SSK-SGK-BAĞKUR
Giriş Tarihi : 12-07-2019 18:49

SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK doğum parası sorgulama işlemi için e devlet hesabını ziyaret edin, giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünü seçin ve karşınıza çıkacak seçeneklerden doğum parası sorgulamayı seçin. SSK doğum parası sorgulaması yapmak bu kadar kolay, hem de ücretsiz! Bu ödeme Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bütün anneler bu yardımdan faydalanabilirler. SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınlar, doğum yaptıkları için bir süre işe gidemeyebilirler. Bu süreçte anne adayları maaşlarını devletten alacaklardır. Kurum, gebe olduğunuz için işe gitmediğiniz süre için size ödeme yapmayacaktır. Elbette doğum parası almak için durumuzu belgelemeniz gerekir.

Kimler SSK Doğum
Parası Alabilir?

SSK Doğum parası alabilecek olan kişiler SSK’lı çalışan kadın işçilerdir. Bu kadınlar 4857 sayılı İş Kanuna bağlı olarak bu haktan faydalanmış olurlar. Kadınların toplamda 8 hafta gebelikten önce 8 hafta da gebelik sonrasında 16 hafta boyunca yasal doğum izni bulunuyor. Eğer kadın çoğul gebelik yaşıyorsa, bu süreler 2 ile çarpılarak hesaplanır. Çalışan bir kadının bu haktan yararlanması için talepte bulunması gerekir. Hekimin sağlık raporu olmadan haktan faydalanılmaz. Gerekli olması halinde izin süreli gebelikten sonraki süreye de aktarılabilir. Burada önemli olan anne adayının sağlık durumu ve konu hakkında hekimin görüşüdür.

KONUYLA ALAKALI YAZI: Doğum Borçlanması için Kredi Veren Bankalar

SSK Doğum Parası
Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

SSK doğum parası almak için gerekli şartlar yerine getirilmeden bu haktan faydalanmak mümkün olmayacaktır. Sağlık raporunuzu ibraz etmeniz ilk gerekliliktir. Buna ek olarak hala çalışıyor olmanız gerekir. Doğum öncesinden işten çıktıysanız ya da çıkarıldıysanız bu haktan faydalanmanız mümkün değildir. Hekimin size istiharat yazdığı tarihte iş yerinde sigortalı çalışan olarak görünüyor olmanız zorunludur. Prim gün sayısı şartı da bulunuyor. Bu şarta göre, geriye dönük toplamda ödenmiş prim günü sayısı en az 90 olmalı. Bunun altında ödeme yapan kişilerin haktan faydalanması söz konusu değil.

Doğum izninde görüldüğünüz tarih aralığınca devlet size
ödeme yapacağından bu tarihler arasında çalışamazsız. Bu durum kanuna
aykırıdır. Eğer doğumu düşük yaptıysanız ya da çocuk ölü dünyaya geldiyse bu
haktan yine faydalanamazsınız. Haktan faydalanmak için çocuğun sağlıklı dünyaya
gelmiş olması gerekir.

SGK Doğum Parası
Nasıl Alabilirim?

Doğum parası almak için doğumu yaptığınız hastaneye gidin ve iş göremezlik belgesi almak istediğinizi belirtin. Bu rapor e rapor sistemi üzerinden verilecektir. Ardından raporunuzu iş yerinize giderek onaylatmanız gerekir. Farklı iş yerleri rapor onaylatılması için farklı bir modül kullanır. Eğer çalıştığınız iş yeri hiç modül kullanmıyorsa, bu durumda raporu doğrudan iş yerine teslim etmek yeterli olacaktır. Bu aşamadan sonra SGK İl Müdürlüğü’ne başvurunuzu yapın. Resmi yazışmalarınızı takip etmeyi unutmayın. SSK doğum parası sorgulama yapmak bu yazışmaların takip edilmesinin güzel bir yoludur. Hem de ücretsiz!

KONUYLA ALAKALI YAZI: SSK Borç Sorgulama

SGK Doğum Parası
Miktarı Ne Kadar?

Doğum parası miktarı her çalışanın kendi maaş miktarına göre hesaplandığından bu ücret değişiklik göstermektedir. Ödeme yapılırken baz alınan maaş miktarı son 3 ayda yapılan maaş miktarına eşittir. Sizin aldığınız maaşın SSK’ya ne kadar yansıtıldığı önemlidir. Siz gerçekte 6 bin TL maaş alıyor olun fakat SSK üzerinde aldığınız maaş 3 bin TL görünüyorsa, hesaplamalar 3 bin TL üzerinden yapılacaktır. Yani daha düşük miktarda doğum parası alırsınız. Aynı durum emeklilik hesaplamalarında da geçerli olacaktır. Düşük yatan maaş, daha düşük emeklilik aylığı anlamına gelir.

3 aylık ücret üzerinde hesap yapılır ve günlük ücret
bulunur. Bu bedelin 3’te 2’si izin süresi ile çarpılır. 9 bin Tl maaş alan
birinin günlük ücreti 100 TL eder. Bunun 3’te 2’si 66 TL olur. Yasal izin
süresi 16 hafta ve 16 hafta 112 gün olduğundan 122 çarpı 66’dan alınması
gereken toplam miktar 4356 TL’dir.

Aile ve Sosyal
Güvenlik Bakanlığı’ndan Doğum Yardımı

Aile ve Sosyal
Güvenlik Bakanlığı doğum yardımı
sosyal bir devlet olmanın gerekliliklerini
bir kez daha hatırlatıyor. Bu yardım sayesinde doğum yapan anneler devlet
yardımını arkalarına almış oluyorlar. Yardımdan faydalanmak isteyen annelerin
SSK’lı çalışan olması zorunluluğu bulunuyor. Ödemeler her yıl yeniden
belirleniyor ve çocuk başına veriliyor.

Başvuru yapmak için, internette bilgisayarınıza indirebileceğiniz başvuru formunu doldurduktan sonra, formun ekine kendi kimliğinizi ve çocuklarınızın kimlik fotokopisini eklemelisiniz. Belgelerinizi Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bizzat iletmeniz gerekiyor. Böylece başvuru işleminizi tamamlamış oluyorsunuz. Başvuru anneden başka kimse tarafında yapılamayacak olup, uygun koşulların sağlanmış olması halinde haktan faydalanacak olan annelerin hesabın para yatırılacaktır. Yatırılan paralar PTT şubelerinden çekilebilir. Maaşın hesapta olup olmadığını anlamak için e devlet kapısı uygulamasını kullanabilirsiniz.

Aile ve Sosyal
Güvenlik Bakanlığı’ndan Doğum Yardımı Miktarı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı doğum yardımı miktarı aşağıdaki gibidir:

  • İlk çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için 600 TL,
  • Dördüncü çocuk ve üzeri için 750 TL.
Eğer kamu çalışanı iseniz başvuru belgesi vermeniz gerekir,
diğer durumdaki anneler ise başvurularını yapmak için Sosyal Hizmet
Merkezlerine gidebilirler. Bu kişilerin bizzat başvuru yapmasına gerek olmayıp,
posta ve kargo kullanarak işlemlerini tamamlamaları mümkündür.