Gündem

İkinci el araç piyasasında düşüş trendi başladı: Fiyatlar dibi ne zaman görecek?

Otomobil sektöründe uygulanan 6 ay ve 6 bin kilometre hamlesi 2. el satış fiyatlarında düşüşü beraberinde getirdi. Özellikle ellerinde sıfır araç stoğu bulunduranlar bu durumdan olumsuz etkilenmemek için harekete geçti. Bazı galericiler 15 Eylül sonrasında başlatılacak bu yeni uygulama için zarar etmenin önüne geçebilmek için fiyatları %5 ile %10 düşürmeye başladı.

“TÜKETİCİ ARAÇ ALMA İHTİYACINI ERTELEMESİN!”

6 ayda 6 bin kilometre uygulaması araçları elden çıkarma ihtiyacı hissettirdi. Al/sat yapan ya da bunu yatırım için kullanan pek çok ikinci el otomobil satıcısı süreci zararlı kapatmamak için fiyatlarda büyük bir indirim başlattı. Konu üzerine İMARS Başkanı Hayrettin Ertemel: “%5 ile %7 oranında gerileme gözlemleniyor. Fiyatlarda da gerileme devam ediyor. Bu geçici bir süreç” diyen Ertemel “Tavsiyemiz bu süre içerisinde tüketicinin araba alma ihtiyacını karşılamasıdır” dedi.

“ENERJİ MALİYETİ ARTIYOR!”

Ve konuşmasının devamına şu sözleri ekledi: “Evet sıfır araç ve ikinci el araç alımı tavsiyesi veriyoruz. Önümüzdeki günlerde ssıfır araçlarla alakalı bir tedarik sıkıntısı olacaktır. Bu da enerji maliyetlerinde böyle ciddi bir artışı tetikliyor” dedi.

“Tüm bu durumlar değerlendirildiğinde sıfır araçların tekrar yükselmesi olası gözüküyor. Bu durum ikinci el araçlarda yükseltecek bu durağın süreçte tüketicilere tavsiyemiz araç almalarıdır.”

“ARAÇLAR 30 BİN LİRA CİVARI İNDİRİMDE!”

Yaz sezonu sona eriyor. Eylül ayından sonra yeniden araç fiyatları yükselişe geçebilir. “15 Eylül’e kadar durağan dönemin tüketicinin faydasına ve tavsiye ediyoruz. Uygulama sonrası 500.000 liralık bir araç şu anda 30.000 liralık indirimde” yorumunda bulundu.

“NORMALLEŞME SÜRECİNE GİRİLDİ!”

Öte yandan otomotiv sektörü temsilcisi Göksel Erkoyuncu ise alınan karar sonrası: “Dış yatırımcı diye adlandırdığımız kişiler 6 bin kilometrenin normal sıfıra göre değer kaybı yaşatacağı için beklentinin altında fiyatlarla araçlarını elden çıkarmaya başladılar. %5 ile 10 gibi indirim piyasada. Şu an mevcut fiyatlar düştü demek yerine normalleşme sürecine girildi dense daha doğru olur” dedi.

“Kârdaki beklenti düşüşleri arttırıyor. Maliyetin altında fiyatın olmayacağı belli. Sıfır kilometre araç yokluğu şu anda devam ediyor. Eylül’ün 15’inden itibaren piyasalarda bir hareketlilik olmasını bekliyoruz. Fiyatların stabil kalacağını, belki biraz yükselmeye devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.