DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000

Dolar sayfamızda para piyasası son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz. Uzmanların ve ekonomistlerin dolar yorumları ile birlikte Euro dolar kuru bugün kaç TL sorusunun yanıtları sayfamız haberlerinden takip edilir. Küresel ekonomi için altın, Euro ve Sterlin gibi önemli yere sahip ABD doları için dolar ne olur sorusuna uzman dolar tahmin ve analizleri eşliğinde yanıt bulabilirsiniz. Dolar yükselir mi, dolar düşer mi ve dolar alınır mı satılır mı sorusuna yanıt arayan okurlarımız, Gazete Banka dolar tahminleri ve yıl sonu dolar kuru tahminleri için sayfamız haberlerine göz atabilirler.

DOLAR HABERLERİ SON DAKİKA

Dolar piyasalarındaki son dakika gelişmeleri sayfamızda yer alıyor. Uzmanların dolar hakkındaki görüşleriniz sizlerle sürekli olarak paylaşıyoruz. Dolar ne olur, Dolar düşer mi gibi sorularınızın cevaplarını ekonomistlerin açıklamaları doğrultusunda cevaplamaya çalışıyoruz. Dolar tahmin ve detaylı analizleri hakkında bilgileri okuyabilirsiniz.

GÜNLÜK DOLAR TAHMİNLERİ

Uzmanların dolar tahminleri hakkında videoları, sosyal medya hesaplarından açıklamaları sayfamızda bulacaksınız. Ünlü ekonomistler güncel dolar yorumları içerisinde nelere değiniyor? Dolar yükselir mi, yıl sonunda ne olur? Dolar hakkında öngörüleri sizlere sunuyoruz.

DOLAR YORUMLARI

Türkiye'de ve Dünya'da tanınmış ekonomi uzmanlarınında Dolar'ın geleceği hakkında yorumlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Uzman dolar yorumları, analizler, grafikler ve son yıllara ait en göze çarpan veriler sizlerle! Dolar hakkındaki tüm gelişmeleri anlık olarak takip edebilirsiniz. Güncel dolar yorumları sizlerle!

GÜNCEL DOLAR HABERLERİ

Dolar ile ilgili güncel haberleri tarihlere göre inceleyebilirsiniz. Dolar hakkında paylaşılan tüm güncel haberler sayfada yer alıyor.

DOLAR HABERLERİ 2021

2021 yılı içerisinde Dolar ne olacak? Uzmanları Dolar hakkındaki açıklamaları, röportajları, anlık veriler, grafikler ve analizler sayfada bulunuyor.

MART 2021 DOLAR HABERLERİ

2021 yılı Mart ayı içerisindeki Dolar hakkında yayınladığımız haberleri aşağıdan listeleyebilirsiniz.

1 Mart Dolar Son Durum
2 Mart Dolar Son Durum
3 Mart Dolar Son Durum
4 Mart Dolar Son Durum
5 Mart Dolar Son Durum
6 Mart Dolar Son Durum
9 Mart Dolar Son Durum
10 Mart Dolar Son Durum
11 Mart Dolar Son Durum
19 Mart Dolar Son Durum
20 Mart Dolar Son Durum
21 Mart Dolar Son Durum
22 Mart  Dolar Son Durum
23 Mart Dolar Son Durum
24 Mart Dolar Son Durum
25 Mart Dolar Son Durum
26 Mart Dolar Son Durum
27 Mart Dolar Son Durum
28 Mart Dolar Son Durum

DOLAR NEDİR?

Dolar, çeşitli ülkelerde temel para birimidir. Çoğu durumda, bir dolar 100 sente bölünür. "Dolar" adı, "ağırlık" anlamına gelen İspanyolca "peso" kelimesinden türemiştir. Bu biraz kafa karıştırıcıydı çünkü her biri pound ve dolar kullanan ve kelimelerini ağırlık olarak farklı dillerden alan üç farklı İngilizce konuşan koloniler vardı - orijinal olarak İtalya'dan (lira), İspanya'dan (peso) veya İngiltere'den (pound) geldiğine bağlı olarak. ). Modern terimlerle ifade etmek gerekirse, bir lira yaklaşık 1/3 dolar, bir peso (dolar olarak da adlandırılır) 1/8 dolar ve bir sterlin de 1 dolar değerindeydi.

Amerikan Devrimi'nden sonra "dolar" kelimesinin anlamı, daha önce dolar olarak bilinen altın sikkelerle sınırlandırıldı. Bunun nedeni, o kadar çok sayıda farklı yerden yayınlanmış olmasıydı ki, yaygın olarak "sekiz parça" veya "peso" olarak da biliniyorlardı. Amerika Birleşik Devletleri bu kullanımı benimsedi.

