Para Piyasaları

İnfo Yatırım Dolar Yorumları – 12 Ocak Çarşamba

İnfo Yatırım 12 Ocak Çarşamba Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar…

Piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım ayına ilişkin yayımladığı ödemeler dengesi istatistiklerini takip etti. Açıklanan rapora göre Kasım’da cari denge 2.68 milyar dolar açık verirken; 12 aylık cari açık 14.3 milyar dolar oldu. Gelen veriler ile birlikte cari dengede 3 ay sonra tekrar açık verildiği görüldü. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 13.70 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirse de, parite haftanın üçüncü işlem gününde 13.74 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor.

Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı, TL’ye dönüşün desteklenmesi kapsamında kurumların kur ve altın değerlemesinde oluşan kazanç farklarına kurumlar vergisi istisnası getireceğini belirtti. TL dönüştürmenin 17 Şubat 2022 tarihine kadar yapılması dahilinde, 2021 yılı son geçici vergi dönemi içinde bu istisna geçerli olacak. Bu karar da TL varlıklarında bir miktar toparlanmalar yaşanmasını destekleyebilir.

Yeni günde piyasaların gözü ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisinde olacak. Veri TSİ 16:30’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 14.00 – 14.40 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak; 13.45 – 12.81 – 12.45 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.