Bankacılık

Kamu Bankaları kredi faiz oranlarını güncelledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayına kadar sabit tuttuğu politika faiz oranını Eylül ayından itibaren indirmeye başladı. Aylık Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarında gelen indirimler ile birlikte Eylül ayında %19 olan faiz oranı, Kasım ayı itibariyle %15 seviyesine çekildi.

Merkez Bankası’nın politika faizinde peş peşe indirime gitmesi ile birlikte enflasyon daha şiddetli hissedilir hale geldi ve döviz kurlarında sert yükselişler başladı. Türkiye’de, düşen faiz ile birlikte her şeyin fiyatında değişiklikler başlarken, bankaların sunduğu kredilerde de faiz değişiklikleri başladı. Değişen kredi faizlerine, kamu bankalarının sunduğu konut kredisi faizleri de eklendi. Kamu bankalarının indirim haberi sonrası konut kredileri ve faiz oranları

Vakıfbank Kredi Faiz Oranları

Merkez Bankası’nın faizde indirime gitmesi ile birlikte Vakıfbank ve Ziraat Bankası, konut kredi faiz oranlarını düşürdü. 

Vakıfbank’ta gelen faiz indirimleri sonrasında taşıt kredisi %1,50 oranından, ihtiyaç kredisi kampanyasında faiz oranı %1,55 oranından ve sıfır konutlara özel sunulan Özel Sarı Panjur Konut Kredisi faiz oranı da %1,29 oranından başlayan seviyelere çekildi. Benzer bir şekilde bir diğer kamu bankası olan Ziraat Bankası’nda da kredi faiz indirimleri başladı.

Ziraat Bankası Kredi Faiz Oranları

Ziraat Bankası da Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine gitmesinden sonra kredi faiz oranlarını güncelledi. Gelen bu güncellemeler ile birlikte Ziraat Bankası’nda tüketici kredisi faiz oranı %1,55’ten, taşıt kredisi (kaskolu) faiz oranı %1,61’den, taşıt kredisi (kaskosuz) faiz oranı %1,63’ten ve konut kredisi de %1,20 faiz oranından başlayan fiyatlar ile vatandaşlara sunulmaya başladı.

Bankalardan gelen kredi faizi güncellemeleri ile birlikte vatandaşlar da kredi başvurularına başladı. Vatandaşlar bu kredilere başvurmak için bankalara gidebilir, mobil bankacılık üzerinden başvurabilir ya da internet bankacılığı ile başvurularını gerçekleştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.