KITA DOLARI NEDİR?

1775 yılında, Kıta Kongresi genellikle "Kıtalar" veya "Koloniler" olarak anılan Kıta Para Birimi'ne izin verdi. Bunlar, Devrim Savaşı sırasında Kıta Ordusu tarafından para olarak kullanıldı. 1776'da ilk dolar Thomas Jefferson tarafından basıldı. Her Kıtanın değeri bir dolara sabitlendi ve bakırdan yapıldı. Bununla birlikte, Federal Hükümet enflasyona (bir şeyler satın almak için gereken dolar sayısı) ayak uydurmakta zorlandı ve sonunda 1779'da onları finanse etmeyi bıraktı. Bu, Kıta Para Birimi'nin değersiz hale gelmesi anlamına geliyordu. Devrim Savaşı'ndan sonra Kongre, ülkeyi finanse etmenin ve borçlarını ödemenin bir yolunu bulmak zorunda kaldı. 1785'te Alexander Hamilton, Kongre'nin tüm eyaletleri üstleneceği bir plan önerdi. borçlar ve ayrıca her eyalet tarafından kullanılacak ulusal para birimine sahip bir ulusal banka oluşturmak. Tek bir para birimi yaratmanın ilk adımı 1792'de Madeni Para Yasası'nı çıkarmaktı. Bu yasa, kamu veya özel tüm borçlar için yasal ödeme aracı olan gümüş ve altından madeni paralar yaptı. Madeni paralar arasında yarım dolar, on sent, çeyreklik ve dolar vardı (bugün hala kullandığımız paralar). Dolar, belirli bir gümüş veya altın ağırlığına eşit olarak tanımlanır.

Bir poundda kaç dolar var?

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir dolar 100 sente eşittir. Bir dolarda yaklaşık 4,2 lira var. Birleşik Krallık'ta bir pound 100 peni'ye eşittir. Bir poundda yaklaşık 2 ons vardır. Fransa'da bir euro 100 centime eşittir. Bir poundda yaklaşık 4 euro var. Almanya'da euro 100 pfennig'e (kuruş) eşittir. 1 poundda yaklaşık 3 euro var. Kanada'da bir dolar 100 sente eşittir. Bir dolarda yaklaşık 4,6 sent var. Avustralya'da 1 poundda yaklaşık 5,8 dolar var. Yeni Zelanda'da 1 poundda 20 dolar var.

Doların standardı

1837'de Kongre, tüm işlemlerin altınla yapılmasını gerektiren bir yasa tasarısını kabul ettiğinde ülkenin standardı gümüşten altına değiştirildi. ABD Hazine Bakanlığı, Başkan Franklin D.Roosevelt'in Amerikan vatandaşlarına altınla ödeme yapma zorunluluğunu kaldırdığı 1934 yılına kadar altının resmi değerini ons başına 20.67 $ olarak tuttu. 1973'te Başkan Nixon, Amerika Birleşik Devletleri'ni altın standardından tamamen çıkardı ve o zamandan beri bir fiat para birimi oldu. Bu, herhangi bir emtia ile bağlantılı olmadığı ve yalnızca dünyadaki diğer para birimleriyle ilişkili değeriyle desteklendiği anlamına gelir.

Dolar işareti

Dolar işaretinin ($) kökeni hakkında bir dizi farklı teori vardır. En popüler olanı, Amerikan kolonilerinde yaygın olarak dolaşan İspanyol gümüş dolarlarının bir sembolü olmasıydı. Başka bir teori de, başka bir para biriminin, İngiliz sterlininin bir varyasyonu olduğudur. Bununla birlikte, aslında banknotlarda ABD dolarını temsil edecek şekilde uyarlanmış "S" ("solidus" için) ve "V" ("peso" için) kombinasyonudur diyenler de var.

Sonra, kökenin madeni para ile hiçbir ilgisi olmadığını söyleyen başkaları da var. Dolar işaretinin aslında Mısır hiyeroglif sembolünden geldiğini iddia ediyorlar. Bu sembolün daha sonra bir İtalyan matbaacı tarafından bir değer "kalkanını" temsil etmek için benimsendiğini söylüyorlar - ki bu genellikle para birimi biçimindedir.

