Gündem

İkinci el araba piyasasında çarpıcı düşüş açıklaması: Yıl sonunda yüzde 20 düşüş beklentisi oluştu

İkinci eli araç piyasalarında yıl sonuna kadar %20 düşüş beklentisi oluştu. Sıfır otomobile ulaşmak tedarik problemi nedeniyle zor hale gelirken yükselen enflasyon nedeniyle ikinci el araç satışı durgunluk yaşamaya başladı. Otomobil satışlarında son 2 yıllık verilere bakıldığında belirgin bir düşüş olmadığını ifade eden oto yöneticisi Fatih Yanık: “Araçlar var satılıyor fakat tüketici araçlara ulaşamıyor” dedi.

SATIŞLAR YILLARA GÖRE ARTARAK DEVAM EDİYOR!

Fatih Yanık konuşmasının devamında Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları için yıllara göre satış verilerini ortaya çıkardı: “2020 yılında 190 bin olan satış, 2021’de 181 bin, 2022’de ise 198 bin adet olarak gözüküyor. Bunlar binek ve hafif ticari araç olarak karma şekilde satışının yapıldığını ortaya koyuyor.

“SIFIR ARAÇ PROBLEMİNİN ORTADAN KALKMASI İNDİRİMİ GETİREBİLİR!”

ÖTV indirimi beklentisi ve söylentiler yayıldıkça piyasalarda durgunluk artıyor. Oto yöneticisi Fatih Yanık: “Sıfır araç problemi ortadan kalktığında yıl sonuna kadar ikinci el fiyatlarında %20 düşüş gözükebilir” dedi. 6 ay ve 6 bin kilometre uygulaması için ise: “Hizmet yeterlilik belgeli ekspertiz noktaları ya da noter satış öncesinde bu işlemlerin yapılmasına uygun olacağını” ifade etti.

“ARAÇLARIN GERÇEK FİYATLARI AÇIĞA ÇIKTI!”

Araç satışında yeni dönem başlatan 6 ay ve 6 bin kilometre uygulaması 15 Eylül tarihinden itibaren geçerli olacak. Bu durum oto galerilerde ve araç kiralama şirketlerinde büyük fiyat düşüşlerini beraberinde getirdi. Galerici Emrullah Şeker konu üzerine: “İnternet sitelerinde stoklanan araçlar gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu da piyasalarda fiyat düşüşünü tetikledi” dedi.

Başka bir galerici Atakan Üstün: “Fiyatlarda ciddi bir gerileme fark ediliyor. Şu anda %10 ile %15 arasında indirim uygulanıyor. Araçların gerçek fiyatları açığa çıktı” dedi.

EKSPERTİZ RAPORU 3 GÜN İÇİNDE ALINMIŞ OLMALI!”

Sıfır kilometre araç satışı yapmak isteyenlerin fırsatçılığını engelleyebilmek için yeni bir düzenleme daha gündeme geliyor. İkinci el araç alım satımı yapan kişi ya da firmaların noter ekspertiz raporunu ibraz etmesi gerekiyor. Raporun 3 gün içinde alınmış olma şartı aranıyor. Satış sözleşmesinde aracın kilometre bilgisine yer verilmesi noterler tarafından zorunlu tutuluyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.