Gündem

İkinci el otomobilde 6+6 düzenlemesinin etkileri: Satıcılar 3-5 bin TL’ye bakmadan satmaya başladı…

Otomobil piyasalarında hareketli dönemler yaşanmaya devam ediyor. Bilindiği üzere pandemi döneminin başlamasıyla birlikte küresel piyasalarda birçok ekonomik sorun da peş peşe geldi. Pandemi döneminde başlayan çip krizi, tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalar, bunlara bağlı ortaya çıkan lojistik krizi, üretim maliyetlerinde artış, hammadde arzında azalma, enerji krizi ile artan enerji fiyatları ve diğer birçok gelişmeyle birlikte otomobil üretimi yavaşladı ve yükselen enflasyonun gölgesinde dünya genelinde sıfır otomobil fiyatları hızla arttı.

Dünyada artan sıfır otomobil fiyatları, Türkiye’de ek olarak yüksek döviz kurlarının ve ÖTV zamlarının etkisiyle artış gösterdi. Piyasada otomobil fiyatları fahiş seviyelere yükselirken, sıfır modellerde görülen artış, ikinci el piyasasına da yansıdı. İkinci el otomobil piyasasında görülen fahiş artışlar karşısında geçtiğimiz ay harekete geçen Ticaret Bakanlığı, 6 ay ve 6 bin kilometre uygulamasını devreye aldı. Sektör temsilcileri, panik satışlarının hızlandığını ve artık birçok satıcının 3-5 bin TL demeden satışlara başladığını ifade ediyor. İşte detaylar…

SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN AÇIKLAMA GELDİ

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz ay ikinci el otomobil satışlarına 6 bin kilometre ve 6 ay şartını getirdi. Buna göre artık ikinci el araçlar bu şartlara uymuyorsa satılamayacak. 15 Eylül’de başlayacak olan düzenleme ve denetimler öncesinde, son günler yaklaşırken galericilerden dikkat çeken açıklamalar gelmeye başladı. Daha önce düzenlemenin etkisiyle panik satışlarının başladığı biliniyordu. Galericilerden gelen açıklamalara göre düzenleme tarihi yaklaştıkça satıcılar tarafında panik de arttı ve artık birçok satıcı 3-5 bin TL’ye bakmadan satış yapmaya çalışıyor.

İkinci el otomobil piyasasında, 6+6 düzenlemesinin etkileri görülmeye devam ediyor. 15 Eylül’de başlayacak olan denetimler ve düzenleme öncesinde Antalya’da ikinci el araç sektöründe hareketlilik arttı. Düzenleme hayata geçirilmeden önce aracını satmak isteyenler az da olsa indirimler uyguladı. Antalya Galericiler Odası Başkanı İsmail Çağlar, düzenleme öncesinde yaşanan hareketlilik ile ilgili açıklamada bulundu.

“İLAN SİTELERİNDE FİYAT YÜKSELİYOR”

İsmail Çağlar yaptığı açıklamada araba fiyatlarının yüksek olmasının başlıca nedenleri arasında ilan sitelerinin olduğunu vurguladı ve açıklamasında, “İlan sitelerine hiç alakası olmayan al sat bile yapmayan, kendine bu işi hobi olarak gören şahıslar araç koyuyor. Mesela bir kişi aracını 100 liraya koydu, sonra başka bir araç koyan, o aracın boyası olduğunu görüp aynı aracı 110 TL’ye bırakıyor. Bir başkası gelip kendi aracının 120 lira ettiğini söyleyerek o da 120 lira yazıyor. Fiyatlar da otomatik olarak artıyor. Bu sitelere bir denetleme getirilmesi lazım. Ya ruhsat sahibi olması lazım ya da yetki belgesi galerici olduğunu ispat edenlerin buralara ilan vermesi lazım. Hiç alakası olmayan kişiler ilan koyup fiyat yükseltiyor” dedi.

“3-5 BİN TL’SİNE BAKMADAN SATIYORLAR”

Araç alım satımlarında büyük şirketlere de denetleme getirilmesi gerektiğini dile getiren Çağlar, 6+6 düzenlemesinin etkilerini de değerlendirdi. Devletin bununla ilgili önlem aldığını belirten Çağlar, “Şirketler bir an önce satılsın, elimizden çıkaralım diye 3-5 bin TL’sine bakmadan satmaya başladılar. Piyasa hafif de olsa hareketlendi. Fiyatlar çok fazla düşmez, normal şekilde devam eder” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.