kurumundan işlemlerini tamamen yapmış olması gerekir. Bu nedenle rapor parası ödemesi 2 aya yakın sürebilmektedir. İstisnai durumlarda ise sağlık kurumları işlemleri hızlıca yapabilmekte ve rapor parası alımını hemen mümkün kılabilmektedir. Ancak sağlık kurumlarından kaynaklı oluşan yoğunluk ya da belge beklenmesi durumunda ise rapor alımı uzun sürebilir. Hastalık, iş kazası ya da doğum gibi nedenlerle rapor parası işveren tarafından ödenmemeye ve maaşı direk devletten alınması durumunu ortaya çıkarabilmektedir.

Paranın kişilere ödenebilmesi için ise tüm yasal işlem ve ödemelerin yapılmış olması gerekir. Bu işlemlerden sonra ödeme yapılır. Rapor süreci bittiğinde işe kişinin işe dönmesi mümkün olur. Sonrasında raporlu olunan süre içerisinde kuruma gidilmediği takdirde işveren, kuruma gelmediğine dair bildirimde bulunması gerekir. Kuruma bildirilen bu durum yasal dilekçe ile kayda geçmektedir. Ardından 1-2 ay süresindeki oluşan rapor parası kişiye gönderilir. Eğer rapor uzun süreli ise, raporun bitim süresine kadar paraya ihtiyaç olunan durumda işveren rapor süresi dolmadan; geçmiş çalışma kısımı için çalışmamazlık durumunda bulunur.

Raporlarda eksik veya şüpheli bir durum bulunuyorsa, 15 gün içerisinde gidilmeyen gün kadar sigorta parası PTT üzerinden ödenmektedir. Rapor emanete düşmesi durumunda ise parayı güvenli bir şekilde bankaya aktarmak doğru olacaktır. Bu nedenle kişinin kendine ait olan parası; hesabına ya da PTT ile çalışan bir bankanın hesabına aktarılmalıdır. Rapor parasının geri alımı için ise PTT ile anlaşmalı bankalar olmalıdır. PTT ile anlaşmalı olan bankaları ise şu şekilde sıralayabiliriz: Akbank, Burgan Bank, Deniz Bank, Halk Bank, Vakıf Bank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, TEB ve Şeker Bankalarıdır. Ve bu bankalarla direk alım sağlanmaktadır. Paranın alımı için ise kişinin hesap numarasını dilekçeye ekleyerek SGK’ya başvuru yapılması gerekir.

Rapor Parası Alım Şartları

Rapor parasının ödenmesi koşulu için, 5510 sayılı kanun ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası adıyla, iş göremezlik ödeneği olarak belirlenmiş ve şu şartlar belirtilmiştir:

 • Hastalık, meslek hastalığı, hamilelik ve iş kazası durumlarından herhangi biri nedeniyle işgöremez duruma gelmektir.
 • Yetkili sağlık kurumlarından ve doktorlardan sağlık raporu alınması gerekmekte ve SGK tarafından yetki verilmiş olması gerekir.
 • Hizmet akdine bağlı olmadan çalışan kişiler, köy-mahalle muhtarları iş görmezlik ödeneği alabilmesi için prim borçlarının olmaması ve yatarak tedavi görmeleri   sebebiyle iş görmezlik raporu almaları gerekir.
 • Hizmet akdine bağlı olarak çalışan sigortalılar; yani 5510 sayılı kanunun 4. Madde 1. Fırkasının (a) bendi kapsamındaki sigortalı çalışanlar ve kanunun 5. Maddesine göre bazı sigorta kolları uygulanabilen iş görmezlik ödeneği için başlangıç tarihinden itibaren önceki 1 yıl içerisinde minimum 90 günlük sigorta primini bildirmiş olması gerekir.
 • 5510 sayılı kanun kapsamında muhtarlar ya da usulde gelir mükellefi olanlar, tarım faaliyetleri yürütenler, gelir vergisinden muaf olup esnaflar ve sanatkaarlar sicilinde kaydı olanların; hamilelik, iş görmezlik olanağından yararlanması için doğum öncesindeki 1 yıl içerisinde minimum 90 günlük sigorta primini bildirmeleri gerekmektedir. Ödenek durumunun ne kadar olacağı hesap işlemi yapılırken 2 günlük süre çıkartılmaktadır. Sebebi ise 2 günlük sürenin işveren tarafından kesintiye uğramamasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu iş görmezlik raporunun 3. gününden itibaren ödemeye başlamaktadır.1 günlük veya 2 günlük alınan raporların SGK ödemektedir.

Sadece iş kazası ve meslek hastalığı durumunda oluşan raporlarda 2 günlük kesinti yapılmaz. Bu tür raporlarda, hesaplama süresi bu şekilde işlenmekte ve rapor parası alım şartı belirlenmektedir. Bildirim yapmayan işverenlere belli miktarda çalışanın durumu kadar ceza da verilebilir. Bu şartlar ve işlemler; rapor parası sorgulama işleminde uygulanmaktadır.