Bankacılık

Kamu ve özel sektör çalışanları için promosyon ödemesi güncelleniyor: Enflasyon farkı ne kadar olacak?

Kamu ve özel sektördeki çalışanlar için maaş promosyonlarında güncelleme yapılması yönünde çalışmalar sürüyor. 3 yıllık promosyon sözleşmesi devam eden kişilerin kurumlar ile olan anlaşmalarının enflasyon farkı KDK’ya taşındı.

“PROMOSYON ÖDEMESİ 40 BİN TL’Yİ AŞTI!”

2022 yılı içerisinde hem emekli hem de memurların maaş farklarının %80’ini aşan enflasyon farkı oluştu. Bankalar bu nedenle promosyon rakamlarını güncellemeye gitti. Emekliler için bu tutar 10 bin TL’yi bulurken bazı özel kurumlarda bu rakam 40 bin TL’yi aştı.

Süreç her kurumda farklı olarak işliyor. Konu üzerine bu çalışanların maaşlarının güncellenebilmesi için KDK’ya başvuruda bulunuldu.

MEMUR SEN BAŞKANI TALEPLERİ İLETTİ!

Cumhurbaşkanı Beştepe’de kamu çalışanlarının taleplerini iletebilmesi için Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile görüşmeyi kabul etti. Görüşme sonrası sözleşmeli personelin maaş promosyonunun ele alındığı söylendi. Yeni eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği, öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili çalışmalarda konuşmanın gündemindeydi. Kamu çalışanlarına yönelik promosyon tutarının enflasyon güncellemesi talebi KDK’da yankı buldu.

4 BİN TL TEK KALEMDE ÖDENMİŞTİ!

Geçtiğimiz yıl KDK ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile kamu ve özel çalışanlara yönelik 3 yıllık promosyon anlaşması imzalanmıştı. Anlaşma devam ederken enflasyon etkisi ve ekonomik gelişmelerden kaynaklı olarak yenilenmesi istendi. Bu nedenle KDK’ya yeniden başvuru yapıldı. SGK’nın KDK’ya yaptığı başvuruda henüz net bir açıklama gelmedi. Geçtiğimiz yıl yapılan anlaşmada 111 liralık aylık bedelin oluşturulduğu ve 3 yıllık karşılık olarak 4.000 TL’ye denk geldiği tüm çalışanlara bu tutarın tek kalemde ödendiği biliniyor.

PROMOSYON GÜNCELLEMESİ NE ZAMAN YANSIYACAK?

Ekonomik gelişmelerden kaynaklı olarak enflasyondaki artışın yapılacak yeni yıl protokolüne yansıması bekleniyor. Yeni hesaplama ile birlikte çalışanlara bu rakam tek seferde yatırılacak. KDK’ya yapılan başvurunun sonucu ilgili makamlarla yapılacak görüşmelerin ardından netleşecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.