Gündem

İş mi Arıyorsunuz? Sanal Evren Metaverse’de İş Kurmanın Yolları…

Yeni dünya düzeninde sanal gerçeklik kavramı yeni oluşumları beraberinde getiriyor. Gerçekliğe yakın yeni bir evren olarak adlandırılan metaverse yakın gelecekte pek çok kişinin farklı iş fırsatları bulabileceği bir alana dönüşmeye başlıyor.

Yıllar öncesine dönüp bakıldığında öngörülemeyen bu değişim hızını gittikçe arttırıyor. Birçok kişi için bu imkansız ve sürdürülebilir olmadığı için sanal olarak kalacağı düşünülse de bu alanda yapılabilecek iş kolları söz konusu olmaya başladı. En çok dikkat çeken meslek dalları dijital ortamda moda tasarımcılığı ve girişimcilik faaliyetlerinde bulunmak. Bilinmeyen bir evrende dijital sözleşme avukatı olabilir, tur rehberliğinde bulunabilirsiniz. Özellikle metaverse evreninde tasarımcı, güvenlik uzmanı, çeşitli etkinlikleri yöneten baş koordinatörlük ileride ön plana çıkan iş kolları arasında gösteriliyor.

Metaverse Evreninde Moda Sektörüne Yön Verin

Moda tutkunları için farklı ve efektif bir alan oluşturulması hedefleniyor. Dijital moda tasarımcılığı alanında yeni oluşumlar sergilemek isteyenler için özel bir alternatif oluşturulmak hedefleniyor. Sanal ortamda tasarlanan her bir giysi özel tarayıcılar kullanılarak kişinin vücut yapısının sanal ortama aktarılarak üzerinde denenmesi amaçlanıyor. Burada kişilerin tasarım ve modelleme konusunda belirli bir uzmanlık kazanmış olması şartı aranan bir unsurdur.

Üç boyutlu sanal kopyalar üzerine uygulanan endüstri çalışmaları tekstil üretiminde farklı bir yapılanmayı beraberinde getirecek gibi gözüküyor. Sanal ortamda metaverse ağı üzerinden tasarımcı ve modelleme uzmanı olabilir ve moda endüstrisinin taşı taşıyıcılığının yapabilirsiniz.

Yeni Evrende Bir Girişimci Olmaya Ne Dersiniz?

Metaverse de bağımsız olarak ekosistemin daha ileri seviyelere götürülebilmesi ve geliştirilebilmesi için bir sektör kolu düşünülüyor. Daha çok dijitalleşmenin zorunlu hale geldiği bu noktada kendisine ait yeni bir evren inşa eden sanal ortam özel bir ekosistem ile yönetilecek.

Ekosistemin geliştiriciliğini yapabilecek girişimciler bu alanda aktif rol oynayacak. Her girişimcinin kendine özel bir ekibi bulunacak. Bu alanda koordinatörlüğü yapacak olan girişimcilerde aranan özellik; siyasi bir deneyim yaşamış olmak ve Metaverse dünyasına yönelik öngörülü bir bakış açısına sahip olmak gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.