Para Piyasaları

Hollanda polisi, milyonlarca Euro kara parayı kriptolarla akladığı iddia edilen bir şahsı film gibi takibin ardından tutukladı!

Hollanda’da yetkili kurumlar, kripto paralarla ilgili mali suçlara yönelik baskı ve çalışmalarını artırdı. Bu kapsamda Hollanda polisi, kısa bir süre önce kripto paraları araç olarak kullanarak milyonlarca Euro akladığı iddia edilen bir kişiyi tutukladı.

Kripto para piyasaları, Ağustos 2020’de Nasdaq’ta halka arz olan teknoloji ve yazılım firması MicroStrategy’nin Bitcoin (BTC) yatırımı yaptığını duyurmasıyla birlikte dünya genelinde daha fazla insana ulaşmaya başladı. Zira bu yatırım, bir kurumsal şirketin yaptığı ilk kripto para yatırımıydı. Bu yatırımın ardından kripto paralar daha tanınır hale gelmeye başladı ve birçok yeni kurumsal yatırımcıyla birlikte birçok yeni bireysel yatırımcı da sektöre giriş yaptı. Gelen yeni yatırımlarla birlikte kripto para piyasasının değeri artarken, dünya genelinde popülaritesi de giderek arttı. Ancak gelen bu ilgi, beraberinde sektörde dolandırıcılık girişimlerinin de artmasına neden oldu.

Artan dolandırıcılık girişimleri, bu süreçte ortaya birçok olumsuz örnek koydu ve son dönemlerde birçok kripto para yatırımcısı bu tür gelişmelerden dolayı ciddi mağduriyetler yaşadı. Hükümetler ve düzenleyici kurumlar da dünya genelinde, bu tür olaylardan yola çıkarak kripto paraların düzenlenmesi gerektiğini belirten açıklamalarda bulunarak, bu yönde adımlar atmaya başladı. Bir diğer yandan kurumlar, kriptoların suç teşkil eden faaliyetlerde kullanıldığını öne sürerek de bu tutumlarını genel olarak korumaya devam ediyor. Düzenleyici kurumları bu noktada destekleyebilecek bir kara para aklama senaryosu da bu kez Hollanda’da ortaya çıktı.

HOLLANDA’DA BİR ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Hollanda polisi, 14 Eylül’de resmi bir açıklamada bulundu ve polis tarafından yapılan açıklamada, 39 yaşındaki bir kişinin geçtiğimiz hafta tutuklandığı belirtildi. Hollanda’nın Veenendaal kasabasında tutuklandığı belirtilen şahsın, kripto para birimlerini kullanarak milyonlarca Euro değerindeki kara parayı akladığı iddia edildi.

Şahsın tutuklanması, yapılan açıklamalara göre bir dizi teknik takibin ardından geldi. Yetkililerin izini sürdüğü Electrum Bitcoin (BTC) cüzdanının bir yamasından çalınan Bitcoin’ler ile bağlantılarının keşfedilmesi ile başlayan süreçte polis, bir kişinin yasadışı fonları Bitcoin’e ve Monero’ya (XMR) dönüştürme alışkanlığını keşfetti. Açıklamaya göre bu işlemler, fonların kaynağını gizleme yöntemiydi.

BISQ BORSASINDA İŞLEMLER YAPTI

Gelen açıklamalara göre şahıs, fonları XMR’ye dönüştürmenin yanı sıra merkezi olmayan Bitcoin borsası Bisq’te de işlemler yaptı. Bisq borsasının gizlilik politikaları nedeniyle şahıs, şüpheli takası takipten kaçınmak için ekstra bir çaba olarak değerlendirdi. Ancak polis, buradaki işlemlerden ziyade, Bitcoin işlemleri aracılığıyla şahsa ulaşabildi. Yapılan açıklamada, 39 yaşında olduğu belirtilen erkek şahsın, geçtiğimiz hafta Hollanda’nın Veenendaal kasabasında tutuklandığı belirtildi.

SORUŞTURMA TAMAMLANANA KADAR SERBEST BIRAKILDI

Polis, tutuklama kararının ardından daha fazla delil için şahsın evinde arama yaptı ve soruşturma kapsamında faydalı sayılabilecek bulgulara el koydu. Öte yandan polisler, şahsın kripto para fonlarına da el koyulduğunu bildirdi. Her ne kadar bulgular bu şahsı işaret ediyor olsa da adamın 8 Eylül’de sorgulamanın ardından soruşturma tamamlanana kadar serbest bırakıldığı bildirildi. Ancak şahsın baş şüpheli konumunda olmaya devam ettiği ifade edildi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.