Dolarlık banknot

ABD hükümeti tarafından kullanılan ilk kağıt para, Başkan Lincoln'ün İç Savaşı finanse etmesi gerektiğinde çıkarıldı. "Bu Birleşik Devletler'in özgür ve bağımsız olması hakkına sahip olduğu" ifadesi, şimdiye kadar basılan her dolarlık banknotta görülebilir. Birleşik Devletler Büyük Mührünün bir parçasıdır. İfade, 1737'de Fransa'nın Saint-Quentin kentinde doğan Fransız Huguenot Pierre Eugene du Simitiere tarafından yazıldı. 1763'te Amerika'ya göç etti ve Kıta Kongresi üyesi ve General Washington'un yardımcısıydı.

Dolarlık banknot tasarımı, modern güvenlik özelliklerinin eklenmesinin yanı sıra 1914'ten 2013'e çok az değişti. "Tanrıya Güveniyoruz" ifadesi, 1957'de Başkan Eisenhower'ın tüm madeni paraların ve banknotların üzerinde sloganı bulundurmasını zorunlu kılan bir Yasanın bir parçası olarak yasaya imzaladığı tarihe kadar eklenmemişti.

ABD Anayasası: Madde 1, Bölüm 8, Madde 5

"Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetlerinin ve mevcut Madeni Paralarının sahteciliğinin Cezasını sağlamak için;" (Para)

"Tanrıya Güveniyoruz" ifadesi, 1957'de Başkan Eisenhower'ın tüm madeni paraların ve banknotların üzerlerinde bu sloganın bulunmasını zorunlu kılan bir Yasanın parçası olarak yasaya imzalamasıyla eklendi. ABD hükümeti tarafından kullanılan ilk kağıt para, Başkan Lincoln'ün İç Savaşı finanse etmesi gerektiğinde çıkarıldı. İlk ABD Federal Rezerv Notları, iki yıl önce Kongre tarafından onaylandıktan sonra 1914'te yayınlandı.

Federal Rezerv Notu, ABD'de en yaygın kullanılan kağıt para birimidir. Şu anda bir dizi farklı faturayla değiştirilme sürecindedir. Şu anda ABD Doları Bonolarının üç farklı mezhebi vardır: 1 Dolarlık Kağıt Para, 2 Dolarlık Kağıt ve 100 Dolarlık Bono.

Bunlara ek olarak, 1792'den beri kullanılan bir dizi farklı madeni para vardır. Hepsi fiziksel olarak aynıdır, ancak bakır ve gümüş içeriklerinin yanı sıra bunlarla ilişkili herhangi bir nadirlik veya toplanabilirlik de hesaba katıldığında değişen değerlere sahiptir.

Amerikan İç Savaşı 1865'te sona erdiğinden beri, sadece bir avuç ABD Başkanı para biriminde resmedildi. Bu başkanlar, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak görev yaptıktan önce ve sonra ABD Para Birimi'nde gösterildi. Bunun açıklaması, ABD hükümetinin, tarihinin çoğu boyunca, yaşayan bir kişinin görüntülerini kağıt paraya koymaya karşı çıkmış olmasıdır. Bunun nedeni, para biriminin uzun süre dolaşımda kalmaya mahkum yasal bir belge olması ve üzerine yaşayan insanların görüntülerinin konulması putperestlik suçlamalarına yol açabilir.

ABD Dolarlık Banknot'a koyulan ilk başkan George Washington'du. En son 1957'de kullanılan 1 dolarlık gümüş sertifikasında yer aldı. Abraham Lincoln, en belirgin şekilde Birleşik Devletler Para Birimi'nde gösterildi. Lincoln önce 10 dolarlık banknot olarak göründü, ardından 1928'de yeniden tasarlandığında 1 dolarlık banknotun yüzü olarak Washington'un yerini aldı ve nihayet 2004'te piyasaya sürülen Westward Journey Series banknotlarına imajı kondu.

Bununla birlikte, para biriminin özelliklerini düzenleyen yasalarda eski başkanların onuruna yapılan birkaç değişiklik oldu. Başkan John F. Kennedy'nin 1963'te suikasta kurban gitmesinin ardından Kongre, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı'na, onun imajını tasvir eden sınırlı sayıda 1 dolarlık madeni para basması için yetki verdi. Bu, merhum başkanları veya eski başkanları bugün de devam eden madeni paralara koyma geleneğini başlattı. En ünlü örnek, 2007'de başlayan ve özel olarak basılan 1 dolarlık madeni paralar serisinde ABD başkanlarının resimlerini içeren Başkanlık 1 dolarlık jeton programıdır. Başkanlık dönemine ait bu 1 dolarlık madeni paralar hem altın hem de gümüş olarak basılmıştır ve normal ABD doları gibi yasal para olarak kullanılabilir. Ön yüz tasarımı şekillendirmeyi gerektirdiğinden, ABD Darphanesi bunun yerine 1 dolarlık madeni paranın "ters yüzünü" yarattı.

