DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000

Hisse yorumları haberleri hisse senedi piyasası ile ilgili son dakika uzman analiz ve görüşlerinin takibi için tercih edilebilir. Hisse senedi yorumları aracı kuruluş hisse önerileri listeleri ile birlikte borsada en çok kazandıracak hisseler paylaşımları ile birlikte yayınlanır. Gazete  Banka editörleri tarafından borsa ve hisse senetleri ile ilgili derlenen uzman değerlendirmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

HİSSE SENEDİ NEDİR?

Hisse senedi, öz sermaye olarak da bilinir. Bir şirketin bir kısmının mülkiyetini temsil eden bir menkul kıymettir . Bu, hisse senedinin sahibine, şirketin varlıklarının ve kârlarının, sahip oldukları hisseye eşit bir oranını verir. Stok birimlerine "hisse" adı verilir. Hisse senetleri ağırlıklı olarak borsalarda alınıp satılır, ancak özel satışlar da olabilir ve birçok bireysel yatırımcının portföyünün temelini oluşturur. Bu işlemlerin, yatırımcıları dolandırıcılık uygulamalarına karşı korumayı amaçlayan hükümet düzenlemelerine uygun olması gerekir.

HİSSE SENEDİ ALMAK NE ANLAMA GELİR?

Şirketler, işlerini yürütmek için fon toplamak amacıyla hisse senedi çıkarırlar (satarlar). Hisse senedi sahibi (bir hissedar) şimdi şirketin bir bölümünü satın almıştır ve sahip olunan hisselerin türüne bağlı olarak, varlıklarının ve kazançlarının bir kısmı üzerinde hak iddia edebilir. Başka bir deyişle, bir hissedar artık ihraç eden şirketin sahibidir.

TAHVİL İLE HİSSE SENEDİ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Hisse senetleri , işi büyütmek veya yeni projeler üstlenmek için şirketler tarafından sermaye , ödenmiş veya hisse senedi çıkarılması için çıkarılır  . Birinin hisse senetlerini ihraç ederken doğrudan şirketten (birincil pazarda) veya başka bir hissedardan (ikincil pazarda) satın alması arasında önemli farklar vardır. Şirket hisse ihraç ettiğinde, bunu para karşılığında yapar.

Tahviller, birkaç yönden temelde hisse senetlerinden farklıdır. Birincisi, tahvil sahipleri şirketin alacaklılarıdır ve faizin yanı sıra anaparanın geri ödenmesi hakkına sahiptir. Bir iflas durumunda alacaklılara diğer menfaat sahiplerine göre yasal öncelik verilir ve bir şirketin geri ödemesi için varlıklarını satmaya zorlanması durumunda ilk önce tamamlanır. Öte yandan hissedarlar, en son sırada yer alırlar ve iflas durumunda genellikle dolar üzerinden hiçbir şey veya sadece kuruş alırlar. Bu, hisse senetlerinin doğası gereği tahvil sağlayan daha riskli yatırımlar olduğu anlamına gelir.

HİSSE SENEDİ NASIL SATIN ALINIR?

Çoğu zaman, hisse senetleri Nasdaq veya New York Borsası (NYSE) gibi borsalarda alınıp satılır. Bir şirket ilk halka arz (IPO) yoluyla halka açıldıktan sonra, hisse senetleri yatırımcıların bir borsada alıp satmaları için uygun hale gelir. Tipik olarak, yatırımcılar borsada hisse senedi satın almak için alım fiyatını (teklif) veya satış fiyatını (teklif) listeleyen bir aracılık hesabı kullanır. Hisse senedinin fiyatı, diğer değişkenlerin yanı sıra piyasadaki arz ve talep faktörlerinden etkilenir.

E-Bülten Kayıt