İmar Barışında Son Gün 15 Haziran!

0
79

İmar Barışı programına başvuru süresinin sona ereceğine dair hatırlatmalar yapıldı. 8 Haziran 2018 tarihinde başlayan İmar Barışı; 15 Haziran 2019 tarihinde sona erecek. 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Erzurum’daki İmar Barışı ve Kentsel Dönüşüm faaliyetleri konusunda açıklamalar yaptı. İmar barışı konusunda zaman kaybedilmemesi gerektiğini belirten Aydemir; müdürlüğümüz kapsamında riskli alan, riskli yapı ya da rezerv yapı alanına dair çalışmaların 2012 yılından beridir devam ettiğini belirtti. Kentsel Dönüşüm programına dair çalışmaların da hız kesmeden sürdüğünü belirterek; 2023 yılına kadar tamamlanacağı da ifade edildi. 

Riskli Alanlara Kira Desteği

2012 yılından bu güne Erzincan ili içerisinde 710 tane riskli yapının belirlendiğini belirten Aydemir; bu riskli yapıların 603 tanesinin yıkımının gerçekleştirildiği belirtildi. Kalan binaların ise gerekli resmi süreçlerinin tamamlanması sonrasında da işlemlerin hayata geçirileceğini sözlerine ekledi. 

Kanun nezdinde riskli yapılarda kalan vatandaşlara yapılan yardımlardan da söz eden Aydemir; kira yardım bedelinin yaklaşık olarak 2.5 milyon TL olduğunu sözlerine ekledi. Riskli meskenlere sahip olan kişilerin kira yardımlarının eksiksiz ve zamanında gerçekleştirildiği bilgisini de verdi. 

Erzincan ili içerisinde İmar Barışı’na olan başvuruların da 15.264 olduğunu ifade eden Aydemir; bu başvuruların 15 Haziran 2019 tarihiyle son bulacağını belirterek; ellerini çabuk tutmaları gerektiğini ifade etti. Ruhsata aykırı olan binalara dayalı çalışmalarını hızlı bir biçimde gerçekleştirmeleri gerektiğini vurguladı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here