Kongre tarafından 2016'da nihai olarak piyasaya sürülmek üzere değerlendirilen dört farklı 1 dolarlık madeni para tasarımı var, bunlardan biri 1953-1961 arasında Başkan olarak görev yapan Başkan Dwight Eisenhower. Eisenhower Başkanlık Dolar Para Yasası, Aralık 2015'te Kongre'nin her iki evini de geçti ve şu anda Başkan Obama'nın imzasını bekliyor. Yasa tasarısını imzaladıktan sonra, 2016'nın Eisenhower Dolarının ilk piyasaya sürülmesinin tedavüle girmesi bekleniyor.

ABD Doları Bill, Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılan ana para birimidir. Ağustos 2017 itibariyle, bir ABD Dolarının döviz kuru 1.202 $ 'dır, bu da, karşılaştırdığınız para birimine bağlı olarak 1.202 Euro veya 1.202 Kanada Doları veya yaklaşık 442 Yen ile değiştirilebilir anlamına gelir. Bu değer, Avustralya Merkez Bankası'nın GSYİH deflatörüne dayanmaktadır ve bu, tüm ülke ekonomisi açısından hangi mal ve hizmetlerin değerinin olduğunu belirleyen bir rakamdır.

Temel para birimine ek olarak, bazen işlemlerde kullanılan belirli bir dizi ABD Doları Bono vardır. Bunlar arasında Federal Rezerv Notu (genellikle "dolarlık banknot" olarak adlandırılır), Federal Rezerv Notları (tahsilat senetleri), Gümüş Sertifikalar, 1953 ve 1964A Serisi Gümüş Sertifikalar, Altın Sertifikaları, her biri 100 $ ve 500 $ 'lık Altın sertifikaları, Hazine Bonoları , Her biri 1 Şubat 1878'den önce düzenlenen 100 dolarlık Hazine Senetleri ve United States Notes. İlk ABD Doları, Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nda savaşan Amerikan askerlerine ödeme yapmak için 1792'de çıkarıldı. "Dolar" terimi, Almanya ile diğer Avrupa ülkeleri arasındaki ticarette kullanılan madeni paralar olan Alman "Thalers" kelimesinden gelmektedir. 1 Dolar'da yaklaşık 4,5 Euro ve 1 Dolar'da yaklaşık 3 Euro var.

En yaygın kullanılan dolar değerleri:

1 $ - Bu aynı zamanda tek bir dolarlık banknot veya bir dolarlık banknot olarak da bilinir. İlk olarak 1862'de piyasaya sürüldü ve Salmon P Chase özellikli.

2 $ - Bu aynı zamanda iki dolarlık banknot veya iki dolarlık banknot olarak da bilinir. İlk olarak 1928 serisinde tanıtıldı.

5 $ - Bu aynı zamanda beş dolarlık banknot veya beşlik olarak da bilinir. İlk olarak 1862'de piyasaya sürüldü ve Salmon P Chase özellikli.

10 $ - Bu aynı zamanda on dolarlık banknot veya onluk banknot olarak da bilinir. İlk olarak 1862'de piyasaya sürüldü ve Salmon P Chase özellikli. ABD Hazinesi 1945'ten beri 10 dolarlık banknot yapmadı, ancak bunlar hala yasal ihale ve bunları Amerika Birleşik Devletleri'ndeki işlemlerde kullanmaya devam edebilirsiniz.

20 $ - Bu, yirmi dolarlık banknot veya çift testere olarak da bilinir. İlk olarak 1862'de piyasaya sürüldü ve Salmon P Chase özellikli.

50 $ - Bu aynı zamanda elli dolarlık banknot veya elli olarak da bilinir. İlk olarak 1928 serisinde yayınlandı. Son 50 dolarlık banknot 1945'te basıldı ve hepsi basıldıktan sonra ABD hükümeti tarafından imha edildi. Artık dolaşımda olmasalar da, yine de yasal ödeme aracıdırlar ve Amerika Birleşik Devletleri içinde alışveriş yapmak için kullanılabilirler. Görünen değerden daha değerli tahsil edilebilir faturalar olarak kabul edilirler çünkü artık var olanlardan daha fazlası yoktur.

