Para Piyasaları

JPMorgan CEO’su Bitcoin’e bu kez çok sert çıktı: Merkezi olmayan bir ponzi şeması!

JPMorgan’ın ünlü CEO’su Jamie Dimon, ABD Kongresi’ne verdiği ifadede bir kez daha Bitcoin ve kripto paraları karşısına aldı, Bitcoin adına ateş püskürdü. İşte detaylar…

Kripto paralar, 2009 yılında Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürülmesi ve gelişmeye başlamasından sonra ortaya çıkmaya başladı. Böylece kripto para piyasalarının temeli de 2009’da atılmış oldu. İlk ortaya çıktığında hiçbir değeri olmayan, 2010 yılında ilk kez ABD doları karşısında değer kazanan ve ilk değer kazandığı dönemlerde birkaç sent olan Bitcoin, aradan geçen 12 yıllık sürede 69 bin dolar seviyesine kadar tırmandı. Bu tırmanışlar yıldan yıla kademeli olarak gelse de Bitcoin’deki en gösterişli değer artışı, geçtiğimiz yıl görülen rallide gerçekleşti. Bitcoin’deki ve genel olarak kripto para piyasasındaki bu yükselişler, beraberinde çeşitli tartışmaları da getirdi.

Bitcoin’in yükseliş yaşadığı dönemlerde genellikle yukarı yönlü fiyat tahminleri öne çıkıyordu ancak Bitcoin tek bir grafik çizgisinde doğrusal şekilde ilerlemediği için Bitcoin’in volatil yapısı da çoğu zaman eleştiri konusu haline geliyordu. Bu noktada Bitcoin’in gerçekten bir değere sahip olup olmadığı, onun bir değer deposu olup olamayacağı ve Bitcoin’in “dijital altın” olup olmadığı ile ilgili birçok tartışma yaşandı.

Bu tartışmalar sırasında birçok isim Bitcoin ve kripto paraların “dolandırıcılık” olduğunu da iddia etti. Şimdi ise buna yakın bir iddia Wall Street yatırım bankası JPMorgan’ın Başkanı ve CEO’su Jamie Dimon’dan geldi. Dimon, Bitcoin ve kripto paların “merkezi olmayan ponzi şemaları” olduğunu iddia etti.

JPMORGAN CEO’SUNDAN SES GETİREN SERT AÇIKLAMALAR

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, başta Bitcoin olmak üzere genel olarak kripto paralara saldırgan açıklamalarda bulundu. ABD Kongresi’ne seslenen Dimon, Bitcoin ve kripto paraların “merkezi olmayan ponzi şemaları” olduğunu söyledi ve aynı zamanda blok zincirinin, merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünün ve “işe yarayan” token’lar ile düzenlenmiş stablecoin’lerin katma değerler olduklarını kabul ettiğini ifade etti. Ancak Dimon’a göre başta Bitcoin olmak üzere neredeyse tüm kripto paralar, bir dolandırıcılık yöntemi olan ponzi şemasından ibaret. Dimon, bu noktada kripto varlıkların farkının bir merkezlerinin olmaması olduğunu düşünüyor.

KRİPTO PARALARA ŞÜPHEYLE YAKLAŞIYOR!

Jamie Dimon, finans piyasalarında “kripto paraların itibarını zedelemek adına her şeyi yapmaya hazır geleneksel finans destekçisi” olarak tanımlanan duruşunu ve kripto para sektörü gözlemcileri ile arasındaki itibarını da doğruluyor. Bloomberg tarafından da bildirildiği üzere ABD Kongresi’ne konuya ilişkin ifade veren Dimon, bir politika yapıcıya “Bitcoin gibi para birimi olarak adlandırılan kripto token’larına şüphe ile yaklaştığını” belirtti. Dimon’ın saldırgan tutumu kripto para toplulukları arasında ses getirdi.

BITCOIN İÇİN “DEĞERSİZ” DEMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere Jamie Dimon, geçtiğimiz Ekim ayında yaptığı bir açıklamada yine Bitcoin’i eleştirerek, onun “değersiz” olduğunu iddia etmişti. Ancak Dimon, bununla birlikte CEO’su olduğu JPMorgan’ın müşterilerinin “yetişkin” insanlar olduğunu ve şirketi şu an için Bitcoin barındırmıyor olsa da müşterilerine coin’e oldukça kolay ve engelsiz erişim sunmaya hazırlandıklarını dile getirmişti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.