Para Piyasaları
Giriş Tarihi : 04-02-2021 11:14   Güncelleme : 04-02-2021 11:14

Türk Lirası Dolar Karşısındaki Performansını Koruyor

Dolar/TL kurundaki aşağı yönlü ivme devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikasından destek bulmaya devam eden Türk Lirası, dolar karşısında değer kazanıyor.

Türk Lirası Dolar Karşısındaki Performansını Koruyor
Emre Hoca

Dolar/TL kurundaki aşağı yönlü ivme devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikasından destek bulmaya devam eden Türk Lirası, dolar karşısında değer kazanıyor. Son 3 aylık yükseliş trendini devam ettiren Türk Lirası, yabancı yatırımcılardan da olumlu yorumlar alıyor. TCMB politikalarından ve dev finansal kuruluşlardan destek alan Türk Lirası ocak ayı enflasyon verilerinin beklentinin üstünde gelmesine rağmen dolar karşısında değer kaybetmedi.

Ocak Ayı Enflasyon Verileri Türk Lirasına Değer Kaybettirmedi

Ocak ayı enflasyon oranlarının beklentinin üzerinde gelmesine rağmen Türk Lirası dolar karşısında konumunu korudu. Oca ayında %1.68 ile beklentileri aşan enflasyon verisine rağmen Türk Lirası dolar karşısında değer kazandı.

Ocak ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Dolar/TL kuru 7.16 seviyesinin altını test etti. Aynı zamanda Euro/TL kuru ise 8.63 seviyesinin altını gördü. Bu süreçte risk primi 301 seviyesinde kaydedilirken Türkiye ile Güney Afrika arasındaki risk primi makasının ise daraldığı görüldü.

Ocak Ayı Enflasyon Oranları Beklentinin Üzerinde Geldi

Ocak ayı enflasyon oranları kasım ve aralık aylarında olduğu gibi yine beklentinin üzerinde geldi. Ocak ayı tüketici fiyatları yıllık %14.07 artış gösterirken aylık bazda ise %1.68 olarak kaydedildi. Oca ayı verileri üretici fiyatlarındaki yükselişin de devam ettiğini gösterdi.  Aylık olarak bakıldığında %2.66 oranında yükseliş gösteren üretici fiyatları endeksi yıllık bazda ise %26.16 oranında artış gösterdi.