Gündem

Kazı çalışmaları sonuç verdi: Yeni maden yasasının hazırlıkları başladı! Madeni işletmek için fabrika açılışı yapılacak!

Türkiye’nin taşı toprağı altın. Yıl içerisinde yapılan kazı çalışmaları sonunda değerli madenlere ulaşma yapılan çalışmalarla daha hızlı ve çabuk hale geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı “yıl sonunda Türkiye’de altın üretiminin 40 tonu aşmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Yeni yıl ile beraber madenlerin işlenebilmesi için özel fabrika açılması planlanıyor.

BAKAN YARDIMCISI YARIŞMADA MÜJDEYİ VERDİ!

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Madenciler Derneği tarafından düzenlenen İkinci Maden Kurtarma yarışması oldukça ilgi çekiciydi. Madencilik sektörüne yönelik gelinen noktadaki gelişmeyi de gözler önüne serdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı: “Çağdaş medeniyet seviyesine getiren madenler her devirde insanoğlu için önemli olmuştur. Bu Türk ekonomisi içinde büyük önem taşıyor. 2000’li yıllarda altın üretimi hiç fark edilmezken 2021 yılına gelindiğinde 39 tona ulaşıldı. Bu yıl hedefimiz 40’lı rakamlar” diyerek vurguladı.

YENİ MADEN YASASI HAZIRLANIYOR!

Kalaycı konuşmasına devamında yeni bir maden yasasından da bahsetti. “Altın ya da Bakır fark etmeksizin ekonomiye değer katmak önemli. Hazırladığımız yeni bir maden yasası var. Bölgesel çalışmalar bitirildikten sonra bölgenin rehabilite edilmesi konusunda önemli maddeleri içeriyor. Şu anda taslak aşamasında ve meclise sevk edilecek. Özel bir fon oluşturulup madencilik işlemlerinden sonra şirketlerin rehabilitasyonda kullanabilmeleri amaçlanıyor” dedi.

OCAK AYINDA FABRİKA AÇILIŞI YAPILACAK!

Şeref Kalaycı.: “Şu anda Çin ve Hindistan’daki işçilik maliyetleri Türkiye’den daha düşük. Türkiye’de çıkarılan doğal taş madenleri olarak adlandırılan Bor ya da Mermer ihraç edilebiliyor. Maden işlenmek istendiğinde ise rekabet gücü kayboluyor. Doğal taşlarda da aynı durum geçerli.”

“Farklı madenler ara ürünlere dönüştürülüp ekonomiye kazandırılıp ihraç edilebiliyor ama Bor gibi bir cevherde bu daha sıkıntılı. Şu anda Borik asitin tonu 800 dolar. Önce Bor, Borik asite ardından Karbüre dönüştürülüyor. Tüm bu çalışmaların daha işlevsel olarak yürütülebilmesi adına Ocak ayında yeni bir fabrika açılışı yapacağız. Bor Karbür fabrikası olacak ve bunun tonu 40 bin doları bulacak. Cevher olarak ise 200 dolar civarında olacak” diyerek konuşmasını tamamladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.