100 $ - Bu aynı zamanda yüz dolarlık banknot veya C-Note olarak da bilinir. İlk olarak 1928 serisinde piyasaya sürüldü. 100 ABD doları tutarındaki tüm banknotlar hala ABD hükümeti tarafından basılmaktadır, ancak bunlar koleksiyoncu senetleri olarak kabul edilir ve yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bankalarda nominal değerleri ile takas edilebilir.

500 $ - Bu aynı zamanda beş yüz dolarlık banknot veya yarım bin dolar olarak da bilinir. İlk olarak 1928 serisinde yayınlandı. Son 500 dolarlık banknotlar 1945'te basıldı ve hepsi basıldıktan sonra ABD hükümeti tarafından imha edildi. Artık dolaşımda olmasalar da, yine de yasal ödeme aracıdırlar ve Amerika Birleşik Devletleri içinde alışveriş yapmak için kullanılabilirler. Bunlar, nominal değerinden daha değerli olan tahsildar faturaları olarak kabul edilir, çünkü artık var olanlardan daha fazlası yoktur.

1000 $ - Bu aynı zamanda bin dolarlık banknot veya bin dolar olarak da bilinir. İlk olarak 1928 serisinde yayınlandı. Son 1000 dolarlık banknotlar 1945'te basıldı ve hepsi çıkarıldıktan sonra ABD hükümeti tarafından imha edildi. Artık dolaşımda olmasalar da, yine de yasal ödeme aracıdırlar ve Amerika Birleşik Devletleri içinde satın alımlar yapmak için kullanılabilirler. Bunlar, nominal değerden daha değerli olan tahsildar faturaları olarak kabul edilir, çünkü artık var olanlardan daha fazlası yoktur.

5000 $ - Bu aynı zamanda beş bin dolarlık banknot veya fil (veya 500) olarak da bilinir. İlk olarak 1928 serisinde yayınlandı. Son 5000 dolarlık banknotlar 1945'te basıldı ve hepsi basıldıktan sonra ABD hükümeti tarafından imha edildi. Artık dolaşımda olmasalar da, yine de yasal ödeme aracıdırlar ve Amerika Birleşik Devletleri içinde alışveriş yapmak için kullanılabilirler. Bunlar, nominal değerden daha değerli olan tahsildar faturaları olarak kabul edilir, çünkü artık var olanlardan daha fazlası yoktur.

10.000 $ - Bu aynı zamanda on bin dolarlık banknot veya C-Note olarak da bilinir. İlk olarak 1928 serisinde yayınlandı. Son 10.000 dolarlık banknotlar 1945'te basıldı ve hepsi basıldıktan sonra ABD hükümeti tarafından imha edildi. Artık dolaşımda olmasalar da, yine de yasal ödeme aracıdırlar ve Amerika Birleşik Devletleri içinde satın alım yapmak için kullanılabilirler. Bunlar, nominal değerinden daha değerli olan tahsildar faturaları olarak kabul edilir, çünkü artık var olanlardan daha fazlası yoktur.

100.000 $ - Bu aynı zamanda yüz bin dolarlık banknot veya bin dolar olarak da bilinir. İlk olarak 1928 serisinde yayınlandı. Son 100.000 dolarlık banknotlar 1945'te basıldı ve hepsi basıldıktan sonra ABD hükümeti tarafından imha edildi. Artık dolaşımda olmasalar da, yine de yasal ödeme aracıdırlar ve Amerika Birleşik Devletleri içinde satın alımlar yapmak için kullanılabilirler. Bunlar, nominal değerden daha değerli olan tahsildar faturaları olarak kabul edilir, çünkü artık var olanlardan daha fazlası yoktur.

500.000 $ - Bu aynı zamanda yarım milyon dolarlık banknot veya beş yüz dolar olarak da bilinir. İlk olarak 1928 serisinde yayınlandı. Son 500.000 dolarlık banknotlar 1945'te basıldı ve hepsi çıkarıldıktan sonra ABD hükümeti tarafından imha edildi. Artık dolaşımda olmasalar da, yine de yasal ödeme aracıdırlar ve Amerika Birleşik Devletleri içinde satın alımlar yapmak için kullanılabilirler. Bunlar, nominal değerden daha değerli olan tahsildar faturaları olarak kabul edilir, çünkü artık var olanlardan daha fazlası yoktur.

