İsmail Hakkı Polat: “Dijital Para Türk Lirasına Entegre Edilecek”

Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı İsmail Hakkı Polat, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) gündemine gelen dijital para ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde...

0
100
TCMB kripto para
TCMB kripto para

Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı İsmail Hakkı Polat, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) gündemine gelen dijital para ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Polat açıklamasında, “TCMB’nin çıkarmayı planladığı dijital paranın kağıt Türk lirasına entegre olarak tasarlanacağı ve bu kurum tarafından basılacağı kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı.

2019 ile 2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda yer alan “blok zincir (blockchain) tabanlı dijital Merkez Bankası parasının hayata geçirilmesi” hedefi hakkında değerlendirmelerde bulunan İsmail Hakkı Polat, Dijital Dönüşüm Derneği Başkanlığı görevinin yanında Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü öğretim görevlisi olarak da görev yapıyor. Söz konusu dijital para planının finans çevrelerinde heyecan yarattığını ve gündem maddesi haline geldiğini aktaran Polat, bu sayede Rusya, İsviçre ve Kanada gibi ülkelerin düşündüğü, Venezuela ve İran gibi ülkelerin de hayata geçirmeye çalıştığı “devlet destekli dijital para” piyasasına, Türkiye’nin de sağlam bir şekilde dahil olacağını aktardı.

IMF raporlarında da kullanılan dijital merkez bankası parası terimi hakkında değerlendirmede bulunan Polat, “Türkiye’nin dijital Merkez Bankası parasına ilişkin olası senaryoların düşünüldüğünde, TCMB’nin çıkarmayı planladığı dijital paranın kağıt Türk lirasına entegre olarak tasarlanacağı ve bu kurum tarafından basılacağı kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı. Polat, sadece ülkemiz sınırları içinde geçerli olması düşünülen dijital parayı kullanmak isteyenler için TCMB’nin dijital cüzdan veya dijital hesap oluşturabileceğini kaydetti.

“Hızlı, Güvenilir ve Ekonomik”

Tasarlanan dijital cüzdan veya dijital hesaba Türk Lirası yükleyen kişilerin, fiziksel Türk Lirasına benzer biçimde alım – satım, trasnfer, vergi ya da ceza ödemesi gibi parasal işlemleri kolaylıkla yerine getirebileceklerini aktaran İsmail Hakkı Polat, bu alanda gerçekleşen tüm işlemlerin açık ya da kapalı blok zincir işleyişi üzerinden izlenebileceğine dikkat çekti. Bu sayede TCMB’nin ülke içinde yapılan tüm parasal işlemleri anlık takip edebileceğini vurgulayan Polat, genel parasal işleyiş ve dijital harcamalar hakkında önemli verilerin toplanabileceğini ve buna bağlı olarak da para politikalarına yönelik kısa veya uzun vadeli planlar yapılabileceğini belirtti.

Bireylerin ya da şirketlerin parasal işlemlerini TCMB’nin gözetimi altında yapmasının hem güvenli hem hızlı hem de daha ekonomik olacağını aktaran Polat, TCMB’nin dijital para işlemlerinde bir yandan bireylerin mahremiyetini gözetirken diğer yandan da yasal olmayan parasal işlemleri izleyebileceği bir sistem kurması gerektiğinin altını çizdi. IMF raporlarında da belirtilen “pseudonym” yani mahremiyetin sadece istisnai durumlarda kaldırılabildiği kısmi anonim bir işleyişin bu noktada etkili bir çözüm olabileceğini belirten Polat “Çünkü bu noktada denetim koşullarının denetlenebilirliği hukuksal zemine oturmazsa birey ve kuruluşlara bitcoin ve türevi kripto paraların sağladığı mahremiyet daha cazip gelebilir.” dedi.

Öte yandan Polat, 2020 yılında piyasaya sürülmesi beklenen Facebook’un kripto para birimi Libra’nın ve daha sonra büyük şirketlerin çıkarması muhtemel kurumsal dijital kripto paraların, sınırlar ötesi ucuz ve hızlı uluslararası para transferi ile alışveriş gibi avantajlarının da göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti.

“Yasaklama Yerine Tamamlama Gelebilir”

Dijital paraların ABD Başkanı Trump ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Powell’ın da gündeminde yer aldığına dikkat çeken Polat, “10 yıl önce var olmayan finansal bir işleyiş, eğer bugün ABD Başkanı ile FED Başkanının gündemlerinde yer işgal edecek seviyeye gelmişse başta maliye, finans ve bankacılık sektörleri olmak üzere herkesin dikkatle incelemesi ve ona karşı veya onunla birlikte çözüm üretmesi gerekli.” dedi. Bununla birlikte Polat, Bitcoin ve türevi kripto paralara veya Facebook Libra ve türevi kurumsal dijital paralara karşı, yasaklayıcı değil tamamlayıcı bir yaklaşımın er ya da geç geleceğini kaydetti.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here