Gündem

İkinci ve sıfır oto araç satışında son fırsat günü: 15 Eylül yeni yönetmeliği ile neler değişecek?

Araç satışı yapacaklar için yeni düzenlemeye son bir gün kaldı. 15 Eylül tarihi itibariyle 6 ay ve 6 bin kilometre düzenlemesi araç fiyatlarına son etkisini de yansıttı. Konu üzerine yapılan açıklamalarda son fırsat olarak duyuru yapıldı.

YENİ DÜZENLEME ÖNCESİ PİYASA HAREKETLENDİ!

İkinci el ya da sıfır araçlara yönelik yeni kanun 15 Eylül’den itibaren geçerli olacak. Yeni düzenleme öncesinde pek çok şirket firma ve galerici 3 bin ile 5 bin TL aslında değişen fiyat farkı ile indirimli olarak araç satışına devam ediyor. İkinci el piyasalarda hareketlilik sürüyor. Düzenleme öncesinde aracını elden çıkarmak isteyenler hareketliliği ve indirim sürecini destekliyor.

İLAN SİTELERİNDE BİLİNÇSİZ AL-SATÇILAR YER ALIYOR!

Konu üzerine Antalya Galericiler Odası Başkanı İsmail Çağlar düzenlemeye yönelik bazı açıklamalarda bulundu: “Fiyatların yüksek olmasının nedeni bazı ilan siteleridir” diyen Çağlar sözlerine şu şekilde devam etti:

“İlan siteleri hiç alakasız bir şekilde al-sat  yapan, bu işi hobi olarak yapan kişilerle dolu. Bir kişi aracını 100 liraya koyuyor. bir başkası da o aracın boyalı versiyonunu görüyor ve aynı yerde aracı 110 TL’ye satıyor. Bir başkası kendi aracını 120 TL’ye sattığını söylüyor. Böyle bir durumda diğeri de fiyatı 120 TL’ye çıkarıyor. Fiyatlar otomatik olarak bilinçsizce artış gösteriyor. Sitelere denetlemek getirilmelidir” dedi.

ARAÇ ALIM SÜRECİ DENETLENMELİDİR!

“Süreçte fiyat artışını önleyebilmek için kişilerin ruhsat sahibi olması ya da yetkili bir belge ile galerici olduğunu ispat etmesi gerektiğini söyleyen” Çağlar:

“Hiç konuyla alakası olmayan kişiler fiyat koyarak süreçte rakamların daha da yükselmesine neden oluyor” dedi. “Araç alım satım süreci büyük firmalar tarafından denetlenmelidir” diyerek ekledi.

“GALERİCİLERE GÜVEN AZLIĞI VAR!”

“Milletimizin gözünde galericilere güven azlığı var” diyerek konuşmasına devam eden Çağlar: “Bayiler arabayı dışarıdan alırken 100 ile 101 TL arasında alabilir fakat 105 ile 110 TL arasında satarlar” dedi.

“Bu durumun da önüne geçilmesi lazım. Çip krizi var evet ÖTV insin deniliyor ancak araba ortada yok olmayan arabanın ÖTV’si ile niye uğraşılıyor”

ANTALYA GALERİCİ OTO BAŞKANI ÇAĞLAR: “BEN DE DOLANDIRILDIM DİKKAT!”

Araç almak isteyenlere de bir yol sunan Çağlar: “Herhangi bir aracı almaya kalkmayın. Yıllar önce bu durumda ben dolandırıldım. Maliye ve oda kaydı var mı önce bu sorgulansın. Dolandırılmaya dikkat!”

“Düşük araçla fiyat alabilirsin ancak muhatap olabileceğin kimse olmayabilir. Ruhsat sahibi kimse onun üzerine para çıkarın bunlara dikkat edilmesi lazım.” diyerek konuşmasını tamamladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.