Para Piyasaları

İrandan kripto para hamlesi: Yerel para birimini bırakıp kripto para kullanmaya başlayacak

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı tarafından ülkede kripto para kullanılacağı duyurusu yapıldı. Ülke ithalatı için bu kararı aldığını söyleyen bakan Reza Fatami Amin artık dolar ve euro yerine kripto kullanılacağını bildirdi.

“İTHALATTA KRİPTO PARA KULLANIMI YASASI ONAY ALDI!”

Kısa bir süre önce İran’da kripto yasası onaylanmıştı. Şirketlerin büyük çoğunluğu ithalatta dolar ve euro yerine artık kripto ile ödeme yapabilecek. İran ithalat için kripto para kullanımına yönelik yasayı tamamen onayladı.

Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Amin, süreçte ithalat için kripto paralara yönelindiğini resmen açıkladı. Konuşmanın devamında: “Yakıt ve enerjinin sağlanabilmesi için lisansların nasıl atanacağı ya da verileceği kripto varlıklar üzerinden tasarlandı” dedi.

“HER İKİ TARAF İÇİNDE GÜVENLİ ALTERNATİF”

Öte yandan Rusya başbakanı Mikhail Mişustin İran’daki bu yeni yasa için dijital varlıkların ithalat ve ihracatta kesintisiz ödeme yapılabilmesi için iyi bir fırsat sağladığını söyledi. İleride farklı ülkelerin kripto para birimlerini benimsemek için adım atmaları noktasında İran bir ipucu olabilecek. Konuşmasının devamında: “Dijital varlıkların benimsenmesi yenilikçi alanlarda yoğun bir şekilde gelişmeyi destekliyor. Bu yurtdışından mal ya da ihracat için kesintisiz ödeme garantisi sunuyor. Her iki taraf içinde bu güvenli bir alternatif oluşturuyor” dedi.

RUSYA BU KONUYA OLUMLU BAKIYOR!

Rusya yılın başında kripto para birimleri için olumlu mesaj vermişti. Rus yetkililer kriptoya değerlendirmiş ve Mayıs ayında Rusya Maliye Bakanı Başkanı İvan Chesnokov kripto ödemelerini otoriteye dahil etmenin olası bir fikir olduğunu söylemişti. Konuşmasının devamında: “Uluslararası yerleşimler için dijital para birimlerini kullanmanın aktif bir fikir olarak tartışıldığını” ifade etmişti. Konu üzerine son olarak Haziran ayında bir açıklama geldi.

“YEREL FİNANSAL SİSTEME GİREMEZ”

Rusya Merkez Bankası başkanı kripto para birimlerine yönelik uluslararası ödemelerde kullanılabileceğini fakat Rusya’nın yerel finansal sisteme girmemesinin gerektiğini vurgulamıştı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.