Ekonomi

Hollanda enerji krizine sürükleniyor: Fırın dükkanları kapanıyor! Vatandaş gazeteye ilan vererek hükümete seslendi!

Hollanda Ekmek ve Pastacılar Derneği ülke genelinde artan enerji maliyetleri nedeniyle fırınların iflas eşiğinde olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada: “Ülkede 3.200’e yakın fırın bulunuyor. Yalnız 1500’e yakını kapatma kararı alabilir” deniliyor.

SÖZLEŞMEDEKİ RAKAM 10 KAT ARTTI!

Artan enerji maliyetleri Avrupa’yı zor durumda bırakıyor. Son olarak Hollanda bu durumdan etkilenen ülkeler arasında yerini aldı. “Pek çok Hollandalı aile fırınlarda yaşanan sözleşme değişikliğinin farkında” diyen NBOV başkanı Arend Kisteman: “Fırınlara yönelik yapılan enerji sözleşmeleri geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında yaklaşık 8 ile 10 kat arasında daha pahalı hale geldi” dedi.

“FIRINLAR ÇALIŞILAN GÜN SAYISINI 4’E DÜŞÜRÜYOR!”

“Fırınların %40 ile %60 oranı arasında değişen yeni zamlardan dolayı faturalarını ödeyemez hale geliyor” diyen Kisteman: “Ülkede 3.200’e yakın fırın bulunuyor var olan düzenleme ile beraber 1.500’e yakınının kapatılması olası gözüküyor. Pek çok fırın maliyetleri azaltabilmek için çalışılan gün sayısını azaltarak 4 ya da 5’e düşürebiliyor” diyerek ekledi.

HOLLANDA İSTATİSTİK KURUMU TEMMUZ ENFLASYONUNU AÇIKLADI!

Hollanda Fırıncılar Birliği bu konuda oldukça endişeli. Pek çok fırının üretim sorunu ile karşılaşacağını bu durumun süpermarketlerin tedariğine de yansıyacağı düşünülüyor. Hollanda İstatistik Kurumu Salı günü Temmuz ayına yönelik enflasyon rakamlarını açıkladı. Elde edilen veriler %12 ve bu rekor bir seviyeydi. %151 artış gösteren enerji fiyatları ile birleştiğinde gelinen durum gündelik ihtiyaç maddelerinde ya da konut fiyatlarında fahiş yükselişi tetikledi.

“LAHEYİ ÇÖZÜM BULMAYA ÇAĞIRIYORUZ!”

Konu üzerine hükümetin hemen acil bir şekilde harekete geçmesi isteniyor. Bunun için ulusal gazetede bir kampanya başlatıldı. İlanda ise şu sözler yer alıyordu: “Enerji maliyetlerinin düşmesi gerekiyor” devamında ise “Fırıncı esnafı masrafları karşılayamaz. Laheyi bir çözüm bulmaya çağırıyoruz.”

Konu üzerine bir fikir olarak NBOV: “Enerji maliyetlerinde bir tavan fiyat oluşturulmasını, elektrik ve doğalgaz vergisinin de uzun vadede düşürülmesi gerektiğini” ifade etti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.