Para Piyasaları

JP Morgan uyardı: Dolarda kritik zirve piyasaları alt üst edecek!

Geçtiğimiz günlerde yapılan Fed toplantısı sonucunda faiz artırımına ve piyasa dengelerine yönelik açıklamalarda bulunuldu. FED başkanı Jerome Powell konu üzerine 2022 yılı içerisinde 5 farklı zamanda faiz artırımı yapacağını açıkladı. Ünlü ekonomistten JP Morgan dolar kuru üzerine çarpıcı açıklamaları yatırımcıların dikkatini çekti.

"Dolarda Zirveyi Bekliyoruz"

Ekonomik piyasalar üzerine çeşitli varyantlar ile gündeme gelen ABD'de ünlü yatırım bankası JP Morgan kurucularından da dikkat çekici açıklamalar geliyor. Kur strateji direktörü olan Daniel Hui şu sözleri dile getirdi: “Fed ileriye dönük olarak umut içerisindeydi. Planı ise salgın döneminde oluşan ürün tedariği sorununu çözmekti. Ancak gittikçe baskılanan fiyat artışının bu durumun daha da devam edeceği hissini sunmuşa benziyor.” açıklamalarında bulundu. Hui’ye göre doların daha da artabilmesi için uygun zemin şu anda hala mevcut çünkü piyasalar henüz keşif modundan çıkmış değil.

"Üretimde ve Büyümede Geriye Dönüş"

JP Morgan kur strateji direktörü Hui, FED faiz kararını açıkladıktan hemen sonra 2 ayı bulmadan doların tahmin edilemez bir zirve noktaya ulaşacağını düşünüyor. Öte yandan Powell’in yaptığı açıklamalar sonrasında ileriye dönük olarak önümüzdeki süreçte 5 farklı faiz yaptırımı oluşacağı da öngörülüyor. Eğer bu tahminler doğru çıkarsa dünya piyasalarını temelden sarsacak gelişmeler yaşayanacağı düşünülüyor. Fed kararı sonucu yaşanacak her bir faiz artırımı sonrasında doların değeri artacak. Bu durum dolaylı yoldan genişlemede üretimde ve büyümede durağanlığı beraberinde getirecek. FED'in bu süreçte neler yapacağı ekonomistler ve piyasa uzmanları tarafından dikkatle takip edilmeye devam ediyor.

Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Haberin kaynağı uzman ekonomistlerin ve kurumların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.