DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000

AKBANK HABERLERİ VE AKBANK HABER BAŞLIKLARI

Akbank, Türkiye'nin ön büyük özel bankası olarak bankacılık sektöründe yıllardır faaliyetlerine devam ediyor. Bankanın güncel kredi faiz oranları ve faiz hesaplama işlemlerini sayfamızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca; bankanın dönem dönem sunduğu faizsiz kredi ve ek para avantajları da bulunmaktadır. Akbank faizsiz kredi ve vadeli hesap kampanyalarını da inceleyebilirsiniz. Banka üzerinden kredi ve diğer para işlemlerinizi şubeler üzerinden yada online başvuru kanallarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

akbank haberleri

AKBANK'IN TARİHÇESİ

Ocak 1948’de, Hacı Ömer Sabancı’nın da dahil olduğu bu işadamları, bölgedeki pamuk çiftçilerine mali destek sağlamayı amaçladı. Akbank ilk şubesini Temmuz 1950’de İstanbul’da Sirkeci’de açtı. 1954 yılında Akbank Genel Müdürlüğü İstanbul’a taşındı. 1963 yılında Akbank, tüm finansal işlemleri otomatikleştiren bir sisteme taşındı. Akbank’ın yurtdışı temsilcilikleri Almanya’nın Frankfurt şehrinde bulunmaktadır. Yaklaşık (94) milyar dolar Aktif sermayeye yakın olan Akbank, Türkiye’nin en büyük bankalarından biri haline gelmiştir.

akbank haberleri

AKBANK FİNANSAL YAPISI

Akbank Finansal Kiralama 1998 yılında kurulan Anonim Şirketi, 2005 yılında Akbank tarafından devralındı ve bağlı ortaklıklarına katıldı. Şirket, müşterilere çözümler sunarken aynı zamanda danışmanlık ve operasyonel destek hizmetleri sunmaktadır. 1996 yılında kurulan Akbank Yatırım Menkul Değerler, müşterilere hisse senedi, bono ve senet işlemleri, yatırım fonları ve vadeli işlem ticareti konularında aracılık hizmetleri sunmaktadır. Müşterilere kurumsal finansman konularında danışmanlık hizmetleri vermektedir. 2000 yılında kurulan Ak Asset Management Inc., sermaye piyasalarındaki kurumsal ve kişisel portföyler için portföy yönetim hizmetleri sunmaktadır. Şirketin% 99,99’u Akbank’ın bağlı ortaklığıdır.

akbank haberleri

AKBANK KİMİN?

Sabancı ailesine aittir. Akbank hisselerinin% 51’i serbest bırakıldı. Bu hisse halka, yerli ve yabancı yatırımcılar ve emeklilik fonları tarafından teklif edildi. Kalan% 49’u Sakıp Sabancı Holding ve Hacı Ömer Sabancı Holding’e aittir. Hakan Binbaşıgil, Akbank Genel Müdürü olarak atandı. Suzan Sabancı Dinçer, aynı zamanda Akbank’ın yönetim kurulu olarak da görev yapmaktadır. Yabancı yatırımcıların Türk bankacılık sektörüne ilgisi 2001 ekonomik krizinden bu yana artmıştır. 2007 yılında Akbank hisselerinin% 20’si ABD Bankacılığı devi CityBank’a 3.1 milyar dolara satıldı. Ancak daha sonra, ABD krizi nedeniyle kentin hisselerinin bir kısmını sattı. Hisselerin satışından sonra, 2015 yılının ilk çeyreğinde CityBank’a ait olan Akbank hisselerinin tamamı geri çekilmiştir. Halen, Akbank hisselerinin% 49’u Sabancı Holding ve ilişkili taraflara aittir.

E-Bülten Kayıt