Ekonomi

Isınmada yeni rekora hazır olun: Kömür fiyatı bu kış hesapları şaşırtacak

Enerji krizi bu kış kömür fiyatlarını da olumsuz olarak etkileyecek. Küresel çaplı piyasalarda Asya’nın kömür fiyatları Avrupa başta olmak üzere ülkemizde de etkisini hissettirecek. Özellikle arzda yaşanan problemler ile beraber kömür fiyatlarının bu kış rekor seviyelere ulaşması bekleniyor.

KÖMÜRDE ARZ PROBLEMİ FİYATLARI 3 KAT ARTIRIYOR!

Asya’da kömür fiyatlarında arz problemi yaşanıyor. Bu durum var olan krizin daha da körüklenmesine ve küresel piyasalarda enerji sektörünün riskli seviyelere ulaşmasına neden olacak. Son alınan verilerde Avustralya’nın Newcastalı limanında yüklenen kömürün spot piyasalarda ton başına 436,75 dolar ile satışa sunulacağı söylendi. Bu durum fiyatların yaklaşık 3 katı kadar artması anlamına geliyor.

AVRUPA’DA REFERANS KÖMÜR FİYATI ZİRVEDE!

Gelinen son noktada elde edilen fiyatlar 2016 yılının başlangıcından itibaren görülmeyen en yüksek seviyelere ulaşmış olacak. Şu anda Avrupa’da referans kömür fiyatı da rekor seviyede işlem görüyor.

Fiyatlardaki artışın bir nedeni olarak Avrupa’da gaz akışının belirsizliği ve kesinti ihtimali görülüyor.

KÖMÜRDE YIL SONUNDA YENİ ZİRVE GÖRÜLEBİLİR!

2011 yıllarında yaşanan bir kasırga felaketi birkaç ay sürmüş ve Avustralya’nın eyaletlerinde kömür madenleri ve demiryollarında büyük zarara yol açmıştı. Bu üretimde %30’a yakın düşüş oluşturmuştu. Bu yıl sonuna doğru güçlü bir kasırganın daha yaşanma ihtimali konuşuluyor. Bu durum kömür sevkiyatında ciddi kesinti ve problemlere neden olabilir. Böylece kömür fiyatlarında yeni zirve rakamlar görülebilir.

KÖMÜRDE ARTIŞIN NEDENİ NEYDİ?

Gelinen son süreçte pek çok alıcı Rusya’da yakıt almaktan kaçınmaya başladı. Pek çok ülke daha çok yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor. Diğer kaynaklara yönelik yapılan yatırımlarda yavaşlama ile beraber küresel piyasalarda oluşan gaz arzındaki daralma kömür talebine yönelik son dönemlerde görülmeyen ciddi artışı tetikliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.