Ekonomi

İhtiyaç sahiplerine yeni Kredi Garanti Fonu tasarlandı: Bütçe 50 milyar TL olarak düşünülüyor!

Hükümet tarafından dar gelirli ailelere yönelik Kredi Garanti Fonu paketi açıklandı. Paket kapsamında imalat işi yapan KOBİ’ler ve İhracatçılar öncelikli olarak faydalanabilecek. Yeni kredi paketinin ise 50 milyar TL olması planlandı.

TEMİNAT ENGELİNE TAKILAN ŞİRKETLERE MÜJDE!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeni destek paketi için çalışmalar başlatıldı. 50 milyar TL’yi bulan Kredi Garanti Fonu paketi ihtiyaç sahibi ailelere çıkış kapısı oluşturulacak. Program kapsamında doğrudan ihtiyaç sahiplerine erişebilmek daha kolay hale gelecek. Öncelikli olarak ihracat faaliyetinde bulunanlar ve imalatçı KOBİ’ler süreçte ön planda tutulacak.

Kredi destek paketinin 35 milyar liralık bölümü sadece yatırım ve işletme ihtiyacı duyan firmalara ayrılıyor. Teminat engeli ile karşılaştığı için üretim ve istihdamına devam edemeyen şirketler hedefte yerini alacak. Bu şirketler için ise 15 milyar liralık bir limit tasarlandı.

KREDİ GENİŞLEMESİNİN ÖNÜNE GEÇMEK HEDEFLENİYOR!

Kredi başvuruları için şirketlerin var olan istihdamlarının koruması hedefleniyor. İmalat ve ihracatçıların süreçte taahhütte bulunup bulunmadığına dikkat edilecek. Var olan kredi firmanın üretim amacıyla gerek duyduğu ara mal ya da makine yatırımı için özel bir proforma faturası istenecek. Kredilerde genişlemenin daha da kontrol altına alınabilmesi hedefleniyor. Ayrıca TL kredilerinin döviz alımına gitmesinin de önlenmesi amaçlanıyor.

TARIM ALANLARI, ESNAF VE KOBİ’LERE YÖNELİK DESTEKLER SÜRÜYOR!

Esnafa yönelik sunulan destekler tarım alanında yapılan kredi destekleri ile de sürdürülüyor. Yurdun belirli bölgelerinde, kooperatiflerin ve sanatkarların gelişim gösterebilmesi için bu süreç sürdürülmeye devam ediyor. Tarımsal Kredi Desteği kapsamında Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi geçtiğimiz günlerde açıklama yaptı ve başvuruda bulunan çalışanlara yönelik 709 milyon 78 bin 736 TL tarımsal destek ödemesinin hesaplara yatırıldığını açıklamıştı. Süreçte buna benzer bir çalışmayı Manisa kooperatifleri sundu. Esnaf, sanatkar ve kefalet kooperatifleri için destek kredisi kapsamında 2 milyar 200 bin TL finansman desteği sağlandı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.