Gündem

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati “hayırlı olsun” diyerek açıkladı: Büyük proje ile 100 bin yeni istihdam sağlanacak!

Türkiye’de gözler uzunca bir süredir TOKİ 2022 sosyal konut projelerinde. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde peş peşe açıklamalarda bulunarak, projeyle ilgili bilgiler vermişti. TOKİ 2022 sosyal konut projelerine ilişkin detayların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Eylül tarihinde paylaşılacağı da bildirilirken, projeye ilişkin bir kritik açıklama da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi.

Bakan Nebati, TOKİ sosyal konut projesinin Türkiye’ye 1,5 trilyon lirayı aşan bir ekonomik değer katacağının öngörüldüğünü ifade ettin ve bu proje ile birlikte en az 100 bin kişiye istihdam sağlanabileceğini belirtti. İşte detaylar…

TOKİ 2022 SOSYAL KONUT PROJESİ

Türkiye’de gözler uzun bir süredir TOKİ 2022 sosyal konut projelerindeydi. Gelen açıklamalarda bu projenin, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olduğu belirtilirken, dar gelirli vatandaşlar da konut ve iş sahibi olmak adına projeye ilişkin detayların açıklanmasını bekliyordu. Bakan Murat Kurum, yapmış olduğu açıklamalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya ilişkin detaylı bilgileri 13 Eylül günü paylaşacağını belirtmişti. Projeyle ilgili bir kritik açıklama da Bakan Nureddin Nebati’den gelirken, Nebati, projenin ekonomik getirilerine değindi.

Son 20 yıl içerisinde 1 milyon 170 bin konut üreten TOKİ, ilk kez tek seferde 250 bin konut üreteceği 2022 sosyal konut projesinde ayrıca 100 bin kişiye de istihdam olanağı sağlayacak. Bakan Nebati’nin açıklamalarına göre büyük bir yatırım ile söz konusu projeden 1,5 trilyon liradan fazla bir ekonomik hareketlilik elde edileceği öngörülüyor. Büyük konut projesinin aynı zamanda mevcut kira fiyatlarının düşmesine de olumlu anlamda katkı sunması beklenirken, 100 bin yeni istihdam sağlanacak olması ve 250’den fazla alt sektörü doğrudan ilgilendirmesi neyle projenin; ekonominin, sanayinin ve ticaretin çarklarını hızlandırması bekleniyor.

BAKAN NEBATİ’NİN AÇIKLAMALARI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, daha önceki açıklamalarında proje kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı ile projenin ortak yürütüldüğünü ve Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi olduğunu belirtmişti. Bakan Nureddin Nebati ise yaptığı açıklamada “Ekonomi politikamızın hedefi sadece büyüme değil. Temel amacımız, ekonomik büyümenin oluşturacağı refahı, toplumun tüm kesimlerine yaymak” sözlerini dile getirdi.

“1,5 TRİLYON LİRAYI AŞAN EKONOMİK DEĞER”

TOKİ 2022 sosyal konut projesi 81 il genelinde hayata geçirilecek. Projeyle ilgili konuşan Bakan Nebati emekliler, işçiler, öğrenciler, gaziler, şehit yakınları ve engelli vatandaşlar için büyük ölçekli bütçe ayrıldığını belirtti ve toplamda 250 bin konut inşa edileceğini, Hazine’nin desteği ile 1 milyondan fazla vatandaşın güvenli konutlara taşınacağını dile getirdi. Nebati ayrıca söz konusu yatırımın çarpan etkisi ile 1,5 trilyon lirayı aşan bir ekonomik değer oluşturacağını öngördüklerini de ifade etti.

Nebati konuya ilişkin açıklamasında “Bu dev proje ile en az 100 bin yeni istihdam oluşturulacak. 250’den fazla alt sektörün, sanayinin ve ticaretin çarklarını hızlandıracağız. Ekonomimizde itici güç olacak bu büyük proje, tüm Türkiye’ye hayırlı uğurlu olsun” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.