Para Piyasaları

IMF El Salvador’u Bitcoin Konusunda Sert Uyardı: BTC Büyük Risk!

Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador'u Salı günü Bitcoin'in resmi para birimi statüsünü düşürmeye teşvik ederek, kripto para biriminin finansal istikrarsızlığa neden olabileceği konusunda uyardı.

IMF yaptığı açıklamada, El Salvador'un geçen yıl Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul etme kararının “finansal ve piyasa bütünlüğü, finansal istikrar ve tüketicinin korunması için büyük riskler gerektirdiğini" iddia etti.

IMF, ülkedeki Bitcoin'in “sıkı bir şekilde düzenlenmesi ve denetlenmesi” çağrısında bulundu ve hükümeti “Bitcoin'in yasal ihale statüsünü kaldırarak Bitcoin yasasının kapsamını daraltmaya" çağırdı. IMF, ”Bazı Yöneticiler, Bitcoin destekli tahvil ihracı ile ilgili riskler konusundaki endişelerini de dile getirdiler" dedi.

EL SALVADOR 1 MİLYAR DOLARLIK BTC TAHVİLİ ÇIKARMAYA HAZIRLANIYOR

Dünyada Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, bu yıl 10 yıllık 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvili çıkarmayı planlıyor.

Başkan Nayib Bukele, Salı günü Twitter'da yayınlanan ve örgütü alaycı bir şekilde The Simpsons'ın ikonik soytarı karakteri Homer Simpson'ın ellerinde yürüdüğü şeklinde tasvir eden IMF uyarısını tazeledi. "Seni görüyorum IMF. Bu çok güzel” diye yazdı.

Pazar günü, Bitcoin Temmuz ayından bu yana en düşük seviyede işlem gördükten ve El Salvador'a tahmini 20 milyon dolar zarar verdikten sonra, Başkan Bukele şaka yollu bir şekilde Twitter profil resmini McDonald's üniforması giyen düzenlenmiş bir görüntüye dönüştürdü. Kendisini sosyal medyada ‘El Salvador'un CEO'su’ olarak nitelendiren Bukele, Bitcoin'in vokal destekçisi oldu. Kasım ayında kripto para tahvilleriyle finanse edilen bir 'Bitcoin Şehri' için planlarını açıklayan Bukele, Ekim ayında ise ülkenin ilk bitcoinini bir yanardağın gücünü kullanarak çıkardığını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.