Bankacılık

İş Bankası ihtiyaç kredisi faizi oranını güncelledi

Artan enflasyon, yükselen döviz kurları ve pandemi koşulları ile birlikte vatandaşların ekonomik sıkıntıları da artmaya devam ediyor. Pandemi sürecinde bir süre işyerleri ve işletmelerin kapalı kalması ve kısıtlı saatlerde çalışması, vatandaşların çıkış yolu arayışlarını da arttırdı.

Yükselen enflasyonla birlikte döviz kurlarında da ciddi yükselişler yaşanınca, alım gücü düştü ve vatandaşlar bankaların sağladığı kredileri araştırmaya başladı. Bankalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) üst üste faiz indirimlerine gitmesi ile birlikte kredi faizlerinde güncellemeler yaptı.

Kamu bankalarında gelen güncellemelere şimdi bir yenisi de İş Bankası’ndan eklendi. İş Bankası, ihtiyaç kredisi faizlerinde güncelleme yaptı ve yeni faiz oranlarını duyurdu.

Bazı Bankalar Merkez Bankası’nın Aksine Faizde Artışa Gitti

Son bir değişiklik ile ihtiyaç kredisi faiz oranlarında değişikliğe giden İş Bankası, Türkiye’de nakit sıkışıklığında ilk başvurulan yöntemlerden biri olan ihtiyaç kredisi değerlendirmelerine başvuran vatandaşlar için yeni ihtiyaç kredisi faiz oranları sunuyor. Ancak yapılan güncellemeler, yalnızca faiz indirimi olarak gerçekleşmiyor ve artan maliyetler ile birlikte faiz oranları da yükselebiliyor. Bu nedenle de bazı bankalar, Merkez Bankası’nın düşük faiz politikasına rağmen faizde yükseliş yoluna başvurmayı tercih ediyor.

İş Bankası 25 Bin TL İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

İhtiyaç kredisi faiz oranlarında artışa giden son banka da İş Bankası oldu. İş Bankası ihtiyaç kredisi faizleri, bankanın kredi politikaları doğrultusunda geldi.

Bu değişim ile birlikte İş Bankası, müşterilerine artık aylık %1,75 oranında faiz uyguluyor. Kısa bir süre önce bu faiz oranında bir değişiklik daha yapılmış ve aylık %1,60 oranından %1,70 oranına yükseltilmişti.

İş Bankası’nda 36 ay vadeli 25 bin TL ihtiyaç kredisinde bir önceki faiz oranında bankaya aylık 987 TL geri ödeme yapılıyordu ve toplam maliyet 35 bin 536 TL’yi buluyordu. Yeni faiz oranı ile birlikte aynı kredi türünde aylık geri ödeme 996 TL oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.