Para Piyasaları

“Kahin” olarak anılan analistten yepyeni tahmin geldi! BTC ile bu altcoin…

Kripto para piyasalarında bir kez daha volatil fiyat hareketleri ön plana çıktı. Piyasalar adına en kritik haftalardan biri geride kalırken, bu hafta kripto para sektöründe ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz adımı en yakından takip edilen gelişme olarak kaydedildi. Fed’in parasal sıkılaştırma politikasında adımlarını sertleştirebileceği ve faiz artışında daha agresif politikalar uygulayabileceği yönündeki söylentilerle birlikte baskılanan Bitcoin (BTC) ve altcoinler, Fed’in kararını açıklamasıyla birlikte bu baskıdan kurtuldu. Hafta genelinde düşüşler ön plana çıkarken, Fed’in kararı sonrasında yükselişler öne çıkmaya başladı.

Lider kripto para birimi Bitcoin, gelen düşüşler ile bu hafta bir kez daha 19 bin dolar seviyesinin altına gerilemişti. Bitcoin’in yeniden bir ralliye başlayarak 20 bin dolar seviyesini destek noktasına çevirip, ardından yükselişlerine ivme kazandırarak daha yüksek seviyelere gidip gidemeyeceği merak ediliyor. Yatırımcı beklentilerine bakıldığında, Bitcoin’in yeniden yüksek seviyelere ilerleyen dönemlerde çıkacağına ilişkin öngörülerin ön planda olduğu görülüyor. Bu kapsamda kripto para piyasasının en yakından takip edilen analistlerinden biri olan Michael van de Poppe, Bitcoin ve bir altcoin adına tahminlerini paylaştı.

ANALİSTİN ODAĞINDA BTC VE XRP VAR

Kripto para piyasalarının en ünlü analistlerinden biri olan ve birçok kişinin “kahin” olarak da bildiği Michael van de Poppe, 23 Eylül Cuma günü Twitter hesabı üzerinden piyasa değerlendirmesinde bulundu. Ünlü analist, Bitcoin ile birlikte odağına son dönemlerin yükselişleriyle ön plana çıkan altcoini olan Ripple’ı (XRP) aldı. Son günlerde ve hatta son haftalarda yükselişleriyle öne çıkan XRP, Cuma günü genelini de alım baskısıyla geçirmişti. Direnç seviyelerini seri bir şekilde aşan XRP, boğa koşusunu başlattı ancak Bitcoin kanadında yükselişlerin çok daha sınırlı kaldığı görülüyor. Zira Bitcoin ise Fed’in faiz kararı sonrasında da 20 bin dolar seviyesinin altındaki dengesini yukarı yönlü kıramadı ve bu seviyenin altında kaldı.

“BU GÖRÜŞE TAMAMEN GÜVENMEYİN”

Analizinde odağına ilk olarak XRP’yi alan Poppe, XRP’nin yoğun bir kırılma yaşadığını dile getirdi ve bunun da Bitcoin’in konsolide olup tekrar 20 bin doların üzerine çıkarsa neler olabileceği senaryosuna dayandırdı. Altcoinler hakkında görüşünü paylaşan Poppe, Bitcoin’in konsolide olup 20 bin dolar seviyesini aşması ile birlikte daha fazla sayıda altcoinde fiyat kırılmalarının yaşanabileceğini ve bu kırılmaların da büyük çapta olabileceğini ifade etti. Öte yandan Poppe, paylaşımında yatırımcılara iyi bir pozisyon almalarını tavsiye etti ve Bitcoin adına gündeme gelen 12 – 14 bin dolar görüşlerine tamamen güvenmemeleri gerektiğini belirtti.

XRP’DE YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Yazım sırasında 0,4936 dolar seviyesinde işlem gören XRP, Investing.com verilerine göre 22 – 23 Eylül tarihleri arasında %23,14 oranda değer artışı yaşadı. Daha önce Fed’in faiz kararını açıkladığı gün %5’lik bir düşüş yaşayan XRP, son 1 haftada %31,58 oranda ve son 1 ayda ise %51,04 oranda değer kazandı.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman ekonomist yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.