1.000.000 $ - Bu aynı zamanda bir milyon dolarlık banknot veya yarım milyon olarak da bilinir. İlk olarak 1928 serisinde yayınlandı. Son 1.000.000 dolarlık banknotlar 1945'te basıldı ve hepsi basıldıktan sonra ABD hükümeti tarafından imha edildi. Artık dolaşımda olmasalar da, yine de yasal ödeme aracıdırlar ve Amerika Birleşik Devletleri içinde alışveriş yapmak için kullanılabilirler. Bunlar, nominal değerden daha değerli olan tahsildar senetleri olarak kabul edilir, çünkü artık var olanlardan daha fazlası yoktur.

Dolarlık banknot ile Euro arasındaki temel farklar, bir dolarlık banknot üzerine yazamayacağınız kadar renkli olmaması ve daha gelişmiş sahte tespitlere sahip olmalarıdır. ABD Doları ile Kanada Doları arasındaki temel fark, ABD dolarının kağıttan, Kanada dolarının ise plastikten yapılmış olmasıdır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılmak üzere basılan ilk Ulusal Banknot 1863'te basıldı ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında Birlik Ordusu için general olan John C. Fremont'u içeriyordu. Her banknot değeri için belirlenmiş bir tasarım yoktur. Her bir senetteki güvenlik özelliklerinin tasarımı ve miktarı, onu çıkaran banka tarafından belirlenir. Kullanılacak set tasarımları veya güvenlik özellikleri yoktur, bu nedenle her banka tasarımı kendine özgü bir görünüme sahip olabilir. Farklı banknotların değerlerinin, ne kadar üretilmelerinin maliyeti ile hiçbir bağlantısı yoktur. Bazı bankalar diğerlerinden daha fazla güvenlik özelliğine sahip olabilir, bu nedenle diğer ihraççılardan diğer banknotlardan daha pahalı olmasına rağmen, senetlerinden birini satın aldığınızda daha iyi bir anlaşma elde ediyormuşsunuz gibi görünebilir. Ancak,

Washington DC'deki Gravür ve Baskı Bürosu, her yıl toplam 7 milyar kağıt para basmaktadır. 1862'den beri basılan ve Salmon P Chase içeren 1 dolarlık banknotun yaklaşık% 30'u var.

Gravür ve Baskı Bürosunda herhangi bir zamanda toplam 645 kişi çalışmaktadır. Çoğu, tüm federal güvenlik düzenlemelerine uyduklarından emin olmak için matbaadan çıkarken notları inceledikleri baskı bölümünde çalışıyor. Bununla birlikte, Büro'nun yeni güvenlik özelliklerini tasarlamaktan ve ABD doları banknotlarının standartlarını korumaktan sorumlu yaklaşık bir düzine uzmanı vardır.

Altın standardı, 1789'dan 1971'e kadar para biriminin değerini altınla ilişkili olarak belirlemek için kullanıldı. Bunun yerine, sabit bir oranda altınla değiştirilebilmesi gereken yasal ihalenin artık olamayacağı bir fiat para sistemi ile değiştirildi.

Amerika'da Kağıt Paranın Tarihi

Amerika Birleşik Devletleri tarafından çıkarılan ilk kağıt para, elle basılan Kıta Para Birimi olarak biliniyordu. 1777'de dolaşmaya başladı ve sopasını kullanan ve bir aslanı öldüren Herkül'ün bir görüntüsünü taşıdı.

Kıta Para Birimi, Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında kullanılmak üzere tasarlanmıştı, ancak sonunda değersiz hale geldi. ABD hükümeti, 1789'da Amerika Birleşik Devletleri Notu olarak bilinen yeni bir para birimi çıkarmak zorunda kaldı. Bu, New York City'deki özel bir banka tarafından 4,500 dolarlık bir ücret karşılığında basılan ilk resmi kağıt paraydı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin İlk Bankası 1791'de banknot basmaya başladı ve sonraki birkaç yıl içinde kendi banknotlarını çıkaran birkaç alternatif banka da vardı. Bununla birlikte, hepsi 1 milyon dolardan az değere sahipti ve altın veya diğer değerli metallerle desteklenmiyorlardı.

1800'lerin Enflasyonu

1869'da ülke şiddetli bir enflasyon yaşadı ve buna altın fiyatındaki dizginsiz spekülasyon neden oldu. Başkan Grant, faiz oranlarını yükselterek ve altına bağlı tahviller çıkararak bunu durdurmaya çalıştı. Bununla birlikte, Kongre, 1873'te, orijinal değerinden çok daha düşük bir değerde altın yasal ihale yapan bir Sikke Yasasını kabul etti. Bu, Hazine Bakanlığı tarafından çıkarılan banknotlara atıfta bulunulduğu için dolar terimi ilk kez kullanılmaya başlandı. Hükümet daha sonra altın veya diğer değerli metallerden hiçbir desteği olmayan büyük miktarlarda kağıt para çıkarmaya başladı. Bu, büyük miktarda enflasyona yol açtı ve ülke 1890'lara kadar bundan kurtulamadı.

