Gündem

İkinci el araç satışında düzenlemeye takılmak istemeyenler “yeni yöntemler” geliştirdi! Bu tür satışlara dikkat!

Ticaret Bakanlığı, Ağustos ayında 6 bin kilometre ve 6 ay düzenlemesini devreye aldı. Söz konusu düzenleme, ikinci el otomobil satışlarını kapsıyor. Bu düzenleme dahilinde, 15 Eylül tarihinden itibaren ikinci el araç satışlarında 6 bin kilometre şartının ve 6 ay şartının karşılanması gerekiyor. Aksi durumlarda araç satışının yapılamayacağı biliniyor. Galericilerin, düzenleme kapsamında son haftaya girilirken panik satışlarına başladığı ortaya çıkmış ve piyasada fiyat düşüşlerinin yaşandığı görülmüştü.

Ayrıca satışa çıkarılan araçların sayısında da ciddi bir artış yaşanmıştı. Ancak elde edilen bilgilere göre bu durum, son haftaya girilirken fırsatçıları da ortaya çıkardı. Elde edilen bilgilere göre araç satışlarını yaparken yakınlarının üzerinden aracını satışa çıkaranlar, kilometre bilgileri ile oynayanlar ve daha birçok fırsatçı ortaya çıktı. İşte detaylar…

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞLARINDA YENİ “YÖNTEMLER” GELİŞTİRİLDİ

İkinci el otomobil pazarında fahiş fiyatların önüne geçmek üzere 6+6 düzenleme yapılmıştı. 15 Eylül itibariyle uygulamaya alınacak olan düzenleme kapsamında şartları karşılamayan araçlar 1 Temmuz 2023 tarihine kadar satılamayacak. Satılamayan her aracın, ortalama maliyeti kiralar ve saklama koşulları dahilinde 10 bin lirayı bulduğu belirlenirken, bu şartlar altında her araç satıcıya ortalama 60 bin TL maliyet çıkaracak. Yüksek fiyatlı araçlarda bu fiyatın da arttığı ifade edilirken, maliyetten kaçınmak için panik satışına başlayan satıcıların, çeşitli “yöntemlere” başvurdukları ortaya çıktı.

FIRSATÇILAR PİYASAYA ÇIKTI

Sıfır araç satışlarına getirilen düzenleme kapsamında galeriler 6 ay dolmadan satış yapamayacak. Ancak kişiler üzerinden satış mümkün olduğu için galericiler araçları yakınlarının üzerine devredip düzenlemeyi deliyor. İddialara ve elde edilen bilgilere göre galericiler 6+6 sınırlamasına takılmamak için aracın ya kilometre ayarıyla oynamaya başladı ya da araçları kiralamaya başladı. Alınan kararı değerlendiren otomotiv yazarı Emre Özpeynirci, “Sizin şirketiniz ikinci el otomobil ticareti yapmıyorsa, bir inşaat şirketiyse bunu yapabilirsiniz” dedi.

Özpeynirci konuya ilişkin ifadelerinde “Dolayısıyla bazı galericilerin ikinci bir şirket kurup o şirket üzerinden bu ticareti yapacağını duyuyorum” dedi. Ayrıca Özpeynirci açıklamasında “Bu ticareti yapanların hiçbir şirket üzerinden yapmıyor” diyerek de galerilerin büyük bir kısmının, kişiler üzerinden alım yaptıklarını aktardı.

BAKANLIĞIN UYGULADIĞI DÜZENLEME

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalara göre 16 Ağustos 2022 tarihinde Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme dahilinde ticari faaliyet kapsamında otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanması veya satışı ancak tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olması şartı ile yapılabilecek. Bu şart sağlanmamışsa doğrudan veya dolaylı olarak 1 Temmuz 2023 tarihine kadar pazarlama ve satış yapılamayacak. Ticaret Bakanlığı’nın ilgili düzenlemesi 15 Eylül itibariyle uygulamaya alınacak ve bu nedenle de satıcılar tarafında panik satışları başlamış durumda.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞÜŞE GEÇTİ

Bakanlığın uygulamaya aldığı düzenleme kapsamında, galericiler sıfır ikinci el otomobilleri pazara sürmeye başladı ve fiyatlarda da hızlı düşüşler yaşandı. Araç sahibi olmak isteyen birçok vatandaş, son haftada fiyatların biraz daha düşebileceği umuduyla beklemeye devam ediyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.