Gündem

Kadın girişimciye 5.150 TL düzenli destek ödemesi: Women Up projesine nasıl başvurulur?

Sosyal güvenlik Kurumu kadın istihdamını arttırabilmek için Avrupa Birliği ile anlaşmalı yeni projesinin hayata geçiriyor. Ele alınan proje kapsamında aylık 5 bin 150 TL destek tutarından yararlanılabiliyor. Başvurular e-devlet üzerinden alınıyor.

WOMEN UP PROJESİ DESTEK TUTARI NE KADAR?

SGK tarafından kadın istihdamını arttırabilmek ve kayıt dışı istihdamı da engelleyebilmek amacıyla başlatılan proje kapsamında 4 bin kadın süreçte destekten yararlanıyor. Başvuruda bulunanlar ve şartları karşılayanlar aylık 5 bin 150 TL destek tutarı ile projeden faydalanabiliyor. “Avrupa Birliği destekli kayıtlı kadın istihdamını desteklenmesi projesi” adı altında bir diğer adı Woman Up olan projenin 4.000’den fazla kadın girişimci ulaştığı biliniyor.

WOMEN UP PROJESİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Proje kapsamında Türkiye’de faaliyetlerde bulunan kadın çalışan sayısını artırabilmek ve sigortalı kadın çalışan sayısını yükseltebilmek hedefleniyor. Yapılan düzenlemelerle beraber 2022 yılında 1 milyon olan kayıtlı kadın çalışan sayısı 2021 yılının sonuna ulaşıldığı da 5.1 milyona ulaştı.

Projenin detayları merak ediliyor. Yaklaşık 29,5 milyonluk bütçeye sahip olan Woman Up projesi 7 ilde uygulanıyor. Kadınların açtığı işletmelerde en fazla 9 işçi çalıştırılmalı. Kadınların sigortalı olarak istihdam ettirilmesi gerekiyor. 4 bin kadın işveren ve işi verenlerin ek olarak işe aldığı 4 bin kadın işçi ile beraber projeden faydalanıldı.

Destekten yararlanmak isteyenlere 20 aya kadar her ay asgari ücret kadar ödeme yapılacak.

WOMEN UP PROJESİ İLE DESTEKTEN YARARLANAN İLLER VE SAYILARI

20 ay boyunca devam edecek destekten yararlanmış olan kadın işveren girişimci sayısı ise şu şekilde oldu:

 • İstanbul’da 1000 kişi
 • Ankara’da 800 kişi
 • Aydın’da 400 kişi
 • Samsun’da 400 kişi
 • Şanlıurfa’da 452 kişi
 • Denizli’de 500 kişi
 • Kahramanmaraş’ta 450 kişi

WOMEN UP PROJESİNE NASIL BAŞVURULUR?

Woman Up projesine başvuruda bulunmak isteyenlerin yapması gerekenler şunlardır:

 • Online başvuruya açık olan proje turkiye.gov.tr adresi üzerinden sisteme giriş yapılır.
 • Ardından arama butonuna “Kayıtlı kadın istihdamını desteklenmesi projesi hibe ön başvurusu ve takibi” yazılır.
 • Açılan sayfa üzerinde “Yeni Başvuru” tuşuna basılır.

Bir sonraki aşamada sizden SGK’da kayıtlı cep telefonu numaranızın bulunması istenecektir. Telefon numaranızı kaydedebilmeniz için “SGK bilgilendirme cep telefonu beyanı” linkine tıklanır.

 • “Yeni cep telefonu numarası” yazan kısmı başında sıfır olmadan 10 haneli numara girildikten sonra “bilgilendirme metnini okudum onaylıyorum” tuşuna basılarak güncelle denir.
 • “Telefon numaranız başarıyla kayıt edilmiştir” yazısı tespit edildikten sonra önceki sayfaya dönülerek “devam et” tuşuna basılır ve tüm aşamalar sürdürülür.

Proje kapsamında kesin kayıt hakkına ulaşan işverenler için randevu saati ücretsiz olarak sms ile kişiye bildirilir. Hibe almaya hak kazanan işverenler ve yedek listede yer alan işverenler proje yürütme esnasında ücretsiz sms’lerle desteklenir. Numara kaydetme işlemi tamamlandıktan sonra başvuru aşamasına geçilir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.