Gündem

İnstagrama tarihi rekor ceza: +18 yaş altı gizlilik ihlali pahalıya mal oldu!

Instagram tarihi bir ceza ile yüzleşti. Gizlilik ihlali gerekçesiyle yaklaşık 405 milyon euro değerinde cezaya çarptırıldı. İrlanda’da verilerin korunmasına yönelik çocukların gizliliğinin ihlal edildiği ortaya çıktı.

MAHKEME CEZA TUTARINI AÇIKLADI!

Amerika merkezli teknoloji şirketi Meta İrlanda’daki veri koruma komisyonu tarafından yapılan incelemede İnstagram’a yönelik veri koruma yönetmeliğini ihlal ettiğini ortaya çıkardı. Bu gerekçe ile yapılan mahkeme başvurusu ile 405 milyon euro cezaya çarptırıldı.

BU CEZANIN SEBEBİ NEYDİ?

405 milyonluk cezanın nedeni ise İnstagram’ın çocukların e-posta adreslerini ve telefon numaralarını yayınlaması oldu. Gizlilik ihlali nedeniyle İrlanda Veri Koruma Komisyonu Sözcüsü şu açıklamada bulundu: “Nihai kararımızı geçen Cuma günü almış bulunuyoruz. 405 milyonluk para cezası içeriyor” dedi.

13 İLE 17 YAŞ ARASI VERİ İHLALİ KRİZİ!

Soruşturmanın kaynağı ise  İrlanda Veri Koruma Komisyonun sosyal medya platformu olan İnstagram’da reşit olmamış gençlere dair hesap ayrıntılarını işlediğine yönelik Eylül 2020 soruşturmasıydı. O yıllarda başlatılan soruşturmada İrlanda yetkilileri soruşturma kapsamında; “13 ile 17 yaş arası Instagram kullanıcısının telefon numaraları ve e-posta adresleri başta olmak üzere kişisel bilgilerinin açığa çıkarıldığı” vurgulandı.

META: “DAVAYA İTİRAZ ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ!”

Suçlamaların hedefinde olan Meta şirketinden açıklama geldi: “Soruşturma 1 yıl önce güncellenen eski ayarlara odaklıdır. Bu nedenle o zamandan bugüne değin gençlerin güvende ve bilgileri gizli tutulmaya yönelik yardımcı yeni özellikler yayınlandı. 18 yaş altı bireyler İnstagram’a katılım sağladıklarında hesapları otomatik olarak gizli ayarıyla güncelleniyor. Bununla beraber yalnızca tanıyan kişiler sadece paylaşımlarını görebiliyor. Bu nedenle para cezasına katılmıyoruz ve buna itiraz etmeyi düşünüyoruz” dedi.

GEÇMİŞ DÖNEMDEKİ İHLALDE PAHALIYA MÂL OLMUŞTU!

Verilen bu ceza Avrupa Birliği ülkelerinde katı gizlilik kurallarını ihlali nedeniyle gerçekleşen İkinci büyük ceza oldu. Daha önceden gizlilik ihlali ile ilgili Lüksemburg’da Amazon şirketine yönelik 746 milyon euro para cezası verilmişti. Geçtiğimiz yıl Meta şirketine yönelik verileri paylaşma, şeffaflık kurallarını ihlal etme gibi suçlamalardan WhatsApp uygulaması aracılığı ile 225 milyon euro para cezasına çarptırılmıştı. Meta şirketi bünyesinde çalışma gösteren Instagram, Facebook, WhatsApp ve Messenger gizlilik ihlalinden kaynaklı olarak bu tarz davalara konu olabiliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.