Bankacılık

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank kredi faiz oranlarını yeniledi! İşte güncel kredi faiz oranları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizinde indirimlere gitti ve Eylül ayından itibaren politika faizinde toplamda 500 baz puanlık indirim yapıldı. Böylece %19 olan politika faizi, Aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında %14 seviyesine çekilmiş oldu.

Merkez Bankası’nın politika faizinde indirime gitmesi ile birlikte Kasım ayında kamu bankaları da kredi faiz oranlarında güncellemeye gitmişti. Gelen güncellemeler sonrasında ekonomide yeni tedbir modeli açıklandı ve bununla birlikte bankaların kredi şartlarında da yeni oranlar belirlendi.

Özellikle de artan döviz kurları nedeniyle yükselen emlak fiyatlarının ardından kamu bankaları hem vatandaşa destek olmak hem de piyasayı yeniden canlandırmak için konut kredilerinde faizleri düşürdü.

Halkbank İhtiyaç ve Konut Kredileri

Kamu bankalarından gelen kredi faizlerinde güncelleme adımı sonrasında yeni faiz oranları araştırılmaya başlandı. Bununla birlikte Halkbank, 36 ay vade ile %1,69’dan başlayan faiz oranları ile ihtiyaç kredisi sunmaya başladı.

Halkbank ihtiyaç kredisinde 50 bin TL’ye kadar 36 ay vade ve 50 bin TL’den sonrası için 24 ay vade imkanları sunuluyor. Öte yandan konut kredilerinde de %1,20’den başlayan faiz oranları ile konut finansmanı sağlanıyor.

Ziraat Bankası Konut ve Taşıt Kredileri

Ziraat Bankası da Merkez Bankası’nın politika faiz kararları sonrasında faiz oranlarını güncelleyen kamu bankaları arasında yer alıyor. Ziraat Bankası, %1,20’den ve %1,29’dan başlayan faiz oranları ile konut kredisi imkanı sunmaya devam ediyor. Ayrıca Ziraat Bankası %1,61’den başlayan faiz oranları ile taşıt kredileri de sunuyor.

Vakıfbank Taşıt ve Konut Kredileri

Vakıfbank da bir kamu bankası olarak kredilerde faiz oranlarını güncelleyen bankalar arasında yer alıyor. Vakıfbank, sıfır ve 2. el taşıtlarda geçerli olmak üzere 48 ay vadede %1,50’den başlayan faiz imkanları sunuyor. Öte yandan Vakıfbank da %1,20’den başlayan faiz oranları ile konut kredisi olanağı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir