Para Piyasaları

Japon ev kadınlarının yatırım trendi değişti: Dolar yerine neyi tercih ettiler?

Küresel çaplı ekonomik kriz süreci devam ederken yatırıma yönelik yapılan ödemelerde değişiyor. Yatırım tercihleri Japon ev kadınları ve bireysel yatırımcılarda  farklı bir yönelime geçiş yaptı. Son dönemlerde yeni para birimlerine yönelik yatırım artışı daha çok dikkate çekiyor. Japon yatırımcılar bireysel olarak dolar yerine Meksika Pesosunu  tercih etmeye başladı.

14 FARKLI PARA BİRİMİ İÇİNDE YÜKSELİŞE GEÇTİ!

Son dönemlerde küresel çaplı ekonomik krizlerle yatırım sürecinin yönü de değişti. Japonya’da güçlenen ve yüksek faiz oranları ile getirisi artan Meksika Pesosu ön plana çıkarıldı. Genellikle Tokyo Borsasında işlem gören 14 farklı para birimi arasında en yüksek performansı Meksika Pesosu gösteriyor. Yatırım konusunda özellikle bireysel yatırımcıların ilgisi oldukça yüksek.

MEKSİKA PESOSUNDA YÜKSEK FAİZ ORANLARI İLGİ ÇEKİYOR!

Japon yatırımcılarının gözdesi olan Meksika Pesosunu takip eden Güney Afrika randı oldu. Japonya Merkez Bankasının politikalarına uyumluluk gösteren Meksika Pesosu yatırımda yerel olarak Yen para biriminin yerini aldı. Bu durum yüksek faiz oranlarının bir anda dibi görmesinden kaynaklı olarak getirilerin azaldığı bir dönemde yatırımcıları da cezbeden bir durum oldu.

MEKSİKA PESOSU TL’Yİ GERİDE BIRAKTI!

Meksika Pesosu Türk lirasından sonra 14 farklı para birimi arasında en yüksek faiz oranını sunan para birimi oldu. Bu yıl içerisindeki rakamlar TL’yi %40 oranında geride bıraktı Geçtiğimiz ay Meksika Merkez Bankasının almış olduğu karar bu durumda etkili oldu. Ağustos ayı döneminde politika faizini en yüksek seviyeleri çıkardı. Meksika Merkez Bankası FED’in sıkılaşma politikalarının bu süreçte takip etmeye devam edecek.

DÜNYA TİCARETİNE YÖN VERİYOR!

Meksika Pesosu dünyada ticaret sürecinde en çok tercih edilen para birimlerinden birisidir. Meksika Pesosunun alt birimi Centavo’dur. Meksika Pesosu uluslararası para kodu MXN’dir.

2019 yılında Amerika Meksika Pesosu gümrük tarifelerine yönelik vergi kararını tamamen kaldırdı. Bu durum Japon Yeni, İsviçre Frangı üzerinde baskı oluşturmuştu. Tarife artışını kaldırmakla beraber Meksika Pesosu sert yükselişe geçmişti.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.