Abraham Lincoln, ABD tarihinin en ünlü başkanlarından biriydi ve en çok Amerikan İç Savaşı ile ilişkilendirildi. Görevde 2 dönem görev yaptıktan sonra 1865'te suikasta kurban gitti. Eski Buck olarak bilinen başka bir eski başkan olan James Buchanan'ın yerini aldı.

Kurtarılabilir Kağıt Para Yasası, 1861'de İç Savaş'ın patlak vermesinden hemen önce Kongre tarafından kabul edildi. Bu, Hazine Bakanı Salmon P Chase'e 1 milyar dolardan fazla değere sahip banknot çıkarma yetkisi verirken, büyük bir savaş çabası için hazırlandıklarını gösterdi. altın veya gümüş sikkeler için itfa edilebilir.

Ulusal Bankacılık Sistemi, İç Savaş sırasında 1863'te kuruldu. Zamanla daha istikrarlı ve aşırı enflasyona daha az duyarlı hale gelmek için değişecek bir bankacılık sisteminin temeli haline geldi, 1870'lerde olan buydu.

Kağıt para 1755'ten beri bankalar ve şahıslar tarafından ihraç edilmiş olsa da, ilk resmi Federal Rezerv Notları 1914'te yayınlandı. Ad, sadece birkaç yıl sonra 1928'de sadece Federal Rezerv Banknotları olarak kısaltıldı. Faturalar dinamik tasarım değişikliklerinden geçti. 1969'da plastik bir alt tabakaya basılmadan önce boyutları ve görünümleriyle başladı ve bu da fiat para birimi olarak bilinmelerine yol açtı.

Modern zamanlarda en çok tanınan kağıt paralardan bazıları, ilk olarak 1914'te Federal Rezerv Bankaları tarafından basılan Federal Rezerv Banknotlarıdır. Ancak, faturalar Hazine Bakanlığı tarafından 1935'te tedavüle çıkana kadar basılmamıştı. yasal ihale haline gelmeden 7 yıl önce, ancak resmi olarak yasal ihaleye çıkmaları ve ABD Doları olarak bilinmeye başlaması 1947 yılına kadar değildi.

Bu zamana kadar, tüm eski banknotlar tedavülden kaldırılmış ve yerine yeni ABD doları banknotları konmuştur. Kâğıt para terimi, tüm bu banknotları ve aynı zamanda benzer bir süreçten geçen madeni paraları tanımlamak için kullanılmaya başlandı.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilen en büyük banknot, 1934'te tedavüle giren 100.000 $ 'lık altın sertifikasıydı. 100.000 $ değerindeydi ve yalnızca işlem amacıyla Federal Rezerv Bankalarına verilmişti. Pek çok insan, bu notlardan birinin her Federal Rezerv Bankası'nın kasasında olduğuna inanıyor, ancak bu tamamen spekülasyon ve hiçbir zaman gerçek olduğu kanıtlanmadı.

United States Notes olarak bilinen toplam 8 mezhep vardır ve bunlar ilk olarak 1862'de İç Savaşı finanse etmek için tanıtılmıştır. Banknotlara benziyorlardı çünkü ilk basıldıklarında her biri 20 dolar değerinde altın veya gümüş paralar için itfa edilebilirlerdi. 1869 yılına kadar 100.000 $ değerinde bir miktarda çıkarıldıklarında ve 1878 Serisi olarak biliniyorlardı.

Banknotlar yüzlerce yıldır kullanılmaktadır ve Amerika Birleşik Devletleri bunların yalnızca çok küçük bir yüzdesini yayınlamıştır. ABD Banknot Dairesi'nin tarihi boyunca zaman zaman dolaşıma giren birçok farklı tür ve mezhep vardır. Bazı versiyonlar, savaş sırasında düşman eline düşmelerini önlemek için hükümet tarafından tamamen yok edildi.

Amerika Birleşik Devletleri, para birimini korumak için tarihi boyunca birkaç farklı güvenlik önlemi kullandı ve bu da dünyanın en gelişmişlerinden biri olmasına neden oldu.

