SSK-SGK-BAĞKUR
Giriş Tarihi : 05-06-2020 04:40

2020 Çocuk Yardımı Nasıl Alabilirim? Başvurusu, Şartları ve Miktarı (Çocuk parası başvuru ayrıntıları)

Çocuk yardımı parası 2020 yılında şartları sağlayan anne ve babalara ödenmeye devam ediyor. Sosyal çocuk yardımları kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk parası ödemeleri, başvurusunu yapan her TC vatandaşı için her ayın belirli günlerinde gerçekleştiriliyor. Doğum parası ile birlikte yeni çocuk sahibi olmuş anne ve babaların yararlandığı çocuk yardımı parası ne kadar, kaç TL? Kimler çocuk parasına başvurabilir, şartları nelerdir? Çocuk parası başvurusu nereye yapılır? Kaç yaşına kadar çocuk parası alınır? İşte çocuk yardımı parası 2020 detayları...

2020 Çocuk Yardımı Nasıl Alabilirim? Başvurusu, Şartları ve Miktarı (Çocuk parası başvuru ayrıntıları)

Çocuk yardımı alabilmek için Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından istenen şartlara uymak gerekir. Bu yardım bakanlık tarafından iki şekilde verilir ve tanımlanır. Çocuk yardımı olarak anılan fakat yaygın olarak Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) ve Şartlı Sağlık Yardımı (ŞSY) adlarıyla bilinen yardıma başvurmak için şartlara uyuldfuğu takdirde, ikamet edilen il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na şahsen müracaat etmek gerekir. Şahsın başvuruda bulunurken yanında T.C. kimlik numarası bulunan kimlik kartının olması yeterlidir. Başvuru sonuçları, başvuru yapıldıktan sonra bir ay içerisinde açıklanır.

Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) Şartları

Şartlı eğitim yardımı (ŞEY) koşulları şu şekilde sıralanabilir:

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

* Başvuruda bulunacak kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) herhangi bir sigortaya ait iş kaydının olmaması gerekir.

Şartlı eğitim çocuk yardımı özetle, ülke nüfusunun en yoksul kesimlerinde bulunan maddi zorluklar veya olanaksızlar nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen ya da bunda zorluk çeken ailelere, çocuklarını okula gönderme ve okutma şartı ile verilir. Her yıl Eylül ayında bu yardıma başvuruda bulunmak bakanlık tarafından tercih edilir.

Şartlı Sağlık Yardımı (ŞSY) Şartları

Şartlı sağlık yardımı (ŞSY) koşulları Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca belirlenmiştir ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından karar verilir. Çocuk yardımı alacak olan vatandaşlarda istenen şartlar ise şu şekildedir:

* Nüfusun yoksul kesimindeki ailelerin 0-6 yaş arası çocuklarını düzenli aralıklar ile sağlık kontrollerine götürmesi,

* İhtiyaç sahibi ailenin bireylerinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sosyal güvence ve sigortalı iş kaydının olmamasıdır.

Şartlı Sağlık Yardımı Ödenecek Ücretler

2020 ŞSY çocuk yardımı ücretleri “herkes için sağlık” düşüncesinden yola çıkılarak belirlenmiştir. Özellikle yardıma muhtaç ve yoksul kesimlerdeki çocukların düzenli sağlık kontrollerinin yapılması amacı ile oluşturulmuştur. Bakanlığın belirlediği ücretler:

* Kız ya da erkek çocuk olması fark etmeksizin 0-6 yaş grubundaki bütün çocuklar için aylık 35 TL,

* Gebe ve lohusa kadınlar için aylık 35 TL,

* Hastanede doğum yapan kadınlar için tek sefer olmak şartlı ile 75 TL’dir.

Şartlı Eğitim Yardımı Kapsamında Ödenecek Ücretler

2020 ŞEY çocuk yardımı ücretleri yine bakanlık tarafından belirlenmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 12 yıllık verilen zorunlu temel eğitimin her çocukta işleyebilmesi ve imkânı olmayan çocukların da okula gidip temel eğitimlerini alabilmesi için çocuklara yardım etmektedir. 2020 yılı Şartlı Eğitim Yardımı ödenecek ücretler ise şöyledir:

* İlköğretime başlayacak veya devam edecek erkek öğrenciler için aylık 35 TL,

* İlköğretime başlayacak ya da devam edecek kız öğrenciler için aylık 40 TL,

* Ortaöğretime başlayacak ya da devam edecek erkek öğrenciler için aylık 50 TL,

* Ortaöğretime başlayacak veya devam edecek kız öğrenciler için aylık 60 TL ödeme yapılacaktır.

Çocuk Yardımı Ödeme Tarihleri

2020 çocuk yardımı ödemeleri Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında yapılır. Yani ödemeler 2 aylık şeklinde yapılmaktadır. Ödeme aylarında ödemeler, yardım sahibi vatandaşların PTT hesaplarına yatar. Ödemeler, ayların 24’ü ile 28’i arasında periyodik olarak yapılır.

Ödeme tarihleri, hak sahiplerinin T.C. kimlik numaraları ile belirlenir. T.C. kimlik numaralarının son hanesi sıfır olanlar ödeme ayının 24’ünde, son hanesi 2 olanlar ödeme aynının 25’inde, son hanesi 4 olanlar ödeme ayının 26’sında, son hanesi 6 olanlar ödeme aynının 27’sinde ve son hanesi 8 olanlar da ödeme ayının 28’inde paralarını PTT hesaplarından alabilirler.

Bunların dışında çocuk yardımı ödemelerinin kesilmesi durumları da yaşanabilir. Aile bireylerinin sosyal güvenceli olması, muhtaçlık halinin sona erdiğinin tespit edilmesi ve yardım ödeme şartlarının yani; çocukların eğitime devam etmemesi veya düzenli sağlık kontrollerinin yapılmaması gibi durumlarda Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen çocuk yardımları kesilecektir.