Ekonomi

İran doğalgaz kısıntısı nedeniyle QUA Granite (QUAGR) yeni üretim hattının faaliyetini erteledi!

Borsa İstanbul’da QUAGR hisse kodu ile işlem gören şirket, Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı açıklamada, üretim hattının ilki için çalışmalarda sona gelindiğini duyurdu. Doğalgaz dağıtımının normale dönmesi ile birlikte kademeli olarak hattın devreye alınacağı ifade edildi.

QUAGR YENİ ÜRETİM HATTI KAP AÇIKLAMASI

Doğalgaz dağıtım şirketimiz tarafından 20.01.2021 tarihi itibarıyla tarafımıza tebliğ edilen "Doğalgaz Kısıntısı" konulu yazıda, yurt dışı arz kaynaklarından sağlanan doğalgaz miktarındaki azalmalar nedeniyle ülkemizde arz-talep dengesinin sağlanmasında bazı güçlüklerle karşılaşıldığı ve bu güçlükleri bertaraf edebilmek ve sistem dengesinin sağlanabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve uygulanması zarureti doğduğu belirtilmiştir.

Aynı yazıda, mevzuat ve sözleşme hükümleri kapsamında; ülkemiz doğalgaz arz güvenliliğinin sağlanmasını teminen, şebeke işletmecisi konumunda olan iletim şirketinin talimatlarına dağıtım şirketinin ve ilgili tüketicilerin uyması zorunlu olduğu belirtilmiştir.

Bu çerçevede; 21.01.2022 saat 08:00 itibarıyla, ikinci bir bildirime kadar, sözleşmemizde belirtilen miktarın ilgili aya ait gün sayısına bölünmesi sonucu elde edilen günlük ortalama doğalgaz miktarının yüzde 60'ına tekabül eden doğalgaz miktarı ile sınırlandırıldığı tebliğ edilmiştir.

Diğer taraftan BOTAŞ'ın 20.01.2022 tarihli kamuoyu duyurusuna göre ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğalgazın, İran tarafındaki doğalgaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı belirtilmiş ve arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplar ile gerekli girişimlerde bulunulduğu bildirilmiştir.

Bu bildirimlere istinaden, 21.01.2022 tarihi itibarıyla kapasite kullanım oranımızı cezai şarta girmeyecek şekilde düşürmeye dönük planlama yapılmaktadır.

Ocak ayından itibaren kademeli olarak faaliyete alınması planlanan yeni üretim hattımızdan ilkinin üretime geçmesi ile ilgili olarak çalışmalarımız son noktaya gelmiş olup, doğalgaz dağıtımının normale dönmesi ile birlikte ilk fırınımızı ateşlemeyi hedefliyoruz.

Tüm yatırımcılarımızın bilgisine sunarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.