Gündem

İnternet faturasını düşürebilmek için İlginç yöntem!

İnternet fiyatlarındaki düşük hız ve yüksek fiyat artışından memnun olmayan vatandaşlardan farklı çözümler gelmeye başladı. Amerikalı bir kişi internet sağlayıcısını kurarak daha ucuza yüksek hızlı internet mal etmeye başladı.

HEDEFİ DAHA ÇOK KİŞİYE ULAŞABİLMEK

Oldukça ilginç ve farklı gelen bu haberde girişimin baş elemanı Amerika’nın Michigan eyaletinde yaşıyor. Kırsal bölgede yaşamını sürdüren Jared Mauch internet sağlayıcısının hem düşük hızlı hem de yüksek maliyetli olmasından şikayette bulundu. Zorunlu olarak buna maruz kalmaktan memnun olmayan Jared kendi fiber internet servis sağlayıcısını kurma kararı aldı. Şimdi ise hedefinde daha fazla kişiye ulaştırarak sistemini büyütmek yer alıyor.

HÜKÜMET ALTYAPI İÇİN YÜKSEK BÜTÇELİ FON AYIRDI!

Kendisine ait kişisel internet servis sağlayıcısını kuran Jared 70 farklı müşteriye hizmet sunmaya dahi başladı. Geçtiğimiz yıl Amerika’da koronavirüs başlangıcı için özel bir fon tahsisi yapıldı. Ülke genelinde 300 milyar dolarlık fon farklı alanlardaki eyaletlere aktarıldı. Eyaletinde ise altyapı projeleri için yaklaşık 71 milyon dolar ayrıldı.  Büyük bir kısmı alt yapı da kullanılmak üzere tahsis edildi.

KASABANIN İNTERNET HIZI YETERLİ VE UYGUN GELMİYOR!

Ancak bu bölgede yaşamını sürdüren Jared internet seçeneğinin pekte doğru ve yeterli olmadığını savunuyor. Kendisine ait 1.5 Mbps DSL hızında internet sunuluyor. Jared’a Comcast bu hizmeti kullanabilmek için 50 milyon dolar talep etti. Açıklamama göre jared 10.000 dolar teklif dahi etseler buna bunu kabul edecek. Kasabada bulunanlar Comcast internet sağlayıcısını kullanıyor. Jared 50 Mbps hızında kablosuz bir internet sağlayıcısından faydalanıyor.

DEVLET DESTEĞİ ALIYOR!

Jared altyapı çalışmaları süren ihalelere katıldı ve ihalelerden birini kazandı. Bu kazanımla beraber internet erişimi olmayan ya da hızı yetersiz kalan alanlara kendi internetini yapabilme hakkını elde etti. Devletten alacağı özel fon sayesinde projeyi tamamlayacak ve sonuçta 22 kilometrelik fiber ağı yaklaşık 84 kilometreye kadar genişletecek

KENDİ İNTERNETİNİ NE KADARA SATACAK?

Yaşadığı yerin kırsal oluşu hizmeti sağlayabilmesi için 800 metrelik fiber hat ihtiyacı oluşturdu. Bu nedenle her eve internet hizmetini ulaştırmak 800 metrelik fiber hat gerektiriyor. Bu da 30.000 dolarlık maliyet demek oluyor. Kurulum ücreti olarak 199 dolar talep eden Jared sunduğu hizmetten 100 Mbps fiber internet başına 55 dolar isteyecek. 1 GBS simetrik fiber internet için ayda 79 dolar ödemek yeterli olacak. Bu projesini 2023 yılı sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor. Alınan verilere göre istenen hedefe ulaşılırsa 600’e yakın kişiye bu hizmet ulaştırılabilecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.