Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Orta Vadeli Program’a ilişkin hedefi açıkladı: “Enflasyon tek haneli rakamlara inecek!”

2021 yılının son çeyreğinde altın fiyatlarında ve döviz kurlarında gözlenen yukarı yönlü hareketler, aralık ayının ortasında rekor seviyelere ulaştı. Bir anda tırmanan dolar kurunun diğer kurları ve altın fiyatlarını direkt olarak etkilemesi, gündelik hayat akışında satışa sunulan hizmet başlıklarının ve hizmet ürünlerinin yüksek oranlarda zamlanmasına sebep oldu.

2021 yılının son aylarından bu zamana kadar döviz kurlarında ve altın fiyatlarında FED yetkililerinin açıklamaları, Rusya- Ukrayna savaşı, tedarik problemleri, çip krizi ve daha pek çok faktör çerçevesinde rekor seviyelerin kayda geçmesi, enflasyonu da giderek tırmandırdı. Bugün yalnızca Türkiye’nin değil tüm dünya ülkelerinin en büyük ekonomik problemlerinden birisi haline gelen enflasyon oranları, vatandaşların bütçelerinin de sıfırlanmasına sebep oldu.

Yeni dönemde giderek artan oranlara sahip olan enflasyona karşı merkez bankalarının sıkılaşmaya gitmeleri, Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında değer kaybı yaşamasına ve hükümet yetkililerinin geçim derdi içerisinde olan vatandaşlar için yeni projeler geliştirmesine yol açtı.

Sene başından bu yana dur durak bilmeden yükselen enflasyonun ülke gündeminde bir numaraya yerleşmesi, yapılan açıklamaların da bu yönde olmasına sebep oldu. Hükümet yetkililerinin ve diğer parti yetkililerinin açıklamalarında vatandaşların enflasyon karşısında ezdirilmeyeceğine vurgu yapılmaya devam edilirken enflasyon ile mücadele kapsamında da pek çok proje geliştirilmeye başlandı.

Geçtiğimiz zaman diliminde açıklanan Orta Vadeli Program’ın da enflasyon ile mücadele kapsamında önemli bir yere sahip olacağına dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ilgili programa ilişkin önemli noktalara değindi. Bakan Nebati programın içeriğine ve hedeflerine vurgu yaptı.

ORTA VADELİ PROGRAM RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI!

Ülke ekonomisine ilişkin geliştirilmiş kapsamlı bir proje olarak karşımıza çıkan Orta Vadeli Program, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 2023- 2025 yıllarına ilişkin bir yol haritası niteliği taşıdığı söylenen yeni programa ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati Twitter paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Göreve geldiğimiz günden bu yana hükümet olarak kapsayıcı kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda hazırlayıp uyguladığımız orta ve uzun vadeli planlar ile ekonomimizi güçlendirdik ve büyüttük. Önümüzdeki 3 yıllık döneme ilişkin yol haritasını oluşturacak olan Orta Vadeli Program, dünya ve ülke ekonomisindeki gelişmeler titiz bir şekilde analiz edilerek On Birinci Kalkınma Planı esasları ile uyumlu olacak şekilde hazırlanmıştır.”

İSTİHDAM ARTIŞI!

Açıklamalarına devam eden Bakan Nebati, program kapsamında uygulanacak olan politikalar kapsamında ekonominin yüzde 5,3 büyüyeceğinin ve buna bağlı olarak da istihdamın toplamda 2,7 milyon kişi artacağının öngörüldüğünü belirtti.

ENFLASYONA DEĞİNDİ!

Paylaşımı esnasında Orta Vadeli Program’ın enflasyon üzerinde de etkili olacağına değinen Bakan Nureddin Nebati, şu ifadeleri kullandı: “Program döneminin sonu itibari ile ihracatımızın 305 milyar dolara ulaşacağını ve işsizlik oranının yüzde 9,6 ile önemli ölçüde gerileyeceğini öngörüyoruz. Bu kapsamda cari işlemler aşığının GSYH’ye oranının da yüzde 0,9 olacağını ve dolayısı ile de enflasyonun tek haneli rakamlara ineceğini öngörüyoruz.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.