Gündem

İstanbul Havalimanı Eylül uçuşuna rekor geldi: Avrupanın zirvesine ulaştı!

İstanbul Havalimanı Eylül’de gerçekleştirdiği uçuşlarda rekor kırdı. Avrupa’nın en yoğun havalimanı olma özelliği gösteriyor.

Avrupa Havalimanları Konseyi yaptığı açıklamada 5 Eylül ile 11 Eylül tarihleri arasında verilerini ortaya koydu. Bu tarihler arasında zirve noktayı İstanbul havalimanı 1.351 uçuş ile tamamladı. Avrupa’nın en yoğun havalimanı arasında ilk sırada yerini aldı.

İSTANBUL HAVALİMANI İLK 3’TE YERİNİ ALDI!

İstanbul Havalimanı 2019 yılında başlattığı seviyesini %7 oranında artırarak Eylül ayı itibari ile zirveye ulaştırdı. Elde edilen verilere göre Türk Hava Yolları günlük ortalama olarak 1.491 uçuş gerçekleştiriyor. En fazla uçuşu gerçekleştiren havayolu şirketleri arasında 3. sırada yerini alıyor.

SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ RESMİ AÇIKLAMA YAPTI!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından şu açıklama yapıldı: “11 Eylül 2022 dönemlerinde İstanbul Havalimanının günlük ortalama uçuşu 1.351 oldu. Avrupa’daki en yoğun Havalimanı özelliğine sahip oldu. İGA İstanbul Havalimanı en yoğun ilk 5 Havalimanı içinde 2019 yılı seviyelerinin üzerinde bir rakam gösteriyor. Artı %7 performans ile tek havalimanı olmaya devam etme özelliğini koruyor” denildi.

İSTANBUL HAVALİMANI NEREDEDİR?

İstanbul Havalimanı Türkiye’nin ve İstanbul’un merkezi noktasında bulunuyor. Avrupa Yakası’nda ve Karadeniz kıyısında Tayakadın ile Akpınar köyleri arasında yer alıyor. İlk kez 29 Ekim 2018 tarihinde açılışı gerçekleşmiştir. 29 Ekim 2018 tarihindeki ilk uçuş ise Ankara’ya yapılmıştır. Hava yolu şirketinin 2019 yılında göstermiş olduğu en yüksek seviye 2022 Eylül ayında aşıldı. 5 ve 11 Eylül tarihleri arasında 1.351 uçuş gerçekleştirilerek Avrupa’nın en yoğun havalimanı unvanını aldı.

AVRUPA’NIN EN YOĞUN İLK 5 HAVALİMANI

İstanbul havalimanının ardından listede Amsterdam havalimanı yerini aldı. 1.320 uçuşla seviyesini korudu. Paris havalimanı ise 1.260 uçuşla 3. sırada yerini aldı. Frankfurt havalimanı 1.159 uçuşla 4.sırada, Londra havalimanı ise 1.115 seferle 5. sırada yerini aldı.

  1. İstanbul Havalimanı
  2. Amsterdam Schiphol Havalimanı
  3. Paris Charles de Gaulle Havalimanı
  4. Frankfurt Havalimanı
  5. Londra Heathrow Havalimanı
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.