Amerika Birleşik Devletleri Doları

ABD Doları, Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi para birimidir ve 1792'den beri dolaşımdadır. Ülkenin bazı yerlerinde on sent olarak anılan yüz sentlik bir değeri vardır. Kağıt para alışveriş yapmak için kullanılır ve ayrıca tedavülden kaldırıldığında ileride kullanılmak üzere saklanabilir. Gravür ve Baskı Bürosu tarafından basılan her banknot, sahteciliği önleyen birkaç farklı güvenlik özelliği içerir. Bununla birlikte, bu özellikler hem gerçek hem de sahte notlarda kullanılabilecekleri için sahteciliği tamamen durdurmaya yardımcı olmayı amaçlamadı.

Gravür ve Matbaa Bürosu tarafından yapılan banknotların her zaman üst sağ köşesinde kupürleri vardır. Ayrıca, normalde sol taraflarında olan ünlü bir kişinin portresi de var. Portreler tifdruk baskı teknikleri kullanılarak yapılmıştır, yani faturaları basmak için kullanılan bir tabağa aktarılmadan önce kazınmışlardır.

Her banknotta bulunan en yaygın güvenlik özelliğine, ışığa tutulduğunda ince bir ekrandan görüntü gösteren filigran denir. Bu yüzden bazıları, faturaların içindeki resimleri ışığa tuttuklarında görebildiklerini söylüyorlar. Ancak bu doğru değil ve sadece filigranın neden olduğu bir yanılsamadır.

Başkan Lincoln'ün portresi, 6 aydan daha az bir süre görev yaptıktan sonra suikasta kurban gittiği için ABD Banknotlarının en ünlüsüdür. Ford'un Tiyatrosu'nda John Wilkes Booth tarafından vuruldu ve cesedi, güvenli bir yere götürülmeden önce yakındaki bir binaya nakledildi. Bu, doktorların onu diriltememesine yol açtı ve sonunda onu muayene edebilmek için giysisini kesip açtıklarında bir süredir öldüğünü açıkladılar.

1914'te 5 dolarlık banknotu tasarlarken, ABD tarafından verilen en büyük banknot olan 10.000 dolarlık Altın Sertifikasına çok benzemesini sağladılar. Lincoln'ün başının üstündeki büyük 5 rakamı, bunun beş dolarlık bir banknot olduğunu ve yüz dolarlık bir banknottan daha düşük bir değere sahip olduğunu gösterir.

2 Dolarlık Banknot, hem mor hem de turuncu olan yalnızca iki banknottan biridir. Her iki renk de düşük bir değer olduğu anlamına geliyor ve 1934'ten beri kullanılıyorlar. Stil 1996'da ve ardından 2003'te tekrar değiştirildi, böylece sahteciliği daha zor olacaktı. Tasarının üst yarısında 25. başkan olan William McKinley ve alt yarısında da koşucu arkadaşı Garret Hobart var.

1 dolarlık banknotun üzerinde Benjamin Franklin'in bir portresi var ve ABD tarihinin en tanınmış kişilerinden biri. 50 dolarlık banknotta Başkan Lincoln'ün bir portresi var ve aynı zamanda 10 milyon dolar değerinde bir banknotun arkasına saklandığını gösteriyor. Tasarının altındaki slogan "Tanrıya Güveniyoruz" anlamına gelir.

100 dolarlık banknotta Alexander Hamilton'un bir portresi var ve tarihteki en etkili adamlardan biriydi. Anayasa'nın yazılmasına yardımcı olan kişilerden biriydi ve George Washington'un başkanlığı sırasında Hazine Bakanıydı.

"Kağıt paranın" kesin tanımı tartışmalıdır, ancak genel olarak bir hükümet veya büyük bir banka tarafından yasal ihale olarak çıkarılan tüm banknotlara atıfta bulunduğu kabul edilmektedir. Bazı insanlar, bunun aynı zamanda seyahat çeki makbuzlarını veya nakit parayla kolayca değiştirilebilen diğer araçları da içerdiğini iddia ediyor. Ancak, bu enstrümanlar genellikle senet olarak bilinir ve üzerlerinde temsil ettikleri paradan daha değerli olan kendi değerlerini taşır.

Bank of England, 17. yüzyılda bu enstrümanları ihraç etmeye başladığında banknot terimi kullanılmaya başlandı. Amerika Birleşik Devletleri, Kongre'nin Philadelphia'daki First Bank of United States'i 1782'de imzaladığı 1782'ye kadar sürece dahil olmadı. Bu bankanın çıkardığı banknotlara Hazine Bonosu deniyordu ve her biri 10.000 dolar değerindeydi.

E-Bülten Kayıt