Gündem

Hintli iş adamı dünya zenginler listesini kırdı geçirdi: İkinci sıraya yükselen Adani gözünü Elon Musk’ın tahtına dikti!

Hintili iş adamı milyarder Gautam Adani dünya milyarderleri listesinde zirvelere oynuyor. Kısa bir süre önce ilk 5’te yerini alan Adani Eylül ayı verilerine bakıldığında listenin ikinci sırasına yerleştiği fark edildi.

EN POPÜLERLERİ TAHTINDA ETTİ!

Dünyanın en zenginleri listesinde ilk 5’te yer alan popüler isimleri tahtından eden Hintli milyarder hızını alamıyor. açıklanan son verilere göre listenin ikinci sırasında yer alan ve Amazon’un kurucusu olan Jeff Bezos’u aşarak ekonomik gücü ile listenin ikinci sırasında yerini aldı. Hedefte dünya milyarlar listesinin 1. sırasında yer alan Elon Musk yer alıyor.

14. SIRADA BAŞLADI 2 AYDA İLK 3’E YERLEŞTİ!

Avrupa’da kriz süreci devam ediyor. Pek çok şirket bu yıl içerisinde önemli kayıplar yaşadı. Şirketler kayıp yaşarken dahi servetini artırmayı başaran Hintli milyarder herkesi şoke etti. Hintli milyarder Adani tahtını birkaç ayda daha da sağlam hale getirdi. Milyarderler endeksi yayınlandığında 14. sırada yerini alıyordu. Aradan geçen birkaç aya rağmen servetini gittikçe katlayarak listenin ikinci sırasına kadar gelebildi. 2022 yılı içerisinde yaşanan kayıplara rağmen dünya genelinde servetini en çok artıran kişiler arasında yerini aldı. 2022 yılı başından itibaren var olan serveti 70,3 milyar dolar artıran Adani, en zenginler listesinde zirveye koşuyor.

KİŞİSEL SERVETİ 2 YILDA %1000 ARTTI!

Dünyanın en zenginleri listesinde ilk sırada Tesla’nın kurucusu Elon Musk yer alıyor. Musk’un kişisel serveti 260 milyar doları aşıyor. Hintli milyarderin yakın zamanda Elon Musk’ın tahtını sarsacağa benziyor.

Hintli milyarder Adani, Adani Enterprises Ltd. isimli bir şirketin hisseleri ile piyasalarda yerini sağlama aldı. Hisseleri haftalık rekor seviyelere ulaştı. Adani Group ismi ile piyasalarda yerini bulan tüm şirketler 2020 yılından itibaren geçen 2 yıllık süreçte %1000 oranında artış yaşadı.

ADANİ KAZANCINI NEREDEN SAĞLIYOR?

Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde ilk 5’te yer alan Bill Gates ve Franz Bernard Arnaultun tahtını sallayarak listenin basamaklarına tek tek çıktı. Dünya ilk kez Asyalı bir iş insanının dünya zenginlerinin listelendiği alanda üstün bir performans sergilemesini izliyor. Adani Group çalışmaları içerisinde birden çok sektör bulunuyor. Bunlar arasında; savunma sanayi, petrokimya, veri merkezi, havacılık gibi sektörler yerini alıyor. Ortak anlaşmalar ile çelik, inşaat malzemeleri gibi alanlarda da yönelimini sürdürüyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.