Gündem

İnternet sözleşmesi feshine emsal karar: İnternet hızı yavassa cayma bedeli ödemeden sözleşme fesh edilebilecek

Sanal dünya ile iletişimi sağlayan internet ağı farklı operatörler tarafından kişiye tanımlanıyor. Altyapı çalışmaları tamamlanmış olan ve internet bağlantısının ulaşabildiği her yerde kullanılabiliyor ancak bazı sebeplerden dolayı internet taahhüdünü bozan kullanıcılardan cayma bedeli istenmiyor. Belirli durumlar dışında internet taahhüdü bozulduğunda cayma bedeli ödenmesi gerekmiyor. Bunu bilmek yüksek fiyatlara maruz kalarak yavaş olan interneti kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

EV TAŞIYANLARA ALTIN DEĞERİNDE BİLGİ!

Ev taşıma işleminden kaynaklı olarak internet aboneliğinden çıkmak isteyenler yasal düzenleme kapsamında korunma altına alındı. Taahhüd nedeniyle abonelik sözleşmesini iptal edemeyenler farklı bir yere taşınmak için internet şebekesi sözleşmesini iptal etmek isteyenler için emsal bir karar alındı.

HIZI DÜŞÜK İNTERNET ABONELİĞİ CAYMA BEDELSİZ BIRAKILABİLİYOR!

Eski evinde kullandığı interneti farklı bir yere taşındığında kullanmaya devam eden fakat eski performansı görmeyen internet hızında düşüş yaşayan kullanıcılar bedel ödemeden sözleşmeyi fesh edebiliyor. Operatörler 7 gün içerisinde bu sözleşme fesih talebini yerine getirmek zorunda oluyor. Süre aşıldığında sürenin bitiminden itibaren yararlanılan hizmet tüketiciden ücretle talep edilemiyor.

YASADIŞI SATIŞ SİTELERİNE DİKKAT!

Yalnızca internet bağlantılarında değil cep telefonu gibi cihazlarda da bu geçerli. oluyor. Cihazlarda hata çıktığında ayıpsız farklı bir ürün ile değiştirme ya da ücretsiz onarım hakkına sahip olunuyor.

Piramit satış adı verilen hizmetlerde katılımcılara yönelik sisteme katma karşılığında yüksek kazanç vadinde bulunuluyor. Yasadışı olarak gerçekleşen bu sistemler gerçek olmayacak kadar yüksek kazançları ortaya koyuyor. Özellikle “Hayatınızdaki en büyük fırsat”, “Bir kere yakalanacak fırsat” gibi doğrudan satış ya da network marketing gibi sloganlarla yapılan bu pazarlamalara piramit sistemi adı veriliyor. Bu konuda dolandırılmaktan korunabilmek için tüketicilerin bilgilerini saklamaya çalışan işletmelere karşı uyanık olması gerektiği söyleniyor.

OTOMATİK TAAHHÜT GÜNCELLEMESİ SUÇ!

Dijital üyelik satın alındığında taahhüt süreleri otomatik olarak uzatılamıyor. Kişinin onayının alınması gerekiyor. Tüketici onayı olmadan abonelik sözleşme süresi geçtiği halde yeniden yapılanlar Türk Ceza Kanunu kapsamında suç işlemiş olarak kabul ediliyor. Kişi böyle bir durumla karşılaştığında Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulunabiliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.