Gündem

İkinci el otomobil satışlarına getirilen düzenleme, panik satışlarını tetikledi! Bakanlık haftaya denetlemelere başlıyor, fiyatlar düşüşe geçti!

Otomobil piyasalarında görülen fahiş fiyat artışları, dünya genelinde pazara yansıdı. Otomobil markalarının artan üretim maliyetleri karşısında üretimleri yavaşlatması, pandemi dönemiyle birlikte sıfır model otomobillerde fiyatların hızla yükselmesine neden oldu. Yükselen sıfır km araç fiyatları, beklendiği gibi ikinci el otomobil piyasasına da yansıdı. Bu gelişmelerle birlikte Türkiye’de, ÖTV zamları ve döviz kurları da devreye girince, ikinci el piyasasında fiyatlar, sıfır model araç fiyatlarına yaklaşmaya başladı.

Ticaret Bakanlığı, ikinci el otomobil piyasasında oluşan bu durumu engellemek adına bir düzenleme hazırladı ve düzenlemeyi 16 Ağustos’ta devreye aldı. Devreye alınan ve “6+6” olarak da bilinen bu düzenleme, ikinci el otomobillere 6 bin kilometre ve 6 ay dolmadan satışının olmaması şartını getiriyor. Bakanlık bu kapsamda 15 Eylül’de sahaya inerek denetimlere başlayacak. Bu nedenle de galerilerin 15 Eylül öncesinde panik satışlarına başladığı görülüyor.

DÜZENLEME SONRASI PANİK SATIŞLARI BAŞLADI

Ticaret Bakanlığı’nın getirdiği 6 bin kilometre ve 6 ay koşullu araç satış sınırlaması 15 Eylül tarihinde başlayacak. Bakanlık da denetlemeler için bu tarihten itibaren sahaya inecek. Bakanlığın düzenlemesine takılmak istemeyen galericiler, araç satışlarına başladı. Düzenlemenin etkisi ile fiyatlar düşüşe geçmeye başladı ancak birçok vatandaş araba almayı erteledi ve fiyatların daha fazla düşmesini bekledi. Bu da al-sat yapanların ve galericilerin panik satışlarını artırmasına neden oldu. Söz konusu düzenleme öncesinde araçların ellerinde kalacağını düşünen satıcılar, denetimlere takılmamak adına satışlarda her yolu denemeye başladı.

PANİK SATIŞLARI 50 BİN ARAÇLA ORTAYA ÇIKTI

Birçok satıcının, şirketin ve galericinin yer aldığı ve herkesin “sarı site” olarak bildiği alım-satım platformunda, son 30 günde galerilerin satışa 5 bine yakın sıfır aracı satışa çıkardığı görülüyor. Sıfır ancak ikinci el statüsünde olan otomobiller için satışlar hızlanırken, TÜİK verilerine göre sade Ağustos ayında 700 bine yakın araç el değiştirdi. Devri gerçekleşen bu araçların %68’ini ise otomobiller oluşturdu. Temmuz’da ise 650 bin araç el değiştirmişti ve bu da %7’lik bir artış yaşandığını gözler önüne serdi. İstatistiklerle ortaya konulan tabloda, devir işlemlerinin galericilerin paniğini 50 bin araçlık farkla göstermiş oldu.

SATILAMAYAN ARAÇLAR MALİYET OLUŞTURACAK

Bilindiği üzere bakanlığın düzenlemesinden sonra düzenlemeye uymayan satıcılara para cezası kesilecek. Ancak bu para cezasının yanı sıra, satıcıları bekleyen başka bir maliyet daha bulunuyor. Bakanlığın düzenlemesi ile elde kalacak olan ikinci el otomobillerin galericilere bir maliyeti olacak. Bu maliyetin de pahalıya mal olacağı tahmin ediliyor. Zira satılamamış olan her aracın aylık ortalama giderinde kiralar ve saklama şartlarının yanı sıra sermayenin döndürülememesi riski bulunuyor.

Bu maliyetler de totalde, uygun fiyatlı bir ikinci el araç için bile aylık 10 bin TL’yi buluyor. Bakanlığın uygulayacağı para cezasının yanı sıra elde kalan aracın ortaya çıkaracağı maliyet, satış yapılamayacak olan 6 aylık süreçte yaklaşık 60 bin TL’yi bulunuyor. Galericiler de bu maliyet hesaplarıyla birlikte panik satışlarını hızlandırmak istiyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.